Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 29 апрель куни эҳтиёжманд аҳолининг ижтимоий ҳимоясини янада кучайтириш чора-тадбирлари юзасидан видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди.
Янги Ўзбекистон тараққиёт стратегиясида ижтимоий адолат тамойили асосида аҳолининг ёрдамга муҳтож қатламларини қўллаб-қувватлаш ва камбағалликни бартараф этиш давлат сиёсатининг устувор йўналиши этиб белгиланган. Аслида бу юртимиздаги халқпарвар ишларнинг узвий давомидир.
Охирги йилларда эътиборга муҳтож аҳоли қатламига ғамхўрлик кўрсатиш бўйича янги тизим яратилди. Ушбу тизимга мувофиқ, Меҳрибонлик уйларидаги 1 минг 500 га яқин болалар оилаларга олинди, 116 та Оилавий меҳрибонлик уйи ташкил қилиниб, 700 га яқин ўғил-қизларнинг ота-она бағрида вояга етиши учун шароит яратилди.
Ўтган йили 757 нафар кўнгли ярим бола уй-жой билан таъминланди. Давлат ҳисобидан 4 мингдан зиёд болаларда мураккаб операциялар ўтказилди.
Ногиронлиги бўлган фуқароларни қўллаб-қувватлаш кўлами ҳам кенгайди. Жумладан, ўтган йили 42 мингга яқин кишига реабилитация ва протез-ортопедия мосламалари олиб берилди. Эшитиш қобилияти заиф 555 нафар бола кохлеар имплант билан таъминланди. 4 минг нафар кўзи ожиз болага Брайл алифбоси тарқатилди.
Эътиборлиси, 35 мингга яқин парваришга муҳтож болаларнинг оналарига 500 минг сўм нафақа тўлаш жорий этилди. Бундай тизим бизда илгари бўлмаган.
Шунингдек, болаликдан ногирон ҳамда биринчи ва иккинчи гуруҳ ногирони бўлган шахслар ойлигининг 2 миллион 500 минг сўмгача қисми даромад солиғидан озод қилинди. Иш берувчилар томонидан ногиронлиги бўлган шахслар учун тўланган ижтимоий солиқ суммаси бюджетдан тўлиқ қайтариб берилмоқда.
Булардан ташқари, пенсия ва нафақаларнинг энг кам миқдори бирйўла 40 фоизга оширилди. Умуман, нафақа олувчилар сони 2016 йилги 466 минг нафардан 2022 йилда 1 миллион 860 мингтага етказилди.
Шунингдек, хайрия жамғармалари, жамоатчилик ташаббуси орқали ҳам кўплаб инсонларга кўмак берилди.
Йиғилишда ушбу эзгу ишларни давом эттириш, юртимиздаги меҳр-оқибат муҳитини мустаҳкамлашга қаратилган янада кенг имкониятлар белгиланди.
Мамлакатимизда 3 миллиондан ортиқ нуронийлар бор. Маҳалла ва нуронийларни қўллаб-қувватлаш вазирлиги орқали уларга ғамхўрлик қилиш, саломатлигини асраш эътиборга олинган.
Йиғилишда ўзгалар парваришига муҳтож кексалар ҳар йили санаторийларда даволаниши, кам таъминланган нуронийларнинг дори-дармон ва ортопедия мосламалари, жарроҳлик амалиётлари харажатлари давлат томонидан қоплаб берилиши қайд этилди.
Кексаларнинг спорт билан шуғулланиши, театр ва музейларга бориши, юртимиз бўйлаб саёҳат қилиши учун енгилликлар белгиланди.
Эҳтиёжманд аҳолини моддий қўллаб-қувватлаш мақсадида бугун пенсия ва нафақаларни 1 майдан 12 фоизга ошириш тўғрисида Президент фармони имзоланди. Бу орқали 4 миллион 100 минг аҳоли хонадонига қўшимча маблағ кириб боради. Бу мақсадлар учун жорий йилда 4 триллион сўм йўналтирилади. Шунингдек, энг кам пенсия оладиган 725 минг нафар аҳолининг пенсияси 14 фоизга оширилади.
Бундан ташқари, 9 май арафасида уруш қатнашчиларига 15 миллион сўмдан бир марталик пул мукофоти берилади.
Ногиронлиги бўлган эҳтиёжманд аҳолини қўллаб-қувватлаш тизими ҳам кенгайтирилиши маълум қилинди. Жумладан, 1 майдан бошлаб, ногиронлиги бўлган фуқароларни ишга олган корхоналарга, 6 ой давомида ҳар бир шундай ходими учун 400 минг сўмдан субсидия берилади.
