Шавкат Мирзиёевнинг Халқаро хотин-қизлар кунига бағишланган тантанали маросимдаги нутқи
Шукуҳи ва қувончи тамоман ўзгача бўлган бугунги тантанамизда иштирок этаётган сиз, нафосат олами вакилларини, бутун мамлакатимиз аёлларини Халқаро хотин-қизлар куни билан самимий табриклайман. Барчангизга чуқур ҳурмат-эҳтиромимни ва энг эзгу тилакларимни билдираман.
Аввало, оилангиз ва яқинларингиз бахтига, қолаверса, аёл қадрини эъзозлаб яшайдиган эл-юртимиз бахтига соғ-омон бўлишингизни, доимо мана шундай гўзал баҳорий кайфиятда юришингизни тилайман.
Халқимиз азал-азалдан Она сиймосини, Аёл зотини Яратганнинг улуғ неъмати, тенгсиз мўъжизаси, деб билади, уни ҳамиша ардоқлаб-асраб яшайди. Юртимиз заминидаги “Бибихоним”, “Қизбиби”, “Модарихон”, “Қирққиз” мажмуаси каби табаррук меъморий обидалар ҳам ана шундай азалий юксак эътибордан далолат беради.
Айни пайтда биз инсоният тараққиётига унутилмас ва беқиёс ҳисса қўшган буюк аждодларимизни дунёга келтириб, меҳр билан тарбиялаган, уларни улуғвор ишларга руҳлантириб, камарбаста бўлган фозила аёлларимиз билан албатта фахрланамиз.
Маълумки, ҳар қандай жамият ва давлатнинг қай даражада халқпарвар ҳамда адолатли экани унинг хотин-қизларга бўлган муносабати ва ғамхўрлиги билан белгиланади.
Халқимизни рози қилишдек олий мақсадга эришиш учун хотин-қизларнинг қонуний ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш, уларнинг иқтисодий, ижтимоий ва сиёсий фаоллигини ошириш Янги Ўзбекистон тараққиёт стратегиясининг муҳим йўналишларидан бирига айланди.
Шу ўринда эътиборингизни айрим мисолларга қаратмоқчиман.
“Ҳеч ким меҳр ва эътибордан четда қолмайди” деган эзгу тамойил асосида, 2021 йилда 900 мингга яқин хотин-қизларга ижтимоий-иқтисодий, тиббий, ҳуқуқий ва психологик ёрдамлар кўрсатилди. Бу мақсадлар учун бюджетдан 2 триллион сўм маблағ йўналтирилди. Хусусан, 18 мингта аёлларга уй-жой харид қилиш учун 400 миллиард сўм имтиёзли кредитлар ажратилди. Боқувчисини йўқотган аёлларнинг фарзандлари учун боғча харажатларини бюджетдан қоплаш тартиби жорий этилди.
Яна бир муҳим рақамга эътибор беринг. Фақатгина 2021 йилнинг ўзида хотин-қизлар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш мақсадида 2 триллион сўмдан зиёд кредит ва субсидиялар ажратилди. Натижада 320 мингдан ортиқ опа-сингилларимиз доимий иш ва даромадга эга бўлдилар.
Мамлакатимизда жамиятнинг асосий бўғини ҳисобланган маҳалла ва оила институтларини мустаҳкамлаш бўйича ҳам эътиборга молик ишлар олиб борилмоқда.
Шунингдек, 2021 йилда эҳтиёжманд оилаларга мансуб 2 мингдан зиёд қизлар олийгоҳларга давлат гранти асосида қабул қилинди, яна шунча талаба қизларга контракт пуллари тўлаб берилди.
Аёллар таълимига алоҳида эътибор бераётганимиз туфайли ўтган йили олий ўқув юртларига қабул қилинган талабаларнинг 60 фоизини хотин-қизлар ташкил этди.
Агар бундан олти йил аввал олийгоҳларда 110 минг нафар қизларимиз таҳсил олишган бўлса, бугунги кунда уларнинг сони 400 минг нафарга етди ёки уларнинг улуши 2016 йилдаги 38 фоиздан айни пайтга келиб қарийб 50 фоизга етди.
Бу натижалар ҳам ушбу йўналишдаги ислоҳотларимизнинг амалий ифодаси, десам, ўйлайманки, сизлар ҳам фикримга қўшиласизлар.
