Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 19 апрель куни маҳаллабай ишлаш тизими натижадорлигини ошириш ҳамда аҳоли бандлигини таъминлаш масалалари юзасидан видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди.
Бу вазифалар ижроси, кўп жиҳатдан, ҳудудлардаги иқтисодиётга боғлиқ. Шу боис, яқинда тадбиркорликни ривожлантириш учун 500 миллион доллар ва 2 триллион сўмдан зиёд маблағ йўналтирилиши белгиланди. Айни пайтда тадбиркорларни энг безовта қилаётган солиқ маъмурчилиги, текширувлар, рухсатномалар тартиби енгиллаштирилди.
Йиғилишда шу ишларни қуйи тизимда ташкил этиб, маҳаллаларни иқтисодий ривожлантириш, ижтимоий муаммоларни ҳал қилиш чора-тадбирлари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 3 декабрдаги фармонига мувофиқ, ҳар бир маҳаллада тадбиркорликни ривожлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш масалалари бўйича туман (шаҳар) ҳокимининг ёрдамчиси лавозими таъсис этилган эди. Бу – янги тизим. Уни тўғри йўлга қўйиб олиш жуда муҳим.
Шу боис йиғилишда ҳоким ёрдамчилари фаолиятининг дастлабки натижалари кўриб чиқилди. Қайд этилганидек, улар уч ой давомида 6 миллион 900 минг хонадонни хатловдан ўтказиб, 4 та тоифага ажратган. Хонадонларнинг 11 фоизи кам даромадли, 47 фоизи қўшимча даромадга эҳтиёжи бор, 6 фоизи ижтимоий ҳимояга муҳтож, 36 фоизи ўзига тўқ оилалар экани аниқланган. Шунга қараб, маҳаллий раҳбарлар фаолияти манзилли ташкил этилиб, минглаб фуқароларнинг ишга жойлашиши, касб-ҳунар ўрганишига кўмаклашилган.
Шу уч ойда ҳоким ёрдамчиларининг ташаббуси билан 50 мингта оилавий тадбиркорлик лойиҳалари учун 1 триллион 300 миллиард сўм кредит ва 20 миллиард сўм субсидия ажратилган. Натижада жойларда 47 мингта янги тадбиркорлар фаолияти йўлга қўйилган, 8 мингта кичик саноат ва сервис лойиҳалари ишга туширилган.
Давлатимиз раҳбари энг яхши натижа кўрсатган ҳоким ёрдамчиларини мукофотлашга кўрсатма берди.
Лекин ҳали натижа сезилмаётган маҳаллалар кўп. Мисол учун, 450 та маҳаллада ишсизлик даражаси 20 фоиздан юқори.
Танқидий руҳда ўтган йиғилишда шундай ҳудудлар кўрсатиб ўтилди ва уларнинг ҳокимлари огоҳлантирилди. Бир қатор шаҳар ва туман ҳокимларининг ўринбосарлари, сектор бошлиқлари вазифасидан озод қилинди.
– Одамларни рози қилмаган, инсон қадрини тушунмаган раҳбарларга орамизда ўрин йўқ, – деди Шавкат Мирзиёев.
Ўрганишлар давомида “қониқарсиз” деб баҳоланган маҳаллалардаги ҳолатни яхшилаш бўйича кўрсатмалар берилди. Бунинг учун бюджет харажатларини оптималлаштириш ҳисобидан 800 миллиард сўм ажратилади.
Энди ҳар бир маҳалла ихтисослашуви бўйича қўллаб-қувватланиши таъкидланди.
Мисол учун, 2 минг 500 та маҳалла чорвачилик, паррандачилик, балиқчилик, асаларичиликка ихтисослашган. Улар қўшимча қўллаб-қувватланиб, омилкор одамларга инкубатор, хонаки товуқ, асалари уялари етказиб берилса, аҳоли даромади янада ошади.
Умуман, хонадонларда чорвачилик, паррандачилик, балиқчилик, асаларичилик йўналишларда 140 минг нафар аҳоли бандлигини таъминлаш мумкинлиги айтилди.
Ҳунармандчилик, тикувчилик, косибчилик, қандолатчилик каби кичик ишлаб чиқариш лойиҳаларини маҳалланинг ўзида кенгайтирса бўлади. Президентимиз шу мақсадда бундай маҳаллаларда микро саноат марказлари ташкил этиш ташаббусини маъқуллади.
Жорий йилда бу мақсадларга 500 миллиард сўм йўналтирилиши, ушбу марказлар 5 йил муддатга ер ва мол-мулк солиғидан озод қилиниши белгиланди.
Шунингдек, жойларда аниқланган бўш бино-иншоотлардан самарали фойдаланиш, уларни сотиш ёки ижарага беришдан тушган маблағларни ўша маҳалланинг инфратузилмасини ривожлантиришга сарфлаш зарурлиги қайд этилди.
Хотин-қизлар ва ногиронлиги бор шахсларни иш билан таъминлашда қулай йўналиш бу – касаначилик. Шу мақсадда бугун Ўзбекистон Президентининг касаначиликни ривожлантириш асосида аҳоли бандлигини таъминлашга доир қарори имзоланди.
Энди, касаначилар билан ишлайдиган тадбиркорларга оилавий тадбиркорлик дастуридан 500 миллиард сўм йўналтирилади. Кредитлар бўйича Тадбиркорлик жамғармасидан 75 фоизлик кафиллик берилади ҳамда фоиз харажатларининг 10 фоиздан юқори қисми қоплаб берилади.
Шунингдек, касаначиларга ўзини ўзи банд қилган фуқаролар каби, фақат ижтимоий солиқ тўлаш имконияти яратилади, олис ҳудудда ишлаётган касаначиларнинг дастлабки 1 ойлик иш ҳақи давлат томонидан қоплаб берилади.
