Халқаро конгресс марказида 8 март – Халқаро хотин-қизлар кунига бағишланган байрам тадбири бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев аёлларни самимий табриклаб, уларга юксак эҳтиромини билдирди.
– Халқимиз азал-азалдан Она сиймосини, Аёл зотини Яратганнинг улуғ неъмати, тенгсиз мўъжизаси, деб билади, уни ҳамиша ардоқлаб-асраб яшайди, – деди давлатимиз раҳбари.
Маълумки, ҳар қандай жамият ва давлатнинг қай даражада халқпарвар ҳамда адолатли экани унинг хотин-қизларга бўлган муносабати ва ғамхўрлиги билан белгиланади. Мамлакатимизда халқни рози қилиш мақсади йўлида хотин-қизларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Уларнинг ўқиши, ишлаши, саломатлиги, оиласи учун шароитлар яхшиланмоқда.
Бу мақсадлар Тараққиёт стратегиясининг ҳам муҳим йўналишларидан бири. Шунга мувофиқ, 1 март куни ўтказилган видеоселектор йиғилишида хотин-қизлар учун янада кенг имкониятлар белгиланди. Бу вазифаларни тизимли ва самарали амалга ошириш мақсадида, Бош вазир ўринбосари лавозими қайта тикланди ҳамда Оила ва хотин-қизлар давлат қўмитаси ташкил этилди.
Республикадаги 9,5 мингга яқин маҳалла раисининг хотин-қизлар ва оила бўйича ўринбосарлари ҳам қўмита тизимига ўтказилди. Ҳар бир маҳаллада хотин-қизлар фаоли лавозими янгидан жорий қилинди. Бу орқали, опа-сингилларимизнинг муаммолари, дарду ташвишлари билан доимий шуғулланадиган адолатли ва самарали тизим яратилди.
2022-2026 йилларга мўлжалланган Хотин-қизлар таълимини қўллаб-қувватлаш миллий дастури қабул қилинади.
Президентимиз ташаббуси билан жамоатчиликка, аввало, ёшларга тарбиявий таъсир кўрсата оладиган, обрў-эътиборли аёлларни ўз сафида бирлаштирган “Оқила аёллар” ҳаракати ташкил топмоқда. Шунингдек, барча меҳнат жамоаларида хотин-қизларнинг муаммоларига самарали ечим топиш учун “Аёллар кенгашлари” тузилмоқда.
Тадбиркор хотин-қизларни янада кўпайтириш мақсадида “Бизнесчи аёллар” дастури қабул қилиниб, унинг доирасида 8 триллион сўм маблағ йўналтирилади.
Шунингдек, жорий йилда ипотека кредитлари бўйича бериладиган субсидияларнинг 40 фоизи хотин-қизлар учун ажратилади. Бу муҳтож аёлларни 12 мингта қулай уй-жой билан таъминлаш имкониятини беради.
Тарихимизда илгари бўлмаган бундай кенг кўламли ишлар ижроси учун 15 триллион сўм маблағ йўналтирилади.
– Хотин-қизлар ва оила масаласи – бу нафақат бугунги кунимиз, балки эртанги келажагимизни ҳам белгилаб берадиган ҳал қилувчи омилдир. Агар биз меҳр-оқибат ва садоқат тимсоли, хонадонларимиз фариштаси бўлган аёлларга битта яхшилик қилсак, ҳеч шубҳасиз, бу ўнта яхшилик бўлиб қайтади, – дея таъкидлади Шавкат Мирзиёев.
Президентимиз хотин-қизларга мурожаат қилиб, уларни буюк ишларга руҳлантирди:
– Биз мамлакатимизни ҳар томонлама юксалтириш учун, янги тарихий даврга қадам қўйдик. Фарзандларимиз қалбига улуғ мақсадлар, олижаноб ғояларни сингдириш – барча Ўзбекистон оналарининг шарафли бурчидир. Юксак фазилатли, мард ва жасур, ватанпарвар ёш авлодни тарбиялаб вояга етказиш албатта сизларга боғлиқ. Бу – ёруғ келажакка йўналтирилган энг катта инвестиция ва битмас-туганмас бойликдир.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг шу йил 5 мартдаги фармонига мувофиқ бир гуруҳ хотин-қизлар юксак унвон, орден ва медаллар билан, Президент қарорига биноан эса йигирма саккиз нафар қиз Зулфия номидаги Давлат мукофоти билан мукофотланган эди.
Байрам тадбирида ана шу юксак мукофотлар тантанали равишда топширилди.