Ҳар қандай халқнинг етуклик даражасини, аввало, аёлларнинг илмий-маданий камолоти белгилаб бериши, оқила ва ўқимишли оналар миллатнинг буюк келажагини яратишлари ҳаммамизга яхши аён. Шу боис донишмандлар:
“Битта қиз болани ўқитсангиз – бутун оилани ўқитган бўласиз”, деб бежиз таъкидламаганлар.
Қизларимизнинг замонавий билимлар ва касб-ҳунар эгаси бўлиб, жамиятда ҳамда ўз оиласида муносиб ўрин топиши учун бошлаган ишларимизни бундан кейин ҳам изчил давом эттирамиз. Бу борада, аввало, 2022-2026 йилларга мўлжалланган Хотин-қизлар таълимини қўллаб-қувватлаш миллий дастурини қабул қиламиз. Ушбу ҳужжат доирасида пойтахтда хотин-қизлар учун алоҳида университет ва жойларда унинг техникумларини ташкил этамиз. Барча талаба қизларга таълим контрактларини тўлаш учун 7 йил муддатга фоизсиз кредит бериш тартиби жорий қилинади.
Ушбу ишларимизнинг мантиқий давоми сифатида илмий изланиш ва кашфиётлари билан юртимиз равнақига катта ҳисса қўшиб келаётган олима аёлларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш ишларини янги босқичга кўтарамиз.
Маълумки, бугунги кунда опа-сингилларимиз орасида ўнлаб академик ва профессорлар, фан докторлари ва фан номзодлари, юзлаб истеъдодли тадқиқотчилар бор. Илм-фан билан шуғулланиш, илмий янгилик яратиш – бу игна билан қудуқ қазишга баробар.
Мен ўзим шу соҳадан чиққаним учун бу ишнинг нақадар қийин ва мураккаб эканини яхши биламан. Шунинг учун ҳам оила ташвишлари ва фарзанд тарбиясини илмий тадқиқот билан бирга олиб бораётган, бу борада амалий ютуқ ва натижаларга эришаётган олима аёлларни шахсан мен чинакам матонат ва жасорат соҳибалари деб биламан ва юксак қадрлайман.
Зукко ва билимдон хотин-қизларнинг илм-фанга бўлган қизиқиш ва иштиёқини ошириш мақсадида биз бир қанча муҳим чора-тадбирлар белгиладик. Жумладан, келгуси ўқув йилидан бошлаб магистратурада ўқиётган барча қизларнинг контракт пулларини тўлиқ бюджетдан қоплаб бериш учун ҳар йили 200 миллиард сўм маблағ йўналтирилади; докторантура йўналишида хотин-қизлар учун ҳар йили камида 300 тадан мақсадли квота ажратилади.
Бу ишларни тизимли равишда ташкил қилиш ва мувофиқлаштириш мақсадида Оила ва хотин-қизлар давлат қўмитаси ҳузурида “Олима аёллар жамияти” тузилади. Ушбу жамият мамлакатимизда ва хорижда илм-фан соҳасида юксак ютуқларга эришаётган олима аёлларимизни жипслаштириб, уларнинг ақл-заковат нурини ҳаётимизнинг ҳар бир жабҳасига кириб бориши учун ўзига хос парвоз майдонига айланади.
Заҳматкаш олималарнинг машаққатли ва шарафли меҳнатини муносиб рағбатлантириш, улар учун ҳар жиҳатдан қулай шароит яратиш мақсадида “Олима аёллар жамияти”га ҳар йили 50 миллиард сўм маблағ ажратилади.
Умуман олганда, юқорида айтилган барча мақсадларга жорий ва келгуси йил учун 1,8 триллион сўм йўналтирилади.
Ҳурматли йиғилиш қатнашчилари!
Хабарингиз бор, яқинда хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш бўйича ўтказилган йиғилишда ҳам бу борада олдимизда турган энг муҳим масалаларни атрофлича муҳокама қилиб олдик. Шу асосда муҳим Фармон ва қарорлар қабул қилинди.
Ушбу вазифаларни тизимли ва самарали амалга оширишни таъминлаш мақсадида Бош вазир ўринбосари лавозими қайта тикланди ҳамда Оила ва хотин-қизлар давлат қўмитаси ташкил этилди.
