1 июнь - Халқаро болаларни ҳимоя қилиш куни арафасида фойдаланишга топширилган ушбу боғча Нўғойқўрғон маҳалласи аҳолисининг оғирини енгил қилди. Зеро, бу ерда ташкил этилган 4 асосий ва 3 қисқа муддатли гуруҳларда 160 дан зиёд болага замонавий шароитларда таълим-тарбия бериш имконияти пайдо бўлди. Бу ерда ёзги ўйин майдончаси, чўмилиш ҳавзаси, футбол майдончаси, спорт ва мусиқа заллари ташкил этилган, Хоналар ривожлантирувчи ўйинлар ва кўргазмали воситалар, болалар ўз иқтидорини намойиш этиши учун зарур барча имкониятлар билан таъминланган. Боғчада 32 нафар мутахассис иш билан таъминланди.
Президент боғчадаги шароитларни кўздан кечирди, соҳа мутасаддилари ва тарбиячилар билан суҳбатлашди. Мамлакатимиз келажагини таъминлайдиган кадрларни тарбиялаш мактабгача таълим тизимидан бошланиши, янги боғчалар қуриш ва болаларни қамраб олишни кенгайтириш орқали бунга замин яратилаётганини таъкидлади.
Давлатимиз раҳбарининг ташрифи арафасида Оҳангарон туманида «Building innovation» корхонаси қуриб битказилди. Германия, Австрия, Греция, Испания ва Япониядан келтирилган замонавий ускуналар ўрнатилди.

Новый детский сад поможет предоставить современное воспитание более 160 детям махалли
Детский сад в махалле "Нугойкургон", сданный в эксплуатацию в преддверии 1 июня - Международного дня защиты детей, облегчил заботы местных жителей. Ведь в 4 основных и 3 краткосрочных группах появилась возможность воспитывать 160 детей в современных условиях. Здесь организованы летняя игровая площадка, бассейн, футбольное поле, спортивный и музыкальный залы, комнаты оснащены развивающими играми и наглядными средствами. Словом, есть все возможности для выявления и реализации таланта детей. В детском саду трудоустроены 32 специалиста.
Глава государства ознакомился с условиями в детском саду, побеседовал с ответственными лицами сферы и воспитателями. Отметил, что подготовка кадров, обеспечивающих будущее страны, начинается именно с дошкольного образования, сейчас для этого закладывается необходимая основа путем строительства новых и расширения охвата существующих детсадов.