Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 6 июль куни Қозоғистон Республикасининг Биринчи Президенти – Элбоши Нурсултон Назарбоев билан телефон орқали мулоқот қилди.
Давлатимиз раҳбари Элбошини таваллуд куни билан самимий муборакбод этиб, унга мустаҳкам соғлик, бахт-саодат ва катта муваффақиятлар, биродар Қозоғистон халқига тинчлик-осойишталик ва равнақ тилади.
Нурсултон Назарбоевнинг замонавий Қозоғистонни барпо этиш ва мамлакатнинг халқаро майдондаги нуфузини оширишдаги алоҳида ўрни, Ўзбекистон-Қозоғистон яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини мустаҳкамлаш ҳамда минтақада барқарорлик ва изчил тараққиётни таъминлашга қўшаётган катта ҳиссаси алоҳида қайд этилди.
Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди. Савдо, саноат, қишлоқ хўжалиги, транспорт ва логистика, туризм соҳаларидаги устувор лойиҳаларни, маданий-гуманитар соҳадаги қўшма дастурларни илгари суриш муҳим экани таъкидланди.
Шунингдек, минтақавий кун тартиби, энг аввало, Афғонистонда кескинлашаётган вазият юзасидан фикр алмашилди.
Бўлажак икки ва кўп томонлама тадбирлар режаси, шу жумладан Қозоғистоннинг Биринчи Президенти Фахрий раислик қилаётган Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг навбатдаги Маслаҳат учрашувини ўтказиш масаласи кўриб чиқилди.
Икки биродар мамлакат етакчиларининг телефон орқали мулоқоти ҳар доимгидек самимий, ишончли ва дўстона руҳда ўтди.
5 июль куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин билан телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
05.07.2021Кейингиси
6 июль куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев мамлакатимизга ташриф билан келган Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 75-сессияси Раиси Волкан Бозкирни қабул қилди.

Глава нашего государства сердечно поздравил Елбасы
с днем рождения, искренне пожелав ему крепкого здоровья, благополучия и больших успехов, а также мира и процветания братскому народу Казахстана.
Подчеркнуты особая роль Нурсултана Назарбаева в становлении современного Казахстана и повышении авторитета страны на международной арене, его большой вклад в укрепление узбекско-казахстанских отношений добрососедства и стратегического партнерства, а также обеспечение стабильности и устойчивого развития в регионе.
Были обсуждены актуальные вопросы многопланового сотрудничества между Узбекистаном и Казахстаном. Подчеркнута важность дальнейшего продвижения приоритетных проектов в области торговли, промышленности, сельского хозяйства, транспорта и логистики, туризма, совместных программ в культурно-гуманитарной сфере.
Состоялся также обмен мнениями по региональной повестке, прежде всего в контексте обострения ситуации в Афганистане.
Рассмотрен график предстоящих двусторонних и многосторонних мероприятий, включая проведение очередной Консультативной встречи глав государств Центральной Азии, Почетным председателем которой является Первый Президент Казахстана.
Беседа лидеров двух братских стран прошла в традиционно теплой, доверительной и дружественной атмосфере.
5 июля состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным.
05.07.2021Следующее
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 6 июля принял Председателя 75-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций Волкана Бозкира, прибывшего в нашу страну с визитом.