Республикадаги 9,5 мингга яқин маҳалла раисининг хотин-қизлар ва оила бўйича ўринбосарлари ҳам қўмита тизимига ўтказилди. Ҳар бир маҳаллада хотин-қизлар фаоли лавозими янгидан жорий қилинди.
Шу тариқа опа-сингилларимизнинг муаммолари, дарду ташвишлари билан доимий шуғулланадиган адолатли ва самарали тизим яратилди.
Энди мамлакатимизда аёлларни ижтимоий ҳимоя қилиш бўйича ёндашувлар ҳам тубдан қайта кўриб чиқилади. Жумладан, эҳтиёжманд аёлларга зарур шароитлар яратиш, хотин-қизлар саломатлигини тиклаш ва муҳофаза қилиш, айниқса, қишлоқ жойларда яшайдиган аёлларнинг касб-ҳунар эгаллашига кўмаклашиш, бандлигини таъминлаш, тадбиркорликка жалб қилиш бўйича муҳим тадбирлар амалга оширилади.
Мамлакатимизда тадбиркорлик соҳасида ишлаётган хотин-қизлар сонини янада кўпайтириш мақсадида “Бизнесчи аёллар” дастури қабул қилиниб, унинг доирасида 8 триллион сўм маблағ йўналтирилади. Шунингдек, жорий йилда ипотека кредитлари бўйича бериладиган субсидияларнинг 40 фоизи хотин-қизлар учун ажратилади. Бу муҳтож аёлларни 12 мингта қулай уй-жой билан таъминлаш имкониятини беради.
Тарихимизда илгари бўлмаган бундай кенг кўламли ишлар ижроси учун 15 триллион сўм маблағ йўналтирилмоқда.
Барча ҳудудларимизда жамоатчиликка, аввало, ёшларга тарбиявий таъсир кўрсата оладиган, обрў-эътиборли аёлларни ўз сафида бирлаштирган “Оқила аёллар” ҳаракатини сизлар билан бирга ташкил этсак, бу эзгу ҳаракат том маънода жамиятимиз овозига, маҳалла виждонига айланади, деб ўйлайман.
Шунингдек, мулкчилик шаклидан қатъи назар, барча меҳнат жамоаларида хотин-қизларнинг муаммоларига самарали ечим топиш учун “Аёллар кенгашлари” тузилмоқда.
Бир фикрни алоҳида таъкидлаб айтмоқчиман: хотин-қизлар ва оила масаласи – бу нафақат бугунги кунимиз, балки эртанги келажагимизни ҳам белгилаб берадиган ҳал қилувчи омилдир.
Агар биз меҳр-оқибат ва садоқат тимсоли, хонадонларимиз фариштаси бўлган аёлларга битта яхшилик қилсак, ҳеч шубҳасиз, бу ўнта яхшилик бўлиб қайтади. Дуогўй момоларимиз, муштипар оналаримиз ва азиз опа-сингилларимиз бу эҳтиром ва эътиборнинг албатта қадрига етадилар. Аёл қадри, инсон қадри улуғланган юртда эса, тинчлик ва фаровонлик, аҳиллик ва барака албатта барқарор бўлади.
Ҳурматли байрам тадбири қатнашчилари!
Ҳозирги кунда хотин-қизлар мамлакатимиздаги демократик жараёнларнинг, халқчил ислоҳотларнинг фаол ва ташаббускор иштирокчисига айланиб бораётгани барчамизни қувонтиради.
Биз республикамиз бошқарув тизимида, парламент ва маҳаллий кенгашларда, турли соҳаларда билимдон ва фидойи опа-сингилларимизнинг улушини кўпайтиришга алоҳида аҳамият қаратамиз. Уларнинг жамият ҳаётидаги ўрни ва нуфузини янада кучайтириш бундан буён ҳам эътиборимиз марказида бўлади.
Фурсатдан фойдаланиб, она Ватанимиз равнақи йўлида фидокорона меҳнат қилаётган сизлар каби минг-минглаб жонкуяр аёллар, фаол қизларимизга ўз номимдан, бутун халқимиз номидан чуқур миннатдорлик изҳор этишга ижозат бергайсиз.
