Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Ҳиндистон Республикаси Бош вазири Нарендра Модининг таклифига биноан 4 июль куни ШҲТга аъзо давлатлар раҳбарлари кенгашининг видеоанжуман шаклидаги навбатдаги мажлисида иштирок этди.
Ҳиндистон томонининг раислигида ўтган тадбирда Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпин, Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров, Покистон Ислом Республикаси Бош вазири Шаҳбоз Шариф, Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин, Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон ҳамда Шанхай ҳамкорлик ташкилоти бош котиби Чжан Мин ва ШҲТ Минтақавий аксилтеррор тузилмаси Ижроия қўмитаси директори Руслан Мирзаев ҳам қатнашди.
Кузатувчи мамлакатлар раҳбарлари ва фахрий меҳмонлар сифатида саммитда Эрон Ислом Республикаси Президенти Иброҳим Раисий, Беларусь Республикаси Президенти Александр Лукашенко, Мўғулистон Президенти Хурэлсух Ухнаагийн, Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов ҳамда БМТ Бош котиби Антониу Гутерриш ва халқаро ташкилотлар раҳбарлари иштирок этди.
Кун тартибига мувофиқ, минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан фикр алмашилди, кўп қиррали ва ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада кенгайтириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон раҳбари ўз нутқида халқаро муносабатлар тизимида рўй бераётган туб ўзгаришлар – геосиёсий кескинлик кучайиб, зиддиятлар авж олаётгани, глобал барқарорлик ва изчил тараққиётга хавф солаётган янги хатар ва таҳдидлар пайдо бўлаётгани, экология, озиқ-овқат ва энергетика хавфсизлиги соҳасидаги хавфлар ортиб бораётганини қайд этди.
– Шу муносабат билан конструктив ва ишончга асосланган мулоқотни йўлга қўйишга кучли эҳтиёж борлиги яққол кўриниб турибди, – деди мамлакатимиз етакчиси.
Ўзбекистон низо ва зиддиятларни ҳал қилиш, тинчлик ва барқарорликни таъминлашга қаратилган ечимларни излаш ва муросали қарорларни қабул қилишда Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг марказий ўрнига нисбатан принципиал позицияга риоя қилиши таъкидланди.
ШҲТ фаолияти тўғрисида сўз юритар экан, Ўзбекистон Президенти ушбу ташкилот муваффақияти унинг асосий тамойилларига қатъий риоя этишга асосланганлигига эътибор қаратди. Булар - ташкилотнинг блокдан ташқари мақоми, очиқликка қатий содиқлик, тенглик ва консенсус асосида қарор қабул қилиш тамойилларидир.
– Энг муҳими, бизнинг ҳамкорлигимиз турли манфаатлар, ёндашувлар, қарашлар ва маданий тафовутларни ўзаро ҳурмат қилиш ва конструктив идрок этишга суянади, – деди давлатимиз раҳбари.
ШҲТнинг минтақавий кун тартибидаги энг долзарб масалаларни ҳал қилишда самарали халқаро тузилма сифатидаги етакчи ролини сақлаб қолиш мақсадида қабул қилинган келишувлар ва қарорларни инвентаризациядан ўтказиш, шакллантирилган институтлар ва ҳамкорлик механизмларининг фаолиятини аудит қилиш, ташкилотни модернизациялаш бўйича келишувларнинг бажарилишини жадаллаштириш таклифи илгари сурилди. Экспертлар форуми доирасида ШҲТ истиқболлари бўйича қўшма тадқиқот лойиҳасини амалга ошириш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Саммитнинг кун тартибидан келиб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Президенти ташкилот доирасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича аниқ таклифларни баён қилди.
Хусусан, давлатимиз раҳбари кўп томонлама сиёсий ҳужжат - ШҲТнинг яхши қўшничилик, ишонч ва трансчегаравий шериклик кодексини ишлаб чиқиш ташаббусини илгари сурди.
– Унинг қабул қилиниши устувор вазифаларни аниқлаш, янги шароитларда кўп томонлама ҳамкорликни янада чуқурлаштириш бўйича умумий ёндашувлар ва комплекс чора-тадбирларни ишлаб чиқиш имконини беради, - деди Шавкат Мирзиёев.
Ўзбекистон раҳбари ШҲТ давлатлари саноат ва инновацион тараққиёт кўрсаткичлари бўйича етакчилик қилгани ҳолда улкан интеллектуал салоҳиятга, энг бой энергия ва аграр ресурсларга эга эканини қайд этди.
– Бугунги кунда ички-минтақавий савдо ва саноат-технологик ҳамкорликни ривожлантириш учун умумий маконни шакллантириш ташаббуси ҳар қачонгидан ҳам долзарбдир, - деди Ўзбекистон етакчиси.
