Президент Шавкат Мирзиёев Андижон вилояти Бош жоме масжидини бориб кўрди.
Бу жойда илк масжид 1870 йилда тикланган. Ҳозирги масжид қурилиши 2018 йилда бошланиб, шу йил май ойида якунланди.
Янги бино қадимий чор айвон ва чор дарвоза услубида барпо этилган. Унинг икки четида баландлиги 54 метрлик миноралар, асосий бинонинг тепа қисмида диаметри 18 метрли гумбаз қурилган.
Илгари масжид сиғими 5 минг кишини ташкил қилган бўлса, энди бино 15 мингдан ортиқ намозхонни ўз ичига сиғдира олади.
Қуръон оятларидан тиловат этилиб, дуо қилинди.
- Бу даргоҳни барпо этишга ҳисса қўшган муҳандислар, қурувчи ва безакчилар, ҳомийларга миннатдорчилик билдираман. Масжид Андижон халқига муборак бўлсин, узоқ йиллар халқимизга хизмат қилсин, - деди Шавкат Мирзиёев.
Шу ерда уламо ва имом-хатиблар билан мулоқот бўлди.
- Ҳамма жойларда муқаддас зиёратгоҳларни обод қилиш, янги масжид ва маърифат марказлари қуришга эътибор қаратяпмиз. Бундай хайрли ишларни давом эттирамиз. Мўмин-мусулмонлар бу ерга келиб, ибодатларни эмин-эркин бажариб, шукроналик билан халқимизни дуолар қилса, нур устига нур, - деди давлатимиз раҳбари.
18.06.2021Кейингиси
Андижон шаҳрида вилоят ва туманлар ҳокимлари, давлат идоралари раҳбарлари, маҳаллий кенгаш депутатлари, жамоатчилик фаоллари иштирокида йиғилиш бўлиб ўтмоқда.

Первая мечеть была возведена здесь в 1870 году. Строительство нынешней мечети началось в 2018 году и было завершено в мае этого года.
Новое здание построено в старинном стиле "четыре айвана" и "четверо ворот". По обеим сторонам воздвигнуты башни высотой 54 метра, главный зал венчает купол диаметром 18 метров.
Раньше мечеть вмещала 5 тысяч человек, теперь она может принять более 15 тысяч молельщиков.
Были прочитаны аяты из Корана.
- Благодарю инженеров, строителей и декораторов, а также благотворителей, которые внесли свой вклад в строительство этой обители. Поздравляю андижанцев с этой мечетью, пусть она долгие годы прослужит нашему народу, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Здесь же состоялась беседа с религиозными деятелями.
- Мы уделяем внимание благоустройству всех святынь, строительству новых мечетей и центров просвещения. Мы продолжим эту благую работу. Это замечательно, что появилась еще одна мечеть, где мусульмане будут свободно совершать молитвы за благополучие нашего народа, - сказал глава государства.