Шу билан бирга, бугунги файзли даврамизда иштирок этаётган дипломат хонимларни – хорижий давлатларнинг ҳурматли элчилари ва халқаро ташкилотлар вакилларини ҳам чин дилдан самимий қутлайман. Сизларга ўзаро манфаатли ва кўпқиррали муносабатларимиз ривожига қўшаётган муносиб ҳиссангиз учун алоҳида ташаккур изҳор этаман.
Айниқса, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котибининг Марказий Осиё масалалари бўйича махсус вакили Наталия Герман хоним олияларини бугунги байрамда иштирок этаётганликлари учун алоҳида миннатдорлик билдирамиз. Бугунги байрам билан ушбу меҳмонимизни ҳам самимий табриклаб, минтақамизда яқин қўшничилик ва кўпқиррали ҳамкорлик муносабатларини мустаҳкамлаш борасидаги масъулиятли ишларида улкан муваффақиятлар тилаймиз.
Азиз опа-сингиллар!
Биз жонажон Ватанимизда Учинчи Ренессанс пойдеворини бунёд этишни ўз олдимизга буюк мақсад қилиб қўйганмиз. Бу эзгу ва шарафли йўлда энг аввало, оиланинг муқаддас қадриятларига ва чин мураббий бўлган оналаримизнинг теран маънавиятига таянамиз.
Шу боис мен сизларга мурожаат этиб айтмоқчиман.
Биз мамлакатимизни ҳар томонлама юксалтириш учун янги тарихий даврга қадам қўйдик.
Фарзандларимиз қалбига улуғ мақсадлар, олижаноб ғояларни сингдириш – барча Ўзбекистон оналарининг шарафли бурчидир.
Юксак фазилатли, мард ва жасур, ватанпарвар ёш авлодни тарбиялаб вояга етказиш албатта сизларга боғлиқ. Бу – ёруғ келажакка йўналтирилган энг катта инвестиция ва битмас-туганмас бойликдир.
Шу ўринда шижоатли ва дилбар қизларимга ҳам кўнглимдаги бир фикрни айтмоқчиман.
Бугун биз эркин ва очиқ жамиятда яшамоқдамиз. Бу имкониятдан тўғри фойдаланиб, давр билан ҳамқадам бўлишимиз, замонавий илм ва касб-ҳунарларни эгаллаб, илғор тараққиёт ютуқларини ўзлаштиришимиз, айни вақтда миллий ўзлигимизга содиқ қолишимиз керак. Сизлар эл-юртимизнинг ана шундай юксак умиди ва ишончига муносиб бўласизлар, деб ишонаман.
Маълумки, турли соҳаларда ўз иқтидорини намоён этиб келаётган истеъдодли қизларимизни ҳар йили мана шу қутлуғ байрам арафасида Зулфия номидаги давлат мукофоти билан тақдирлаш яхши анъанамизга айланган.
Бугун Зулфияхонимга муносиб издош сифатида эътироф этилиб, совриндорлар сафида турган яна 28 нафар зукко фарзандларимни кўриб, қалбим чексиз фахр ва қувончга тўлмоқда. Сизлар каби юксак марраларга интилувчан қизларимни чин юракдан табриклаб, намунали фаолиятингиз ва етакчилик фазилатларингиз билан тенгдошларингизга ўрнак бўласизлар, деб ишонаман.
Шунингдек, ушбу файзли лаҳзаларда кўп йиллар давомида давлат ва жамият ҳаётида фаол иштирок этиб, фидойи меҳнати билан ўз соҳасида катта ютуқ ва натижаларга эришаётган бир гуруҳ аёлларимизни юксак давлат мукофотлари билан тақдирлаймиз.
Сизларнинг ҳар бирингиз ўз ғайрат-шижоатингиз, тафаккур ва тажрибангиз билан Янги Ўзбекистонимиз равнақи ва она халқимиз фаровонлиги учун беқиёс хизмат қилмоқдасиз.
Эл-юрт эътибори ва чексиз меҳрини қозонган ҳар қандай киши ўзини бахтиёр ҳис этишга ҳақлидир.
Шу маънода, давлатнинг юксак мукофотларига сазовор бўлиш, бу аввало, халқнинг назарига тушиш, унинг дуосини олиш демакдир.
Бугунги қувончли айёмда сизларга, азиз опа-сингилларим ва мунис қизларимга ана шу мукофотларни топшириш менга улкан мамнуният бағишлайди.
Муҳтарама опа-сингиллар!
