Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Танзила Нарбаева Ю Ю раҳбарлигидаги Аҳолишунослик соҳасидаги БМТ жамғармасининг (ЮНФПА) Ўзбекистон Республикасидаги ваколатхонаси делегацияси билан учрашди.
ЮНФПА ваколатхонаси раҳбари Танзила Нарбаевани мамлакат парламенти юқори палатасининг Раиси лавозимига сайланганлиги билан чин дилдан муборакбод этди ва унинг кейинги фаолиятига муваффақиятлар тилади.
Учрашувда соғлом оилани шакллантириш, гендер тенгликни таъминлаш ва хотин-қизларга нисбатан зўравонликка барҳам беришга қаратилган давлат сиёсатини амалга ошириш бўйича масалалар муҳокама этилди.
Ю.Ю. оналар ва болалар ўлими даражасини камайтириш ҳамда оила фаровонлигини ошириш бўйича Ўзбекистон эришган муваффақиятларни қайд этди. Шунингдек хотин-қизларнинг ижтимоий-сиёсий фаоллигини юксалтириш, уларнинг давлат ишларини бошқаришдаги ролини ошириш, гендер тенгликни таъминлаш, ёшлар сиёсатини ва Барқарор тараққиёт мақсадларини амалга ошириш борасида мамлакат эришган ютуқлар ҳам таъкидланди.
2022 йилда Ўзбекистонда аҳолини рўйхатга олиш ташкил этилишига, шунингдек мамлакатда гендер статистикаси жорий этилишига ЮНФПА ваколатхонаси раҳбари ижобий баҳо берди. “Хотин-қизлар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқ ҳамда имкониятлар кафолатлари тўғрисида” ҳамда “Хотин-қизларни тазйиқ ва зўравонликдан ҳимоя қилиш тўғрисида” янги қонунлар қабул қилингани, муҳтож аёлларни уй-жой, иш билан таъминлашга қаратилган аниқ саъй-ҳаракатлар, уларнинг бандлигини таъминлаш учун мақсадли кредитлар ажратилаётгани алоҳида диққатга сазовор, - таъкидлади Ю Ю. Бу масалаларда ЮНФПАнинг Ўзбекистон ҳукуматига кўмаклашишга тайёр экани билдирилди.
Учрашув якуни бўйича томонлар ўзаро манфаатли соҳаларда ҳамкорликни мустаҳкамлаш, шу жумладан Гендер стратегияни тайёрлаш, она ва бола саломатлигини муҳофаза қилиш, аҳолини рўйхатга олиш, ёшлар парламентини шакллантириш бўйича қўшма лойиҳаларни амалга ошириш ҳақида келишиб олди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Танзила Нарбаева БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги доимий вакили Матильда Димовски билан учрашди.

Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева встретилась с делегацией представительства Фонда ООН в области народонаселения (ЮНФПА) в Республике Узбекистан во главе с ее руководителем Ю Ю.
Глава представительства ЮНФПА в Узбекистане искренне поздравил Танзилу Нарбаеву с избранием на должность председателя верхней палаты парламента страны и пожелал успехов в ее дальнейшей деятельности.
В ходе встречи были обсуждены актуальные вопросы реализации государственной политики по формированию здоровой семьи, обеспечению гендерного равенства и искоренению насилия в отношении женщин.
Ю Ю отметил успехи Узбекистана по снижению уровня материнской и детской смертности, повышению благосостояния семьи. Подчеркивались также достижения страны по повышению общественно-политической активности женщин, их роли в управлении делами государства, обеспечению гендерного равенства, реализации молодежной политики и Целей устойчивого развития.
Глава представительства ЮНФПА дал позитивную оценку организации проведения в Узбекистане в 2022 году переписи населения, а также внедрению в стране гендерной статистики. Принятие новых законов «О гарантиях равных прав и возможностей для женщин и мужчин» и «О защите женщин от притеснения и насилия», конкретные действия по обеспечению нуждающихся женщин жильем, работой, выделение им целевых кредитов для обеспечения занятости, заслуживают особого внимания, – подчеркнул Ю Ю. Была выражена готовность ЮНФПА оказывать содействие правительству Узбекистана в этих решении вопросов.
По завершению встречи стороны договорились об укреплении сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес, в том числе по реализации совместных проектов по подготовке Гендерной стратегии, дальнейшей охране здоровья матери и ребенка, проведению переписи населения, формированию молодежного парламента.
Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева встретилась с постоянным представителем ПРООН в Узбекистане Матильдой Димовской.