Ўзини ўзи банд қилган ва ҳунармандчилик билан шуғулланадиган ногиронлиги бўлган шахсларга асбоб-ускуна ва меҳнат қуролларини харид қилиш учун субсидия ажратилади. Улар касб-ҳунарларга давлат ҳисобидан ўқитилади. Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигига шу борада топшириқ берилди.
Ногиронлиги бўлган шахслар билан ишлайдиган нодавлат ташкилотлари ва уларнинг ҳудудий бўлимлари ходимларига ойлик тўлаш учун давлатдан субсидия ажратилади.
Кўзи ожиз ва заиф кўрувчи болаларни тўлиқ таълимга жалб этиш мақсадида “Нурли маскан” мактабларида янги ўқув йилидан қўшимча 850 та ўқув хонаси ва 1 минг 200 та ётоқхона ўрни ташкил этилади. Давлат буюртмаси асосида, ушбу мактаб кутубхоналари Брайль ёзувидаги дарслик ва ўқув қўлланмалари, бадиий адабиётлар билан таъминланади.
Мутасадди вазирликларга боғча ёшидаги кўзи ожиз болалар учун босқичма-босқич бир йиллик тайёрлов гуруҳлари ташкил этиш вазифаси қўйилди.
Бундан ташқари, 3 мингдан зиёд заиф эшитувчи болаларга замонавий эшитиш мосламалари етказиб берилади. Махсус мактаб-интернатларнинг барча ходимларига 50 фоизлик устама тўлаш жорий этилади.
Ногиронлиги бўлган болаларнинг маънавий камол топиши учун 108 та мактаб-интернатга ҳар йили 20 мингдан ортиқ махсус адабиётлар харид қилинади.
Ногиронлиги бўлган кексаларга ҳам, алоҳида эътибор қаратилади. Мисол учун, аввал ишламаган, “Саховат” уйларидаги яшовчи мингга яқин кишига ҳозир ҳеч қандай тўлов йўқ. Энди уларга ҳам шахсий харажатлари учун қарилик нафақасининг 20 фоизи тўлаб берилади.
Ҳозирги кунда ногиронлик пенсияси фуқароларнинг аввалги ишлаган стажи ва ойлигидан келиб чиқиб ҳисобланади. Бу – 75 мингдан ортиқ ишлаётган ногиронлиги бор фуқароларнинг даромадига бевосита таъсир қилмоқда.
Энди, уларнинг пенсияси ҳар икки йилда қайта ҳисобланиб, иш стажи ва ойлигига қараб ошириб борилади. Бунга 300 миллиард сўм қўшимча маблағ йўналтирилади.
Оилавий болалар уйларига бюджетдан маблағ ажратиш тартиби соддалаштирилади. Яъни, кундалик харажатларни қоплаш учун маблағ ота-оналарнинг шахсий пластик картасига ўтказилади. Шунингдек, оилавий болалар уйларининг коммунал тўловлари аҳоли учун белгиланган тарифларда олинади.
Бундан ташқари, етим ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган талабаларга озиқ-овқат ва кийим-кечак хариди учун 10 миллион сўмдан ажратиш амалиёти нодавлат олийгоҳларда ҳам жорий этилади.
Умуман, 376 та Меҳрибонлик, Саховат ва Мурувват уйлари, махсус мактаб-интернатларни таъмирлаш ва жиҳозлаш бўйича 600 миллиард сўмлик алоҳида дастур қабул қилиниши айтилди.
Президентимиз маҳаллаларда ижтимоий ҳимояга муҳтож оилалар билан манзилли ишлаб, уларга кўмаклашиш тажрибасини кенгайтириш бўйича кўрсатмалар берди. Унга кўра, хотин-қизлар фаоллари ҳоким ёрдамчилари ва ёшлар етакчилари билан бирга ҳар бир хонадонга кириб, оилалардаги ҳақиқий ҳолат ва ижтимоий хизматларга эҳтиёжни аниқлайди. Бу хизматлар ўз вақтида ва сифатли кўрсатилишини ташкил қилади. Мураккаб тиббий операцияларга муҳтожлар бепул даволанади.
Давлатимиз раҳбари ишлайдиган аёлларнинг ижтимоий ҳимояси кучайтирилишини таъкидлади.
Бугунги кунда норасмий секторда аёллар улуши 57 фоизни ташкил қилмоқда. Чунки кўплаб иш берувчилар ҳомиладорлик нафақасини тўламаслик учун аёлларни расмий ишга олмасликка ҳаракат қилади.
Шу боис 2022 йил сентябрдан бошлаб, туғруқ таътили тўловининг бир қисмини давлат бюджети ҳисобидан тўлаш тартиби йўлга қўйилади. Бунинг учун Молия вазирлиги ҳузурида Ижтимоий суғурта жамғармаси тузилиб, жорий йилда унга бюджетдан 170 миллиард сўм ажратилиши қайд этилди.