Суюкли қизларим!
Барчангизни яна бир бор бугунги баҳор ва нафосат, гўзаллик ва латофат байрами билан самимий табриклайман.
Сизларга дунёдаги энг бебаҳо бойлик – оилавий бахт-саодат, тинчлик-хотиржамлик, фарзандлар ва набиралар камолини кўриб юриш қувончи ҳамиша ёр бўлишини тилайман.
Иқболингиз баланд, умрингиз узоқ, ҳаётингиз фаровон бўлсин!
Қалбингиз доимоо баҳордек яшнаб турсин!
Ҳамиша соғ-омон бўлинглар!
Халқаро конгресс марказида 8 март – Халқаро хотин-қизлар кунига бағишланган байрам тадбири бўлиб ўтди.
Президент Шавкат Мирзиёев 7 март куни Тошкент шаҳрида режалаштирилган қурилиш ва кўкаламзорлаштириш ишлари тақдимоти билан танишди.

Шавката Мирзиёева на торжественной церемонии,
Искренне поздравляю вас, присутствующих на сегодняшнем торжестве, которое проходит в особой, радостной атмосфере, и всех женщин нашей страны, являющихся для нас символом красоты и нежности, с Международным женским днем, выражаю всем вам свое глубокое уважение и наилучшие пожелания.
Прежде всего желаю вам здоровья и прекрасного весеннего настроения, ведь именно от вас во многом зависит счастье ваших семей и близких, всего нашего народа, который всегда возвеличивает честь и достоинство женщины.
Наш народ испокон веков почитает священный образ Матери, женщины как несравненного творения Всевышнего, окружает ее любовью и заботой. О высоком уважении и внимании к женщине свидетельствуют и воздвигнутые на нашей древней земле такие исторические памятники и архитектурные комплексы, как Биби-Ханум, Кыз-Биби, Модарихан, Кырк-Кыз.
Мы по праву гордимся образованными, мудрыми женщинами, которые подарили жизнь, воспитали с любовью и нежностью и вдохновили на славные свершения наших великих предков, внесших неоценимый вклад в развитие мировой цивилизации.
Известно, что мерилом гуманности и справедливости любого общества и государства в первую очередь является отношение и внимание к женщине.
Для достижения такой высокой цели, как обеспечить спокойную и благополучную жизнь нашего народа, важнейшими направлениями Стратегии развития Нового Узбекистана были определены обеспечение законных прав и интересов женщин, повышение их экономической, социальной и политической активности.
В этой связи хотел бы обратить ваше внимание на некоторые факты.
В соответствии с нашим основным принципом «Никто не останется без внимания и заботы» в прошлом году около 900 тысячам женщин и девушек была оказана социально-экономическая, медицинская, правовая и психологическая помощь, на это из бюджета было направлено 2 триллиона сумов. В частности, 18 тысячам женщин выделено 400 миллиардов сумов льготных кредитов на приобретение жилья. Внедрен порядок покрытия из бюджета расходов на детский сад семей, потерявших кормильца.
Хочу привести еще один пример. Только в 2021 году на поддержку женского предпринимательства было выделено свыше 2 триллионов сумов кредитов и субсидий, более 320 тысяч женщин получили постоянную работу и источник дохода.
Проводится значительная работа по укреплению основных звеньев нашего общества – институтов махалли и семьи.
В 2021 году свыше 2 тысяч девушек из малообеспеченных семей были приняты в вузы на основе государственного гранта, еще стольким же студенткам оплачены контракты на обучение. В результате особого внимания, уделяемого образованию женщин, в прошлом году 60 процентов из поступивших в высшие учебные заведения составили девушки.
Примечательно, что сегодня число девушек-студенток достигло 400 тысяч, или 50 процентов от количества всех студентов против 38 процентов в 2016 году – всего шесть лет назад их насчитывалось 110 тысяч.
Думаю, все вы согласитесь со мной, что это – практический результат наших реформ в данной сфере.
Как известно, прогресс любого общества определяется прежде всего уровнем знаний и культуры женщин, ведь великое будущее нации создают образованные матери.
Выдающиеся мыслители говорили: «Обучая одну девочку, вы обучаете всю нацию».