– Барчангизни яна бир бор бугунги баҳор ва нафосат, гўзаллик ва латофат байрами билан самимий табриклайман. Сизларга дунёдаги энг бебаҳо бойлик – оилавий бахт-саодат, тинчлик-хотиржамлик, фарзандлар ва набиралар камолини кўриб юриш қувончи ҳамиша ёр бўлишини тилайман. Қалбингиз доим бугунги баҳордек яшнаб турсин, - деди Президент.
Қорақалпоғистон Республикаси, Тошкент шаҳри ва вилоятлардан ташриф буюрган хотин-қизлар, турли вазирлик ва идоралар ходимлари файзли дастурхон атрофида байрамни нишонлади. Тадбирда чет эллик дипломат аёллар, халқаро ташкилотлар ваколатхоналари вакиллари ҳам иштирок этди.

В Международном конгресс-центре состоялось праздничное мероприятие в честь 8 марта – Международного женского дня.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев сердечно поздравил женщин и выразил им свое глубокое почтение.
– Наш народ испокон веков почитает священный образ Матери, женщины как несравненного творения Всевышнего, окружает ее любовью и заботой, – сказал глава государства.
Как известно, мерилом гуманности и справедливости любого общества и государства в первую очередь является отношение и внимание к женщине. Для достижения такой высокой цели, как обеспечить спокойную и благополучную жизнь нашего народа особое внимание уделяется обеспечению законных прав и интересов женщин. Улучшаются условия для их трудовой деятельности, образования, укрепления здоровья, благосостояния их семей.
Эта работа определена одним из важнейших направлений Стратегии развития. На состоявшемся 1 марта видеоселекторном совещании определены еще более широкие возможности для женщин. В целях обеспечения системной и эффективной реализации этих задач вновь учреждена соответствующая должность заместителя Премьер-министра, создан Государственный комитет по делам семьи и женщин.
В структуру комитета также войдут заместители председателей по вопросам женщин и семьи почти 9,5 тысячи махаллей, действующих в республике, в каждой махалле вновь вводится должность ответственного за решение вопросов женщин. Таким образом, будет сформирована справедливая и эффективная система, на постоянной основе занимающаяся проблемами женщин и их повседневными заботами.
Будет принята Национальная программа по поддержке женского образования, рассчитанная на 2022–2026 годы.
По инициативе Президента создается движение “Женщины-наставницы”, объединяющее в своих рядах авторитетных и уважаемых женщин, которое сможет повлиять на формирование общественного сознания и воспитание молодого поколения. Вместе с тем для эффективного решения проблем женщин во всех трудовых коллективах создаются женские советы.
С целью дальнейшего увеличения числа женщин, работающих в сфере предпринимательства, будет принята программа «Женщины в бизнесе», в рамках которой будут выделены средства в размере 8 триллионов сумов.
Также в текущем году женщины получат 40-процентные субсидии на выдаваемые ипотечные кредиты. Это позволит обеспечить нуждающихся женщин 12 тысячами современных квартир.
На осуществление этой беспрецедентной для нашей страны масштабной работы направляются средства в размере 15 триллионов сумов.
– Вопросы женщин и семьи – это ключевая задача, определяющая наш не только сегодняшний, но и завтрашний день. Каждое благое дело в поддержку наших женщин, хранительниц семейного очага, олицетворяющих любовь и беззаветную преданность, завтра, несомненно, вернется сторицей, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент обратился ко всем женщинам республики и призвал их активно участвовать в огромных преобразованиях:
– Сегодня мы вступили в новую историческую эпоху всестороннего развития нашей страны. Приобщение детей к великим целям, их воспитание на основе благородных идей – это главный долг всех матерей Узбекистана.
Несомненно, воспитание обладающего высокими человеческими качествами, мужественного и отважного, преданного Родине молодого поколения зависит прежде всего от вас. Это – самая важная инвестиция в будущее, самое большое наше богатство.
Согласно указу и постановлению Президента Республики Узбекистан от 5 марта текущего года группа женщин была удостоена почетных званий, орденов и медалей, двадцать восемь девушек награждены Государственной премией имени Зульфии.
На праздничном мероприятии состоялось торжественное вручение этих наград.
– Еще раз искренне, от всей души поздравляю всех вас с праздником весны, красоты и нежности. Желаю всем вам самой большой радости в мире – увидеть счастье своих детей и внуков. Здоровья вам, достатка и благополучия! - сказал Президент.
Присутствовавшие на мероприятии женщины, трудящиеся в различных сферах в Республике Каракалпакстан, городе Ташкенте и областях, сотрудницы различных министерств и ведомств отметили праздник вокруг щедрого стола. В мероприятии также приняли участие женщины-дипломаты, представляющие иностранные государства и международные организации.