Шу маънода, Президентимиз инновацион тараққиёт, рақамлаштириш ва роботлаштириш, сунъий интеллект, биотехнология, фармацевтика ва келажак саноатининг бошқа тармоқларини қамраб оладиган ШҲТнинг янги иқтисодий мулоқоти дастурини қабул қилишни таклиф этди.
Бу йўналишлардаги лойиҳаларни илгари суриш мақсадида давлатимиз раҳбари Ўзбекистонда ШҲТга аъзо давлатлар ҳудудларининг инновацион шериклиги ҳафталигини ҳамда юқори теҳнологиялар қўшма кўргазмасини ўтказиш таклифини билдирди.
Транспорт-коммуникация масалаларига тўхталиб, Ўзбекистон Президенти ШҲТ давлатларининг транспорт ўзаро боғлиқлигининг ягона харитасини ишлаб чиқиш ташаббусини билдирди.
– Бу “тўсиқлар” ва “бўшлиқлар”ни аниқлаш, умумий, интеграциялашган транспорт-транзит тизимини шакллантириш учун устувор чора-тадбирлар ва лойиҳаларни белгилаш имконини беради, - деди Шавкат Мирзиёев.
Келгуси йилни ШҲТ маконида Экология йили деб эълон қилинишини қўллаб-қувватлаб, мамлакатимиз етакчиси “Яшил камар” дастури доирасида Минтақавий экологик лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш ва “яшил” технологияларни жорий этиш бўйича қўшма ҳаракатлар режасини тайёрлашни таклиф қилди.
– ШҲТ майдонида иқлим ўзгаришига мослашиш, декарбонизация ва “тоза” технологияларни жорий этиш, “ақлли” қишлоқ хўжалиги ва сув тежамкорлигини ривожлантириш бўйича яқинроқ мувофиқлаштириш ва амалий ҳамкорлик зарур, - деди давлатимиз раҳбари.
Ўзбекистон Президенти Самарқанддаги "Ипак йўли" халқаро университети негизида шу йилнинг октябрь ойида Жаҳон сайёҳлик ташкилоти Бош ассамблеясининг юбилей сессияси доирасида ШҲТ туризм индустриясини ривожлантириш бўйича қўшма илмий-амалий конференция ўтказишга тайёрлигини билдирди.
Давлатимиз раҳбари ШҲТнинг бой маданий-гуманитар салоҳиятини тўлиқ рўёбга чиқариш мақсадида ўзаро мувофиқлашган сиёсатни амалга оширишнинг долзарб аҳамиятига алоҳида тўхталди. Шу муносабат билан интенсив маданий алмашинувнинг йиллик тақвимини шакллантиришни амалиётга жорий этиш ҳамда “ШҲТ - келажакнинг ижодий ғоялари ва ташаббуслари макони” ёшлар алмашинувини кенгайтириш бўйича Тадбирлар дастурини тайёрлаш таклиф қилинди.
ШҲТнинг Минтақавий аксилтеррор тузилмаси фаолиятини фаоллаштириш борасидаги саъй-ҳаракатларни қайд этиб, мамлакатимиз етакчиси тузилма кенгашининг сайёр йиғилишлари амалиётини давом эттиришни қўллаб-қувватлади, бу тузилманинг замонавий таҳдидларга тезкор жавоб бериш масалаларида ваколатларини оширишга имкон беришини таъкидлади.
Яна бир муҳим масала - Афғонистонда сақланиб қолаётган мураккаб вазиятга тўхталиб ўтилди.
Президентимиз Афғонистоннинг бевосита қўшнилари бўлган Шанхай ҳамкорлик ташкилоти давлатлари узоқ муддатли сиёсий ечимни топишдан барчадан кўра манфаатдор эканини таъкидлади.
Шу муносабат билан “ШҲТ – Афғонистон” алоқа гуруҳи форматида қўшма фаолиятни ва маслаҳатлашувларни қайта тиклаш таклиф қилинди.
Тадбир якунида ШҲТга аъзо давлатлар раҳбарлари қуйидаги ҳужжатларни имзоладилар:
- ШҲТга аъзо давлатлар раҳбарлари кенгашининг Нью-Деҳли декларацияси;
- 2030 йилга қадар ШҲТ минтақасида иқтисодий ривожланиш стратегиясини тасдиқлаш тўғрисида қарор;
- Эрон Ислом Республикасини ШҲТ аъзолигига қабул қилиш тартиботини якунлаш ва унга ШҲТга аъзо давлат мақомини бериш тўғрисида қарор;
- Беларусь Республикасининг ШҲТга аъзо давлат мақомини олиш учун мажбуриятлари тўғрисидаги меморандумни имзолаш ҳақида қарор.
Бундан ташқари, иқтисодий ҳамкорлик ва рақамли трансформацияни янада ривожлантириш, минтақавий хавфсизликни таъминлаш ва маданий-гуманитар алоқаларни кенгайтиришга қаратилган 10 та ҳужжат қабул қилинди.
