Жумладан, БМТ, Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти, Европа Иттифоқи, Ислом ҳамкорлик ташкилоти, Иқтисодий ҳамкорлик ташкилотининг Афғонистон бўйича махсус вакиллари сўзга чиқиб, Ўзбекистоннинг халқаро анжуман воситасида жаҳон сиёсати эътиборини яна бир бор Афғонистонга қаратиш ташаббуси эътирофга сазовор эканини таъкидлади. Кутилганидек, анжуманда ушбу давлатдаги хавфсизлик, ижтимоий-иқтисодий ҳолатга кўмак бериш бўйича мувофиқлаштирилган ёндашув ва тамойиллар ишлаб чиқиш зарурлиги борасида турли фикрлар илгари сурилмоқда.
БМТнинг мамлакатимиздаги доимий координатори вазифасини бажарувчи Мунир Мамедзаде ўз чиқишида Афғонистонда тинчликни таъминлаш, терроризмга қарши курашиш, инсон ҳуқуқини таъминлаш, хотин-қизларнинг жамиятдаги ролини ошириш масалаларига алоҳида эътибор қаратди.
Эслатиб ўтамиз, халқаро конференция доирасида қўшни Афғонистонда иқтисодий барқарорликни тиклашга қаратилган гуманитар ва инфратузилмавий лойиҳалар тақдимоти ҳам ўтказилади.
Ўзбекистон раҳбари Шавкат Мирзиёев пойтахтимизда бўлиб ўтаётган Афғонистон бўйича халқаро конференция иштирокчиларига мурожаатида, жумладан, шундай деди:

В частности, на мероприятии выступили представители ООН, ФАО, Евросоюза, Организации исламского сотрудничества и Организации экономического сотрудничества, которые отметили, что инициатива Узбекистана по привлечению внимания мировой общественности к Афганистану посредством проведения международной конференции заслуживает высокого признания.
В своем выступлении исполняющий обязанности Постоянного координатора ООН в нашей стране Мунир Мамедзаде уделил особое внимание вопросам обеспечения мира в Афганистане, борьбы с терроризмом, обеспечения прав человека, повышения роли женщин в обществе.
Следует отметить, что в рамках международной конференции состоится также презентация гуманитарных и инфраструктурных проектов, направленных на восстановление экономической стабильности в соседнем Афганистане.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в своем обращении к участникам международной конференции «Афганистан: безопасность и экономическое развитие»...