Бугун ахборот технологиялари ҳар бир жабҳага кириб борган. Бу соҳа ривожланса, бошқа соҳалар ҳам илгарилайди, одамларга қулайликлар ошади.
Шу боис сўнгги йилларда инфратузилмани яхшилаш, малакали мутахассислар тайёрлаш бўйича кўп ишлар қилинди. Хизматлар сифати ва кўлами сезиларли ошди.
Мисол учун, аҳоли масканларини мобил интернет билан қамраб олиш даражаси 2017 йилда 30 фоиз бўлган бўлса, бугунги кунда 96 фоизни ташкил этмоқда. Ёки 2017 йилда соҳадаги экспорт ҳажми бор-йўғи 600 минг доллар бўлган бўлса, ўтган йили бу кўрсаткич 46 миллион долларга, жорий йилнинг биринчи чорагида эса 16 миллион долларга етган.
IT-паркларда 11 минг нафардан зиёд ёшлар ишламоқда. “Бир миллион дастурчи” лойиҳаси доирасида ўқиб чиққан ёшлар соҳа келажаги учун мустаҳкам пойдевор яратмоқда.
Лекин ҳали муаммолар, ишга солинмаган имкониятлар ҳам кўп. Жумладан, ҳудудларда оптик толали интернет қамрови ва тезлиги талаб даражасида эмас. Магистрал автомобиль йўлларининг атиги 38 фоизи мобил интернет билан қамраб олинган. Соҳанинг ривожланиш ҳолати ҳудудлар кесимида бир маромда эмас – IT хизматларнинг 90 фоизи Тошкент шаҳрига тўғри келади. Қорақалпоғистон, Андижон ва Сурхондарёда бу борадаги кўрсаткичлар жуда паст. Айрим вазирлик ва идоралар эски, ишончсиз ва ўзаро интеграция қилинмаган ахборот тизимларидан фойдаланиб келмоқда.
Йиғилишда шу каби камчиликлар кўрсатиб ўтилиб, барча тармоқ ва ҳудудларда рақамлаштиришни жадаллаштириш зарурлиги қайд этилди.
Тараққиёт стратегиясида рақамли иқтисодиётни “драйвер” соҳага айлантириб, IT хизматларни 2,5 баробар ошириш ва экспортни 500 миллион долларга етказиш мақсади белгиланган.
Давлатимиз раҳбари бунинг учун Ўзбекистонни минтақавий IT-марказга айлантириш кераклигини таъкидлади.
Хизматлар кўламини мунтазам кенгайтириб бориш, соҳада экспорт ҳажмини шу йил якунига қадар 100 миллион долларга етказиш бўйича кўрсатмалар берилди. IT-паркларга кўпроқ компанияларни жалб қилиш, масофавий хизматлар марказлари ташкил этиш вазифаси қўйилди. Бу орқали яна 5 мингдан зиёд ёшлар юқори даромадли ишга эга бўлади.
Йиғилишда “Рақамли Ўзбекистон – 2030” дастуридаги лойиҳалар ижроси ҳам таҳлил қилинди. Жорий йил якунига қадар 404 та ҳудудий ва 133 та тармоқ лойиҳаси ишга туширилиши айтилди.
Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигига яна 70 та хизматни Ягона интерактив давлат хизматлари порталига киритиш топширилди. Шу тариқа порталдаги жами хизмат турлари сони 376 та бўлади.
Шунингдек, пенсияга ариза бериш, шахсий гувоҳнома олиш, суғурталаш каби яна 50 та хизматнинг мобиль иловаси яратилади. Бу орқали давлат хизматидан онлайн фойдаланувчилар сони 4 миллионга етади.
Телекоммуникация тармоғини кенгайтириш бўйича ҳам вазифалар кўп. Хусусан, бу йил 6 минг 800 та янги мобиль станция ўрнатиш, 80 та олис қишлоқни алоқа тизимига улаш, оптик толали алоқа қамровини 80 фоизга етказиш, 60 фоиз магистрал йўлларни мобиль интернет билан таъминлаш режалаштирилган. Тошкент вилоятида юқори қувватли Маълумотларни сақлаш ва қайта ишлаш маркази ишга туширилади.
“Ўзбектелеком” акциядорлик компаниясини трансформация қилиб, сифатли хизматлар экспорт қилувчи юқори технологик компанияга айлантириш, халқаро рейтинглар олиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Киберхавфсизликни кучайтириш масаласига ҳам эътибор қаратилди. Барча вазирлик ва идораларнинг ахборот тизимларини шу жиҳатдан танқидий ўрганиб, зарур чоралар кўриш вазифаси қўйилди.
