6 июль куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев мамлакатимизга ташриф билан келган Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 75-сессияси Раиси Волкан Бозкирни қабул қилди.
Халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан фикр алмашилди, Ўзбекистоннинг БМТ ва унинг ихтисослаштирилган муассасалари билан кўп қиррали ҳамкорлигини кенгайтириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш, глобал ва минтақавий хавфсизликни таъминлаш, бугунги куннинг янги таҳдид ва хатарларига қарши курашиш, шу жумладан коронавирус пандемияси оқибатларини енгиб ўтиш каби устувор йўналишларда мамлакатимиз ҳамда ташкилот институт ва тузилмалари ўртасидаги ҳамкорлик юқори даражада эканини мамнуният билан қайд этди.
БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши аъзоси сифатида Ўзбекистон бу борада муҳим ташаббусларни фаол илгари сурмоқда ва глобал кун тартибини рўёбга чиқаришда иштирок этмоқда.
Бундан ташқари, кейинги йилларда Ўзбекистон ташаббуси билан Марказий Осиёда ҳамкорликни мустаҳкамлаш, минтақада туризмни барқарор ривожлантириш ва қўллаб-қувватлаш, маърифат ва диний бағрикенглик, Оролбўйида экологик инновациялар ва технологиялар ҳудудини яратиш каби муҳим масалалар бўйича Бош Ассамблеянинг қатор махсус резолюциялари ишлаб чиқилди ва қабул қилинди.
Бош Ассамблеянинг жорий сессияси раиси Волкан Бозкир халқаро майдонда, энг аввало, БМТда Ўзбекистоннинг нуфузи ортиб бораётгани, давлатимиз раҳбарининг глобал ва минтақавий ташаббуслари халқаро ҳамжамият томонидан кенг қўллаб-қувватланаётганини алоҳида таъкидлади.
Учрашувда мамлакатимиз ва Марказий Осиё минтақасини иқтисодий ва ижтимоий ривожлантириш, гендер тенглик ва ёшларни қўллаб-қувватлашнинг долзарб жиҳатлари бўйича шериклик муносабатларини, шу жумладан парламентлараро ҳамкорлик доирасида илгари суриш, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, вакциналардан фойдаланиш имкониятларини кенгайтириш ва бошқа масалалар кўриб чиқилди.
Бундан ташқари, Афғонистондаги вазиятни тинч йўл билан тартибга солиш масалаларига тўхталиб ўтилди.
Учрашув якунида Ўзбекистон ва БМТ институтлари ўртасида ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг устувор йўналишлари бўйича яқин ва самарали мулоқотни давом эттириш юзасидан келишувга эришилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 6 июль куни Қозоғистон Республикасининг Биринчи Президенти – Элбоши Нурсултон Назарбоев билан телефон орқали мулоқот қилди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 6 июля принял Председателя 75-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций Волкана Бозкира, прибывшего в нашу страну с визитом.
Состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам международной и региональной повестки, обсуждены перспективы расширения многопланового сотрудничества Узбекистан с ООН и ее специализированными учреждениями.
Глава нашего государства с удовлетворением отметил высокий уровень взаимодействия страны с институтами и структурами Организации по таким приоритетным направлениям как достижение Целей устойчивого развития, обеспечение глобальной и региональной безопасности, противодействие новым вызовам и угрозам современности, в том числе преодоление последствий пандемии коронавируса.
Узбекистан, являясь членом Совета ООН по правам человека, активно продвигает важные инициативы и участвует в реализации глобальной повестки дня в этой сфере.
Кроме того, за последние годы по инициативе узбекской стороны разработан и принят ряд специальных резолюций Генеральной Ассамблеи по таким ключевым вопросам, как укрепление сотрудничества в Центральной Азии, устойчивое развитие и поддержка туризма в регионе, просвещение и религиозная толерантность, создание зоны экологических инноваций и технологий в Приаралье.
Председатель нынешней сессии Генеральной Ассамблеи Волкан Бозкир особо отметил растущий авторитет Узбекистана на международной арене, прежде всего на площадке ООН, а также широкую поддержку международным сообществом глобальных и региональных инициатив лидера нашей страны.
На встрече были рассмотрены вопросы развития партнерских отношений по актуальным аспектам экономического и социального развития страны и региона Центральной Азии, гендерного равенства и поддержки молодежи, в том числе по линии парламентов, защиты окружающей среды, обеспечения доступа к вакцинам и другие.
Кроме того, были затронуты вопросы мирного урегулирования ситуации в Афганистане.
По итогам встречи достигнута договоренность о продолжении тесного и эффективного диалога между Узбекистаном и институтами ООН по приоритетным направлениям взаимовыгодного сотрудничества.