Вилоят ҳокимларига ушбу имкониятлардан фойдаланиб, эҳтиёжманд аҳоли бандлигини таъминлаш бўйича кўрсатмалар берилди.
Юртимизда 2 мингдан зиёд маҳалла хизматлар соҳасига ихтисослашган. Бундай ҳудудларни кўпайтириш мақсадида, аҳолиси 20 мингдан ошадиган маҳаллаларда чакана савдо ва хизмат кўрсатиш марказлари ташкил этиш зарурлиги таъкидланди. Бу марказлар ҳам 5 йил муддатга ер ва мол-мулк солиғидан озод этилади.
Видеоселектор йиғилишида ҳокимлар, уларнинг ёрдамчилари маҳаллабай ишлаш ва аҳоли бандлигини таъминлаш режалари бўйича ахборот берди.
19.04.2022Кейингиси
Президент Шавкат Мирзиёев ҳудудлар иқтисодиёти, аҳоли турмуш шароитлари билан танишиш мақсадида Қашқадарё вилоятига жўнаб кетди.

Выполнение этих задач во многом зависит от экономики регионов. Поэтому на развитие предпринимательства планируется направить более 500 миллионов долларов и свыше 2 триллионов сумов. Вместе с тем приняты меры по вопросам, наиболее беспокоящим предпринимателей: упрощены налоговое администрирование, облегчен порядок выдачи разрешений и проведения проверок.
На совещании обсуждены меры по экономическому развитию и решению социальных проблем махаллей, организовав эту работу на низовом уровне.
В соответствии с указом Президента Республики Узбекистан от 3 декабря 2021 года в каждой махалле учреждена должность помощника хокима района (города) по вопросам развития предпринимательства, обеспечения занятости населения и сокращения бедности. Это – совершенно новая система, правильная организация которой сегодня имеет важное значение.
В связи с этим на совещании рассмотрены первые результаты деятельности помощников хокимов. Отмечалось, что за три месяца они провели изучение 6 миллионов 900 тысяч домохозяйств и разделили их на 4 категории. 11 процентов домохозяйств оказались малообеспеченными, 47 процентов - нуждающимися в дополнительном доходе, 6 процентов - нуждающимися в социальной защите, 36 процентов - самодостаточными семьями. По итогам изучения руководители на местах смогли организовать адресную работу и помочь тысячам граждан трудоустроиться и пройти профессиональное обучение.
За первые три месяца текущего года по инициативе помощников хокимов 50 тысячам проектам семейного предпринимательства было 1,3 триллиона сумов кредитов и 20 миллиардов сумов субсидий. В результате открыли свое дело 47 тысяч новых предпринимателей, запущено 8 тысяч малых проектов производства и обслуживания.
Глава государства поручил поощрить помощников хокимов, показавших наилучшие результаты.
Вместе с тем во многих махаллях работа помощников хокимов не ощущается. Например, в махаллях уровень безработицы превышает 20 процентов.
На совещании перечислены такие районы, их хокимам вынесено предупреждение. Заместители хокимов, руководители секторов ряда районов и городов освобождены от занимаемой должности.
- Руководителям, не работающим во благо семей, не понимающим принцип "во имя чести и достоинства", среди нас нет места, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Даны указания по улучшению положения дел в махаллях, ситуация в которых признана неудовлетворительной по итогам изучения. На это будет направлено 800 миллиардов сумов за счет оптимизации бюджетных расходов.
Подчеркнута, что отныне каждая махалля получит поддержку исходя из ее специализации.
Так, 2,5 тысяч махаллей специализируются на животноводстве, птицеводстве, рыболовстве и пчеловодстве. Если им оказать дополнительную поддержку и обеспечить предприимчивых жителей инкубаторами, домашними курами, пчелиными ульями, доходы населения вырастут.
В целом в животноводстве, птицеводстве, рыбоводстве и пчеловодстве можно трудоустроить не менее 140 тысяч человек, отмечалось на совещании.
Указано на важность расширения в махаллях небольших производств, таких как ремесленничество, швейное, сапожное, кондитерское дело кондитерские изделия. Президент одобрил инициативу о создании с этой целью микро-промышленных центров в махаллях.
В нынешнем году на эти цели будет выделено 500 миллиардов сумов, центры будут освобождены от уплаты земельного налога и налога на имущество сроком на 5 лет.
Также отмечалось, что для эффективного использования выявленных на местах неиспользуемых сооружений, средства, вырученные от их продажи или сдачи в аренду, должны направляться на развитие инфраструктуры махалли.
Надомничество является хорошей возможностью для обеспечения работой женщин и лиц с инвалидностью. С этой целью сегодня Президент Узбекистана подписал постановление об обеспечении занятости населения путем развития надомного труда.
Предпринимателям, рабающими с надомными работниками, будет направлено 500 миллиардов сумов из программы семейного предпринимательства, а также предоставляться поручительство Фонда предпринимательства в размере 75 процентов и компенсация по части расходов по кредиту, превышающей 10 процентов.
Сами надомники получат возможность платить только социальный налог как самозанятые граждане, а заработная плата за первый месяц работы в отдаленных районах будет покрываться за счет государства.
Хокимам регионов поручено обеспечить занятость социально уязвимого населения, эффективно используя эти возможности.
Более 2 тысяч махаллей в стране специализируются на услугах. В связи с этим подчеркнута необходимость организации в махаллях с населением более 20 тысяч человек центров розничной торговли и услуг. Эти центры также будут освобождены от уплаты налога на землю и имущество сроком на 5 лет.
В ходе видеоселекторного совещания хокимы и их помощники представили информацию о планах по работе "махаллабай" и обеспечению занятости населения.