Соҳадаги яна бир устувор вазифа – фан ва таълимни ривожлантириш.
Бугунги кунда иқтисодиётни рақамлаштириш учун яна 12 минг нафар юқори малакали мутахассисларга талаб бор. Шунинг учун Тошкент ахборот технологиялари университетини илм-фан ва таълим кластерига айлантириш, замонавий IT-парк университетини ташкил этиш таклифи билдирилди.
Йиғилишда муҳокама қилинган масалалар бўйича мутасаддилар ахборот берди.
14 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Венгрия Бош вазири Виктор Орбан билан телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.

Сегодня информационные технологии проникли во все сферы жизни. Во многом от развития данного сектора зависит прогресс в других направлениях, а также рост качества и комфорта жизни населения.
Поэтому в последние годы проделана масштабная работа по улучшению IT-инфраструктуры и подготовки кадров. Качество и объем услуг значительно возросли.
Например, если в 2017 году уровень охвата населенных пунктов мобильным интернетом составлял 30 процентов, то в настоящее время составляет 96 процентов. В 2017 году объем экспорта отрасли составлял всего 600 тысяч долларов, в прошлом году данный показатель достиг 46 миллионов долларов, а в первом квартале этого года - 16 миллионов долларов.
В IT-парках работают более 11 тысяч молодых людей. Молодежь, прошедшая обучение в рамках проекта «Один миллион программистов», закладывают прочный фундамент будущего отрасли.
Вместе с тем есть много проблем, неиспользованных возможностей. В частности, уровень покрытия оптоволоконным интернетом и скорость интернета в регионах остаются неудовлетворительными. Только 38 процентов автомагистралей покрыты мобильным интернетом. Состояние развития отрасли неравномерно по регионам – 90 процентов IT-услуг приходятся на Ташкент. Особенно сложно положение дел в Каракалпакстане, Андижане и Сурхандарье.
Некоторые министерства и ведомства используют устаревшие, ненадежные и неинтегрированные информационные системы.
На совещании отмечен еще ряд недостатков и подчеркнута необходимость ускорения цифровизации во всех отраслях и регионах.
В новой Стратегии развития поставлена цель увеличения объема IT-услуг в 2,5 раза и экспорта отрасли до 500 миллионов долларов.
Глава государства подчеркнул, что для этого необходимо превратить Узбекистан в региональный IT-центр.
Поручено постоянно расширять спектр услуг, до конца текущего года довести объем экспорта в отрасли до 100 миллионов долларов. Поставлена задача привлечь больше компаний в IT-парки, организовать центры дистанционных услуг. Благодаря этому более 5 тысяч молодых людей получат высокооплачиваемую работу.
На совещании также проанализирована реализация проектов в рамках программы «Цифровой Узбекистан – 2030». До конца текущего года будет запущено 404 региональных и 133 отраслевых проекта.
Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций поручено интегрировать в Единый портал интерактивных государственных услуг еще 70 услуг. Таким образом, общее количество услуг на портале составит 376.
Также будут созданы мобильные приложения еще для 50 услуг, таких как оформление пенсии, получение личных удостоверений, страхование. Это позволит увеличить количество онлайн-пользователей госуслуг до 4 миллионов.
Рассмотрены также вопросы расширения телекоммуникационных сетей. В частности, в этом году планируется установить 6,8 тысячи новых мобильных станций, подключить к сетям 80 отдаленных сел, довести охват оптоволокном до 80 процентов, обеспечить 60 процентов автомобильных дорог мобильным интернетом. В Ташкентской области будет запущен Центр хранения и обработки данных большого объема.
Даны поручения по трансформации АК «Узбектелеком» в высокотехнологичную компанию, экспортирующую качественные услуги, получению ею международного рейтинга.
Также затронут вопрос усиления кибербезопасности. Поставлена задача критически изучить информационные системы всех министерств и ведомств и принять необходимые меры.
Еще одним приоритетом в сфере является развитие науки и образования.
Сегодня для цифровизации экономики требуется еще 12 тысяч высококвалифицированных специалистов. В связи с этим предложено преобразовать Ташкентский университет информационных технологий в научно-образовательный кластер, создать современный университет IT-парка.
14 апреля состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Премьер-министром Венгрии Виктором Орбаном.