Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 31 июлдаги қарорига мувофиқ, қишлоқ хўжалиги техникаларини ишлаб чиқариш ва сотиб олишни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш бўйича янги тизим яратилган эди. Бу ўз натижаларини бериб, фермер ва деҳқонлар унумдор техникаларга эга бўлмоқда. Жумладан, шу йил биринчи чоракнинг ўзида 1 минг 600 та техника учун 23 миллиард сўм субсидия ажратилди.
Модернизация натижасида 2021 йилда тракторлар таннархи 4 минг 600 долларга арзонлаштирилган. Айни пайтда, илгари зарар билан ишлаган тармоқ корхоналари фойдага чиққан.
Соҳани саноат кластери усулида ривожлантириш мақсадида Чирчиқда қишлоқ хўжалиги машинасозлиги кластери ташкил этилмоқда. Бугунги кунда у ерга собиқ “Технолог” ва “Агрегат” заводлари ускуналари тўлиқ кўчирилган.
Тақдимотда шундай ишлар ва навбатдаги режалар кўриб чиқилди.
– Қишлоқ хўжалиги машинасозлиги – катта ва муҳим тармоқ. Бу ҳосилдорлик юқорилиги, озиқ-овқат хавфсизлиги билан боғлиқ масала. Замонавий техникалар ишлаб чиқаришни ўзлаштириш, сифат ва хизмат нуқтаи назаридан ҳали қилинадиган ишлар кўп, – деди Шавкат Мирзиёев.
Бу ишларни тизимли олиб бориш учун Бош вазир раҳбарлигида қишлоқ хўжалиги машинасозлиги масалалари бўйича комиссия тузилиши белгиланди.
Аввало, Чирчиқдаги кластерга кўчирилган қувватлар негизида культиватор, сеялка, косилка, чизель, борона ишлаб чиқаришни бошлаш зарурлиги таъкидланди. Шунингдек, Тошкент трактор заводини ҳам кўчириб, кластерни 2023 йил январдан тўлиқ ишга тушириш вазифаси қўйилди. Унгача агрокластерлар ва фермерлар талабини ўрганиб, аниқ буюртмаларни шакллантириш муҳимлиги айтилди.
Бугунги кунда ерни лазер орқали текислаш техникаларига талаб юқори. Шу боис, мутасаддиларга шундай техника ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш топширилди. Эскирган тракторлардан тўлиқ воз кечиб, янги миллий трактор моделини яратиш бўйича кўрсатма берилди.
Пахтани комбайнда териш улуши жорий йилда 35 фоизга, 2023 йилда эса 50 фоизга етказилиши қайд этилди.
Йил якунигача Андижонда металл қуйиш заводини ишга тушириб ҳамда 90 турдаги бутловчи қисмларни маҳаллийлаштириб, техникалар таннархини камида 12 фоизга камайтириш мумкинлиги кўрсатиб ўтилди.
Деҳқон ва фермерларни ўйлантирадиган масалалардан яна бири – техника бузилса, уни тузатиш, эҳтиёт қисмлар топиш ва таъмирлаш. Шу боис Президентимиз машинасозликда савдо ва сервис хизматлари кўрсатиш бўйича яхлит тизим яратиш, 14 та ҳудудда сервис маркази ва 100 та мобил гуруҳлар ташкил этиш зарурлигини таъкидлади.
Янги техникалар, умуман, қишлоқ хўжалиги механизацияси бўйича мутахассисларни ўқитиш бўйича ҳам вазифалар белгиланди.

В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 31 июля 2019 года создана новая система государственной поддержки системы производства и закупки сельскохозяйственной техники. Это дает свои результаты, фермеры получают доступ к производительной технике. В частности, только за первый квартал текущего года на приобретение 1,6 тысячи единиц техники было выделено субсидий на 23 миллиарда сумов.
В результате проведенной в 2021 году модернизации производств себестоимость тракторов снизилась на 4,6 тысячи долларов. Благодаря этому предприятия отрасли, работавшие до этого в убыток, вышли в прибыль.
В целях развития отрасли на основе промышленного кластера в Чирчике создается кластер сельхозтехники. Сегодня сюда полностью перебазировано оборудование бывших заводов «Технолог» и «Агрегат».
В ходе презентации обсуждались работа в этом направлении и планы на перспективу.
- Сельскохозяйственная техника – это большая и важная отрасль. От нее зависят урожайность, продовольственная безопасность. Предстоит еще многое сделать в плане освоения производства современного оборудования, качества и сервиса, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Для организации системной работы решено создать комиссию по сельскохозяйственной технике во главе с Премьер-министром.
Указано, что в первую очередь необходимо наладить производство культиваторов, сеялок, косилок, чизелей, борон на базе переданных мощностей кластеру в Чирчике. Также планируется передислокация Ташкентского тракторного завода и запуск кластера в январе 2023 года. До этого важно изучить спрос агрокластеров и фермеров, сформировать конкретные заказы, отмечалось на мероприятии.
На сегодняшний день высок спрос на технику для лазерного нивелирования. В связи с этим ответственным лицам поручено наладить выпуск такой техники. Дано указание полностью отказаться от устаревших тракторов и создать новую отечественную модель трактора.
Отмечалось, что использование комбайнов для уборки хлопка в этом году достигнет 35 процентов, а в 2023 году - 50 процентов.
Имеются также возможности для локализации 90 видов комплектующих и снижения себестоимости техники не менее чем на 12 процентов, запустив до конца года литейный завод в Андижане.
Еще одна проблема, которая волнует фермеров и дехкан, - ремонт, поиск запасных частей и техническое обслуживание техники. В связи с этим Президент подчеркнул необходимость создания комплексной системы реализации и обслуживания в машиностроении, создания сервисных центров и 100 мобильных групп в 14 регионах.
Определены задачи по подготовке специалистов по эксплуатации новой техники и по механизации сельского хозяйства в целом.