Олтинчи ялпи мажлис кун тартибидаги навбатдаги масала – Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини “Илм, маърифат ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш йили”да амалга оширишга оид Давлат дастурининг 2020 йил биринчи ярим йиллигидаги ижроси юзасидан Вазирлар Маҳкамасининг ҳисоботи бўлди.
Қайд этилганидек, ҳукумат томонидан 163 та норматив-ҳуқуқий ҳужжат ҳамда 121 та чора-тадбирлар дастурлари ва бошқа ҳужжатлар лойиҳаларини ишлаб чиқиш назарда тутилган Дастур ижросини таъминлаш ва доимий мониторинг қилиб бориш юзасидан яхлит тизим яратилган.
Ҳисобот даврида хорижий инвестиция ва кредитлар ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 1,2 баробар кўп ўзлаштирилган. Жами хизматлар ҳажми 2,6 фоизга ошган.
Давлат тиббиёт ташкилотлари ва аҳолини дори воситалари, тиббиёт буюмлари билан таъминлашга ўтган йилга нисбатан 1,3 баробар кўп ёки қарийб 1,5 трлн. сўм ажратилган.
Таъкидланганидек, коронавирус пандемияси оқибатида мамлакатимизда ҳам иқтисодиёт тармоқларидаги ўсиш суръатлари сезиларли даражада пасайган. Хусусан, республикамизда экспорт ҳажми ўтган йилга нисбатан 22,6 фоизга қисқарган.
Дастурга мувофиқ 2020 йилнинг биринчи ярим йиллигида амалга оширилиши лозим бўлган 118 та банддаги топшириқларнинг 3 таси ўз вақтида бажарилмаган.
Жумладан, ишлаб чиқарилаётган озиқ-овқат маҳсулотларининг хавфсизлигини кучайтириш тўғрисидаги ҳукумат қарори қабул қилиниши таъминланмаган.
Сенаторлар ҳукумат ҳисоботи муҳокамаси жараёнида пандемия ва карантин шароитида аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлашга ажратилган маблағлардан мақсадли ва самарали фойдаланишни таъминлаш бўйича етарлича чоралар кўрилмаганлиги оқибатида аҳоли орасида айрим эътирозлар юзага келаётганига эътибор қаратди.
Истеъмол маҳсулотлари ва дори воситаларининг нархлари асоссиз ошиб кетишининг олдини олиш борасида электрон назорат тизимини йўлга қўйиш бўйича вазифалар ижроси талаб даражасида таъминланмаганлиги таъкидланди.
Мамлакатимиздаги эпидемиологик вазиятни барқарорлаштириш, касалликларнинг олдини олиш, коронавирусга шубҳа бўлган фуқароларни шифохоналарга етказиш, аҳолига карантин талабларини мунтазам тушунтириш ва бу жараёнларда жамоатчилик назоратини амалга оширишда жойларда маҳалла идораларининг иштирокини кескин кучайтириш зарурлигига урғу берилди.
Мазкур масала юзасидан Сенатнинг тегишли қарори қабул қилинди.
Хабар берилганидек, бугун бўлиб ўтаётган Олий Мажлис Сенатининг олтинчи ялпи мажлисида “Таълим тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни сенаторлар томонидан маъқулланди.

Заслушан отчет правительства об исполнении Государственной программы
Очередным вопросом обсуждения в рамках повестки дня шестого пленарного заседания стал отчет Кабинета Министров Республики Узбекистан об исполнении в первом полугодии 2020 года Государственной программы по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в «Год развития науки, просвещения и цифровой экономики».
Отмечалось, что правительством создана целостная система обеспечения исполнения и постоянного мониторинга Программы, предусматривающая разработку проектов 163 нормативно-правовых актов и 121 программы мероприятий и других документов.
В отчетном периоде освоено иностранных инвестиций и кредитов в 1,2 раза больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.  Объем услуг увеличился на 2,6%.
На  обеспечение государственных медицинских учреждений и населения лекарственными средствами, медицинскими изделиями выделено в 1,3 раза больше средств по сравнению с прошлым годом или почти 1,5 трлн.сумов.
Отмечалось, что из-за пандемии коронавирусной инфекции в стране значительно снизились и темпы роста в отраслях экономики. В частности, объем экспорта в республике по сравнению с прошлым годом сократился на 22,6%.
Из 118 поручений, которые должны были быть выполнены в соответствии с Программой в первом полугодии 2020 года, 3 своевременно не выполнены.
Так, не обеспечено принятие решения правительства об усилении безопасности производимой продовольственной продукции.
В процессе обсуждения отчета правительства сенаторы акцентировали внимание на некоторых нареканиях населения, ставших результатом непринятия должных мер по целевому и эффективному использованию средств, выделенных на социальную поддержку населения в условиях пандемии и карантина.
Подчеркивалось, что не обеспечено на должном уровне исполнение задач по налаживанию системы электронного контроля необоснованного повышения цен на потребительские товары и лекарственные средства.
Сделан акцент на необходимости стабилизации эпидемиологической ситуации в стране, предупреждения заболеваний, доставки в больницы граждан с подозрением на заражение коронавирусом, а также систематического разъяснения населению требований карантина и усиления активного участия на местах представителей махалли в осуществлении общественного контроля в этом направлении.