14 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Венгрия Бош вазири Виктор Орбан билан телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Суҳбат аввалида Ўзбекистон етакчиси Венгрия Ҳукумати раҳбарини “ФИДЕС” – Христиан-демократик халқ партияси коалицияси ушбу мамлакат парламентига сайловда ғалаба қозонгани билан самимий табриклади.
Томонлар икки мамлакат ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 30 йиллиги билан бир-бирини табрикладилар.
Стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш масалалари, Венгрия Бош вазирининг ўтган йили март ойидаги Ўзбекистонга ташрифи якунида эришилган келишувлар ижросининг бориши батафсил муҳокама қилинди.
Фармацевтика, қишлоқ хўжалиги, чорвачилик, озиқ-овқат саноати, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш тармоқларида кооперация лойиҳаларини амалга ошириш, банк-молия соҳасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан фикр алмашилди. Бўлажак олий даражадаги тадбирлар режаси кўриб чиқилди.

14 апреля состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Премьер-министром Венгрии Виктором Орбаном.
В начале беседы лидер Узбекистана искренне поздравил главу Правительства Венгрии с победой межпартийной коалиции «ФИДЕС» - Христианско-демократическая народная партия на прошедших парламентских выборах в этой стране.
Стороны также обменялись поздравлениями в связи с 30-летием установления дипломатических отношений между двумя странами.
Были обстоятельно обсуждены вопросы дальнейшего укрепления отношений стратегического партнёрства, ход исполнения договорённостей, достигнутых по итогам визита Премьер-министра Венгрии в Узбекистан в марте прошлого года.
Особое внимание уделено практической реализации проектов кооперации в фармацевтике, сельском хозяйстве, животноводстве, пищевой промышленности, отрасли производства строительных материалов, а также расширению взаимовыгодного сотрудничества в банковско-финансовом секторе.
Состоялся обмен мнениями по актуальным международным и региональным вопросам. Рассмотрен график предстоящих мероприятий на высшем уровне.