Мы последовательно продолжим начатую нами работу, нацеленную на то, чтобы девочки, освоив современные знания и профессии, обрели достойное место в обществе и своих семьях. В этой связи прежде всего мы примем Национальную программу по поддержке женского образования, рассчитанную на 2022–2026 годы. В рамках выполнения программы в столице будет создан отдельный университет для женщин, а в регионах – его техникумы. Будет внедрен порядок предоставления всем студенткам беспроцентных кредитов сроком на 7 лет для оплаты образовательных контрактов.
В продолжение этой работы мы поднимем на новый уровень всестороннюю поддержку женщин-ученых, которые своими научными изысканиями и разработками вносят большой вклад в развитие страны.
Сегодня среди женщин нашей страны есть десятки академиков и профессоров, сотни кандидатов и докторов наук, талантливых соискателей. Заниматься наукой, делать научные открытия – это нелегкий, кропотливый труд.
Я как человек, вышедщий из этой среды, хорошо знаю, насколько трудной и сложной является научная деятельность. Поэтому жещин-ученых, которые, помимо забот о семье и воспитании детей, ведут научные исследования и достигают в этой сфере значительных практических результатов, я считаю стойкими и самоотверженными людьми и высоко ценю их труд.
Чтобы стимулировать стремление умных и талантливых женщин к научной деятельности, мы наметили ряд важных мер. В частности, начиная со следующего учебного года на полное покрытие из бюджетных средств контрактных выплат всех студенток магистратуры ежегодно будет направляться 200 миллиардов сумов, также каждый год женщинам будет выделяться до 300 целевых квот для поступления в докторантуру.
В целях организации всей этой работы на системной основе и ее координации при созданном Государственном комитете по делам семьи и женщин будет образовано Общество женщин-ученых. Это общество, объединив женщин республики, добивающихся больших успехов в области науки в стране и за рубежом, станет для них платформой роста, позволит еще полнее реализовать свои интеллектуальные способности во всех сферах нашей жизни.
Для достойного поощрения непростого и вместе с тем почетного труда женщин-ученых, создания им всесторонне благоприятных условий Обществу женщин-ученых ежегодно будут выделяться средства в размере 50 миллиардов сумов.
В общей сложности на все вышеназванные цели в нынешнем и следующем году будет направлено 1,8 триллиона сумов.
Как вы знаете, на недавнем совещании по вопросам поддержки женщин мы подробно обсудили все эти актуальные вопросы и приняли важные указы и постановления.
В целях обеспечения системной и эффективной реализации этих задач вновь учреждена должность заместителя Премьер-министра, создан Государственный комитет по делам семьи и женщин.
В структуру комитета также войдут заместители председателей по вопросам женщин и семьи почти 9,5 тысячи махаллей, действующих в республике, в каждой махалле вновь вводится должность ответственного за решение вопросов женщин.
Таким образом, будет сформирована справедливая и эффективная система, на постоянной основе занимающаяся проблемами женщин и их повседневными заботами.
Будут кардинально пересмотрены подходы к социальной защите женщин. В частности, будут приняты важные меры по созданию необходимых условий для нуждающихся женщин, улучшению и охране здоровья, овладению профессиями, особенно в сельской местности, обеспечению занятости женщин и вовлечению их в предпринимательство.
С целью дальнейшего увеличения числа женщин, работающих в сфере предпринимательства, мы примем программу «Женщины в бизнесе», в рамках которой будут выделены средства в размере 8 триллионов сумов. Также в текущем году женщины получат 40- процентные субсидии на выдаваемые ипотечные кредиты. Это позволит обеспечить нуждающихся женщин 12 тысячами современных квартир.
На осуществление столь масштабной работы, не имеющей прецедента в нашей истории, направляются средства в размере 15 триллионов сумов.
Если мы вместе с вами организуем во всех регионах страны женское движение «Окила аёллар» («Женщины-наставницы»), объединяющее в своих рядах авторитетных и уважаемых женщин, которое сможет повлиять на формирование общественного сознания и воспитание молодого поколения, то, думаю, такое движение поистине станет голосом общества, совестью махалли.
Для эффективного решения проблем женщин во всех трудовых коллективах, независимо от их формы собствености, создаются женские советы.
Хочу особо подчеркнуть: вопросы женщин и семьи – это ключевая задача, определяющая наш не только сегодняшний, но и завтрашний день.
