Андижон шаҳридаги “Dinar group” масъулияти чекланган жамияти томонидан ташкил этилган тикувчилик корхонаси - шулардан бири.
Умумий қиймати 10 миллион АҚШ доллари бўлган ушбу лойиҳа учун қаровсиз бино “ноль” қийматда берилган эди. Атиги етти ойда бу ерда замонавий корхона пайдо бўлди.
Янги корхонага Италия, Австрия ва Туркия каби давлатлардан мато бўяш ва тикув ускуналари келтириб ўрнатилди. 1000 та иш ўрни яратилди. Корхона йилига 3,5 миллион дона тайёр трикотаж ва 5 минг тонна ярим тайёр маҳсулотлар ишлаб чиқариш қувватига эга.
Ўзбекистон Европа Иттифоқининг GSP+ дастурига аъзо бўлиши билан бу корхона учун ҳам кенг йўл очилди. Маҳсулотлар 100 фоиз экспортга йўналтирилмоқда. Бугунги кунда хорижий давлатлар буюртмалари асосида 50 дан ортиқ турдаги ярим тайёр ва 100 хилдан ортиқ тайёр трикотаж маҳсулотлари ишлаб чиқарилмоқда. Йиллик экспортни 40 миллион долларга етказиш мақсад қилинган.
Бўш турган иншоотлардан самарали фойдаланишга қаратилган иқтисодий сиёсат натижасига Андижон шаҳридаги “Diromm” фабрикаси ҳам мисол бўла олади. Унинг биноси 1980 йилларда қурилган, узоқ вақт ишламасдан, ташландиқ ҳолга келиб қолганди.
“Бобур ХБК” масъулияти чекланган жамияти томонидан 33 миллион 500 минг доллар миқдорида инвестиция киритилгач, бино қиёфаси тамоман ўзгарди. У мукаммал таъмирланиб, Франция, Германия, Италия, Япония ва Туркиянинг замонавий технологиялари ўрнатилди. Ҳозир бу ерда 1 минг 500 киши меҳнат қилмоқда. Тўлиқ қувватда 2 минг 700 та доимий иш ўрни бўлади.
Бугунги кунда корхонада 200 турдаги жинси маҳсулотлари ишлаб чиқарилмоқда. Матони бўяшдан тортиб, тайёр маҳсулотгача бўлган жараён замонавий технологиялар ёрдамида амалга оширилмоқда.
Бу фабрикада ҳам маҳсулотлар тўлиқ экспорт қилинади. Мўлжал - йилига 25 миллион долларлик маҳсулотни хорижга етказиб бериш.
Президентимиз янги корхоналардаги иш жараёнини, маҳсулот намуналарини кўздан кечирди. Мутасаддиларга корхоналар фаолиятини кенгайтиришни қўллаб-қувватлаш бўйича кўрсатмалар берди.
Аҳоли зич жойлашган Андижон вилоятида уй-жой масаласи долзарб. Шу боис Президентимиз вилоятга аввалги ташрифи чоғида Андижон туманидаги адирликларда янги шаҳар қуриш ташаббусини илгари сурган эди.

В их числе швейное предприятие в городе Андижане, организованное обществом ограниченной ответственности “Dinar group”.
Заброшенное здание было реализовано по «нулевой» стоимости для реализации проекта на 10 миллионов долларов. Всего за семь месяцев здесь появилось современное предприятие.
На предприятии установлено швейное и покрасочное оборудование из Италии, Австрии и Турции. Создана тысяча рабочих мест. Производственная мощность составляет 3,5 миллиона единиц готовых трикотажных изделий и 5 тысяч тонн полуготовой продукции в год.
С присоединением Узбекистана к программе Евросоюза GSP+ широкие возможности открылись и для данного предприятия. Сегодня весь объем его продукции идет на экспорт. По зарубежным заказам здесь производят полуготовые изделия более 50 видов и готовый трикотаж более чем 100 видов. Предприятие намерено довести годовой экспорт до 40 миллионов долларов.
Одним из успешных примеров эффективности экономической политики по рациональному использованию пустующих сооружений является фабрика “Diromm” в Андижане. Ее здание было построено в 80-х годах прошлого века, долгое время оно простаивало и пришло в заброшенное состояние.
Благодаря инвестициям ООО “Бобур ХБК” на сумму 33,5 миллиона долларов, облик здания совершенно изменился. Оно было капитально отремонтировано и оснащено современным оборудованием из Франции, Германии, Италии, Японии и Турции. В настоящее время здесь трудятся 1,5 тысячи человек. После выхода на полную мощность будет создано 2,7 тысяч постоянных рабочих мест.
В настоящее время предприятие выпускает продукцию 200 видов из джинсовой ткани. Все процессы от покраски тканей до пошива изделий основаны на современных технологий.
Эта фабрика также поставляет всю продукцию на экспорт. Цель – за год поставить на внешний рынок продукцию на 25 миллионов долларов.
Президент ознакомился с технологическим процессом на новых предприятиях, осмотрел образцы продукции. Ответственным лицам поручено оказать предприятиям поддержку в расширении деятельности.
В густонаселенной Андижанской области остро стоит жилищный вопрос. Поэтому во время предыдущей поездки в область Президент предложил построить новый город на неосвоенной холмистой местности Андижанского района.