Рамазон ойи – меҳр-оқибат ва бағрикенглик ойидир. Шу муносабат билан, Президентимиз адашиб жиноятга қўл урган, айбини чуқур англаб, тузалиш йўлига қатъий ўтган 65 нафар фуқарони афв этиш бўйича фармон қабул қилди. Энди бу инсонлар Рамазон ҳайити байрамини ўз уйида, яқинлари бағрида кутиб олади.
Халқимиз анъаналарига кўра, кўчалар, хиёбонлар тозаланиб, ободонлаштирилади. Кексалар, боқувчисини йўқотган оилалар, ногиронлиги бўлган эҳтиёжмандлар ҳолидан хабар олинади.
– Улуғ мутафаккир Алишер Навоий бобомиз айтганидек, одамларнинг дардига дармон бўлиш – инсонийликнинг олий намунаси эканини унутмаслигимиз, бундай эзгу иш услуби бизнинг нафақат хизмат вазифамиз, виждоний бурчимизга айланиши керак, – дея таъкидлади давлатимиз раҳбари.
Мутасаддиларга йиғилишда белгиланган моддий ёрдам тизимини амалга ошириш, байрам кунларида муҳтожлар ҳолидан хабар олиб, уларга совға ва мукофотларни етказиш топширилди.
Президент Шавкат Мирзиёев 29 апрель куни Самарқанд шаҳрида транспорт тизимини ривожлантириш бўйича режалар тақдимоти билан танишди.
29.04.2022Кейингиси
29 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев мамлакатимизда расмий ташриф билан бўлиб турган Япония ташқи ишлар вазири Ёсимаса Хаясини қабул қилди.

В новой Стратегии развития Узбекистана поддержка категорий населения, нуждающихся в поддержке, а также искоренение бедности определены в качестве приоритета государственной политики, основанной на принципах социальной справедливости. По сути, это логическое продолжение проводимой работы по построению государства, заботящегося о народе.
В последние годы создана новая система помощи нуждающимся. В ее рамках около 1,5 тысячи воспитанников домов Мехрибонлик были приняты в семьи, организовано 116 семейных детских домов, созданы условия для воспитания около 700 мальчиков и девочек в семейных условиях.
В прошлом году жильем обеспечены 757 сирот. За счет государства проведены сложные операции у 4 тысяч детей.
Также расширились масштабы поддержки граждан с инвалидностью. В частности, в прошлом году около 42 тысяч человек получили реабилитационные и протезно-ортопедические изделия, 555 детям с нарушением слуха установлены кохлеарные импланты, 4 тысячам незрячих детей розданы азбуки Брайля.
Внедрена новая система: матерям около 35 тысяч детей, нуждающихся в уходе, начата выплата пособий в размере 500 тысяч сумов.
Кроме того, инвалиды детства, а также лица с инвалидностью первой и второй групп освобождены от уплаты подоходного налога с месячной заработной платы в размере до 2,5 миллиона сумов. Сумма социального налога, уплачиваемого работодателями за работников с инвалидностью, полностью компенсируется из бюджета.
Вместе с тем минимальный размер пенсий и пособий увеличен сразу на 40 процентов. В целом число получателей пособий увеличилось с 466 тысяч в 2016 году до 1 миллиона 860 тысяч в 2022 году.
Большому числу людей оказана поддержка через благотворительные фонды и общественные инициативы.
На совещании определены дальнейшие меры по расширению этих благих дел, укреплению атмосферы внимания и заботы в нашем обществе.
В нашей стране более 3 миллионов представителей старшего поколения. С созданием Министерства по поддержке махалли и престарелых выстроена система заботы о них.
На совещании отмечалось, что расходы престарелых на ежегодное лечение в санаториях, расходы малообеспеченных пожилых людей на приобретение лекарств и ортопедических изделий, хирургические операции будут покрываться за счет государства.
Для пожилых людей будет введен ряд льгот на посещение спортивных объектов, театров и музеев, путешествия по стране.
В целях оказания материальной поддержки нуждающимся сегодня подписан указ Президента о повышении с 1 мая размера пенсий и пособий на 12 процентов.
Это принесет дополнительные деньги в бюджет 4,1 миллиона домохозяйств. На финансирование пенсий и пособий в текущем году будет выделено 4 триллиона сумов.
Кроме того, на 14 процентов будет увеличен размер пенсии 725 тысячам человек, получающим минимальную пенсию.
Кроме того, в преддверии 9 мая участники войны получат единовременное денежное вознаграждение в размере 15 миллионов сумов.
