Давлатимиз раҳбарининг ташрифи арафасида Оҳангарон туманида «Building innovation» корхонаси қуриб битказилди. Германия, Австрия, Греция, Испания ва Япониядан келтирилган замонавий ускуналар ўрнатилди.
Корхона йилига 112 миллион донадан зиёд пардозбоп ғишт ишлаб чиқариш, 3 миллион долларлик экспорт қилиш қувватига эга. Энергия тежайдиган ускуналар қўлланилгани, хомашё туманнинг ўзидан олиниши туфайли маҳсулот нархи нисбатан арзон бўлади. 250 нафар аҳоли иш билан таъминланади.
Корхона маҳсулот ҳажми ва сифати бўйича Марказий Осиёда етакчиликка даъвогарлик қилмоқда. Кейинги босқичда керамик блоклар, панеллар ишлаб чиқариш режалаштирилган.
Президентимиз корхона қувватлари, маҳсулот намуналарини кўздан кечирди. Корхона раҳбарига қурилиш материаллари турларини кўпайтириш юзасидан тавсиялар берди.
Шу ерда Тошкент вилоятида қурилиш ва тўқимачилик саноатини ривожлантириш, чармни қайта ишлашга доир лойиҳалар тақдимоти ўтказилди.
Россиянинг «Евроцемент груп» холдинги билан ҳамкорликда Оҳангарон цемент заводида амалга ошириладиган лойиҳа шулардан бири. Қиймати 160 миллион долларлик мазкур лойиҳа йилига 17 миллион долларлик маҳсулот экпорт қилиш, 200 та иш ўрни яратиш имконини беради.

Незадолго до поездки главы государства в регион в Ахангаранском районе завершено строительство предприятия «Building innovation». Здесь установлено современное оборудование из Германия, Австрии, Греции, Испании и Японии.
Предприятие способно производить в год более 112 миллионов штук декоративного кирпича и экспортировать продукцию на 3 миллиона долларов. Себестоимость продукции обещает быть низкой за счет применения энергосберегающих технологий и местного сырья. Работу получат 250 человек. Предприятие намерено выйти в региональные лидеры по объему производства и качеству данного вида изделий. В планах - организация выпуска керамических блоков и панелей.
Президент ознакомился с мощностями предприятия и образцами продукции. Дал руководителю предприятия рекомендации по расширению ассортимента стройматериалов.
Здесь же прошла презентация проектов по развитию индустрии стройматериалов и текстильной промышленности, переработке кожи в Ташкентской области.
В их числе проект, который будет реализован на Ахангаранском цементном заводе совместно с российским холдингом «Евроцемент груп». Проект стоимостью 160 миллионов долларов позволит наладить экспорт продукции на 17 миллионов долларов в год и создать 200 рабочих мест.