Каждое благое дело в поддержку наших женщин, хранительниц семейного очага, олицетворяющих любовь и беззаветную преданность, завтра, несомненно, вернется сторицей. Благословляющие нас дорогие бабушки и матери, милые сестры, безусловно, оценят это добро. В стране, где возвеличиваются честь и достоинство женщины, всегда будут царить мир и благополучие, согласие и стабильность.
Дорогие участники праздничного торжества!
Отрадно, что сегодня женщины становятся активными участницами демократических процессов и подлинно народных реформ в нашей стране.
Мы будем уделять особое внимание увеличению доли высокообразованных и инициативных женщин в системе управления, парламенте и местных Кенгашах, других сферах, дальнейшему повышению роли и статуса женщин в обществе.
Пользуясь случаем, от имени нашего народа и от себя лично выражаю огромную благодарность тысячам таких, как вы, инициативных и активных женщин, которые самоотверженно трудятся во имя процветания Родины.
Мы также приветствуем участвующих в сегодняшней торжественной церемонии женщин-дипломатов – уважаемых послов зарубежных государств и представителей международных организаций. Выражаем вам сердечную благодарность за достойный вклад в развитие взаимовыгодных и многогранных отношений между нашими странами.
В частности, хочу выразить особую признательность нашей уважаемой гостье, специальному представителю Генерального секретаря Организации Объединенных Наций по Центральной Азии госпоже Наталье Герман за участие в нашем сегодняшнем торжестве. Поздравляем ее с праздником и желаем больших успехов в ответственной деятельности по укреплению добрососедства и многогранного сотрудничества в нашем регионе.
Мы поставили перед собой важнейшую задачу построения фундамента Третьего Ренессанса в Узбекистане и в этом благородном деле опираемся в первую очередь на священные семейные ценности и высокую духовность наших матерей, которые воспитывают и наставляют нас.
В этой связи хочу обратиться ко всем женщинам республики.
Сегодня мы вступили в новую историческую эпоху всестороннего развития нашей страны.
Приобщение детей к великим целям, их воспитание на основе благородных идей – это главный долг всех матерей Узбекистана.
Несомненно, воспитание обладающего высокими человеческими качествами, мужественного и отважного, преданного Родине молодого поколения зависит прежде всего от вас. Это – самая важная инвестиция в будущее, самое большое наше богатство.
Обращаясь к нашим милым дочерям, хотел бы высказать еще одну мысль.
Сегодня мы живем в свободном и открытом обществе. Эффективно используя имеющиеся возможности, мы должны идти в ногу со временем, осваивать достижения прогресса, овладевать современными знаниями и профессиями, вместе с тем – оставаться преданными своим национальным ценностям. Уверен, что вы будете достойны высокого доверия и надежд нашей страны и народа.
Как известно, в нашей стране стало доброй традицией в преддверии этого замечательного праздника награждать Государственной премией имени Зульфии одаренных девушек, ярко проявивших свои способности и таланты в разных сферах.
Я искренне рад, что сегодня еще 28 девушек стали лауреатами этой премии, признаны достойными продолжательницами дела Зульфии-ханум. От всей души поздравляю вас, стремящихся к высоким вершинам, надеюсь, что своей образцовой деятельностью и лидерскими качествами вы станете примером для сверстников.
В эти волнующие минуты мы также вручаем государственные награды вам, дорогие женщины, которых вы удостоены за многолетнее активное участие в жизни государства и общества, самоотверженный труд и достижение значительных результатов в своих сферах.
Вы направляете все свои знания и опыт, силы и энергию на развитие и процветание Нового Узбекистана, обеспечение благополучия нашего народа.
Безусловно, каждый человек, сникавший уважение и признание народа, вправе чувствовать себя счастливым.
Быть удостоенным высоких наград Родины – значит заслужить доверие народа.
Мне доставляет большое удовольствие в этот прекрасный праздничный день вручить вам эти награды.
Любимые дочери!
Еще раз искренне, от всей души поздравляю всех вас с праздником весны, красоты и нежности.
Желаю всем вам самой большой радости в мире – видеть счастье своих детей и внуков.
Здоровья вам, достатка и благополучия!
В Международном конгресс-центре состоялось праздничное мероприятие в честь 8 марта – Международного женского дня.
Президент Шавкат Мирзиёев 7 марта ознакомился с презентацией предстоящей работы по строительству и озеленению в городе Ташкенте.