Анонсировано расширение системы поддержки нуждающихся лиц с инвалидностью. В частности, с 1 мая предприятия, имеющие работников с инвалидностью, будут получать субсидию в размере 400 тысяч сумов на каждого такого работника в течение 6 месяцев.
Субсидии получат также лица с инвалидностью - самозанятые и ремесленники - на приобретение инструментов и оборудования. Они будут обучаться профессиям за счет государства Министерству занятости и трудовых отношений дано соответствующее поручение.
Негосударственные организации лиц с инвалидностью, их территориальные отделения смогут получать государственные субсидии на выплату заработной платы своим сотрудникам.
В целях охвата незрячих и слабовидящих детей полноценным обучением с нового учебного года в школах «Нурли Маскан» будет создано 850 дополнительных классов и 1,2 тысячи мест в общежитиях. На основании государственного заказа библиотеки этих школ будут обеспечены учебниками и пособиями, художественной литературой на шрифте Брайля.
Перед ответственными министерствами поставлена задача поэтапно организовать годичные подготовительные группы для незрячих детей детсадовского возраста.
Кроме того, более 3 тысяч слабослышащих детей будут обеспечены современными слуховыми аппаратами. Для всех работников спецшкол-интернатов будет введена 50-процентная надбавка к зарплате.
Ежегодно 108 школ-интернатов для детей с инвалидностью будут обеспечиваться более чем 20 тысячами книг специальной литературы.
Усилится внимание к престарелым людям с ограниченными возможностями. К примеру, сейчас для около тысячи человек, не имеющих трудового стажа и проживающих в домах Саховат, не предусмотрено никаких платежей. Отныне им также будут выплачиваться деньги на личные расходы в размере 20 процентов пособия по старости.
В настоящее время пенсии по инвалидности исчисляются исходя из трудового стажа и прежней заработной платы. Это напрямую влияет на доходы более 75 тысяч работающих лиц с инвалидностью.
Теперь их пенсии будут пересчитываться каждые два года и индексироваться в зависимости от стажа и заработной платы. На эти цели будет направлено дополнительно 300 миллиардов сумов.
Будет также упрощен порядок выделения средств из бюджета семейным детским домам. Деньги на ежедневные расходы будут перечисляться на личную пластиковую карту родителей.
Кроме того, коммунальные платежи семейных детских домов будут взиматься по тарифам, установленным для населения.
Практика выделения 10 миллионов сумов на приобретение продуктов питания и одежды для студентов, являющихся сиротами или оставшихся без попечения родителей, распространится и на негосударственные вузы.
Будет принята отдельная программа на сумму 600 миллиардов сумов для ремонта и оснащения 376 домов Мехрибонлик, Саховат и Мурувват, специальных школ-интернатов.
Президент дал указания по адресной работе с социально уязвимыми семьями, расширить накопленный опыт содействия им. Так, женские активистки совместно с помощниками хокимов и лидерами молодежи обойдут каждый дом, выявят ситуацию в семьях и их потребность в социальных услугах. Организуют своевременное и качественное оказание таких услуг. Нуждающимся в сложных медицинских операциях будет оказана помощь в получении бесплатного лечения.
Глава государства подчеркнул необходимость усиления социальной защиты работающих женщин.
Сегодня доля женщин в негосударственном секторе составляет 57 процентов. Многие работодатели предпочитают не оформлять официально женщин на работу, чтобы не платить пособие по беременности и родам.
В связи с этим с сентября 2022 года будет установлен порядок частичной компенсации декретных выплат из государственного бюджета. С этой целью при Министерстве финансов будет создан Фонд социального страхования, который в этом году получит из бюджета 170 миллиардов сумов.
Рамазан – месяц доброты и милосердия. В связи с этим Президент подписал указ о помиловании 65 человек, совершивших преступление по ошибке, глубоко осознавших свою вину и решительно вставших на путь исправления. Благодаря этому они смогут встретить Рамазан-хайит у себя дома, в кругу семьи.
В дни праздника, как это принято у нашего народа, будут благоустроены улицы и дворы, навещены семьи без кормильца, одинокие престарелые и инвалиды.
- Мы не должны забывать, что облегчать заботы - это, как говорил великий мыслитель Алишер Навои, высший пример человечности, и работать в соответствии с этим девизом - не только наша служебная обязанность, но и моральный долг, - сказал глава государства.
Ответственным лицам поручено выполнить определенные на совещании задачи материальной помощи, а также навестить в праздничные дни представителей социально уязвимых слоев населения, вручить им подарки и денежные вознаграждения.
Президент Шавкат Мирзиёев 29 апреля ознакомился с презентацией о планах развития транспортной системы города Самарканда.
29.04.2022Следующее
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 29 апреля принял министра иностранных дел Японии Ёсимасу Хаяси, находящегося в нашей стране с официальным визитом.