ШҲТга раислик Қозоғистон Республикасига ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Ҳиндистон Республикаси Бош вазири Нарендра Модининг таклифига биноан 4 июль куни Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар раҳбарларининг видеоанжуман шаклида ўтадиган навбатдаги мажлисида иштирок этади.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Премьер-министра Республики Индия Нарендры Моди 4 июля принял участие в очередном заседании Совета глав государств-членов ШОС, состоявшемся в формате видеоконференции.
В мероприятии, прошедшем под председательством индийской стороны, также участвовали Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Председатель Китайской Народной Республики Си Цзиньпин, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Премьер-министр Исламской Республики Пакистан Шахбаз Шариф, Президент Российской Федерации Владимир Путин, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон, а также генеральный секретарь Шанхайской организации сотрудничества Чжан Мин и директор Исполнительного комитета Региональной антитеррористической структуры ШОС Руслан Мирзаев.
В качестве стран-наблюдателей и почетных гостей на саммите присутствовали Президент Исламской Республики Иран Ибрахим Раиси, Президент Республики Беларусь Александр Лукашенко, Президент Монголии Хурэлсух Ухнаагийн и Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов, а также Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш и руководители международных организаций.
В соответствии с повесткой дня состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам региональной и международной тематики, обсуждены перспективы дальнейшего расширения многопланового и взаимовыгодного сотрудничества.
Глава Узбекистана в своем выступлении дал оценку происходящим кардинальным изменениям в системе международных отношений – усилению геополитической напряженности и эскалации конфликтов, возникновению новых рисков и угроз глобальной стабильности и устойчивого развития, нарастанию вызовов в области экологии, продовольственной и энергетической безопасности.
– В этой связи очевидна острая необходимость в налаживании конструктивного и доверительного диалога, – отметил лидер нашей страны.
Подчеркнуто, что Узбекистан занимает принципиальную позицию относительно центральной роли Организации Объединенных Наций в урегулировании споров и конфликтов, в поиске и принятии компромиссных решений в целях обеспечения мира и стабильности.
Касаясь деятельности ШОС, Президент Узбекистана обратил внимание на то, что успех этой организации обеспечивается неукоснительным соблюдением ее базовых принципов. Это внеблоковый статус, твердая приверженность открытости, равноправие и принятие решений на основе консенсуса.
– И самое главное, наше сотрудничество основано на взаимном уважении и конструктивном восприятии разных интересов, позиций, взглядов, культурных различий государств-членов, – заявил глава нашего государства.
В целях дальнейшего сохранения и усиления ведущей роли ШОС как эффективной международной структуры в решении наиболее актуальных вопросов региональной повестки предложено провести инвентаризацию принятых соглашений и решений, аудит деятельности институтов и механизмов сотрудничества, а также ускорить выполнение договоренностей по модернизации ШОС. Указано на необходимость реализации совместного исследовательского проекта по перспективам развития организации в рамках экспертного форума ШОС.
С учетом повестки дня саммита Президент Республики Узбекистан выдвинул конкретные предложения по дальнейшему развитию сотрудничества в рамках организации.
В частности, лидер нашей страны выдвинул инициативу о разработке многостороннего политического документа – Кодекса добрососедства, доверия и трансграничного партнерства ШОС.
– Его принятие позволит определить приоритетные задачи, выработать общие подходы и комплексные меры по дальнейшему углублению сотрудничества в новых условиях, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава Узбекистана подчеркнул, что государства ШОС лидируют по показателям индустриального и инновационного развития, располагают огромным интеллектуальным потенциалом, богатейшими энергетическими и агроресурсами.
– Сегодня как никогда актуальна инициатива о формировании общего пространства для наращивания внутри-региональной торговли и промышленно-технологической кооперации, - отметил лидер Узбекистана.
В данном контексте Президент нашей страны предложил принять Программу нового экономического диалога ШОС с охватом таких направлений, как инновационное развитие, цифровизация и роботизация, искусственный интеллект, биотехнологии, фармацевтика и другие отрасли индустрии будущего.
В целях продвижения проектов по указанным направлениям глава государства выступил с предложением провести в Узбекистане Неделю инновационного партнерства регионов государств-членов ШОС с организацией совместной выставки высоких технологий.
Затрагивая транспортно-коммуникационные вопросы, Президент Узбекистана инициировал разработку Единой карты транспортной взаимосвязанности государств ШОС.
– Это позволит определить «узкие места» и «пробелы», наметить первоочередные меры и проекты для формирования общей, интегрированной транспортно-транзитной системы, - отметил он.
Поддержав объявление следующего года Годом экологии на пространстве ШОС, лидер нашей страны предложил в рамках реализации Программы «зеленого пояса» подготовить План совместных действий по продвижению региональных экологических проектов и внедрению «зеленых» технологий.
– Нужны более тесная координация и практическое взаимодействие на площадке ШОС по вопросам адаптации к изменению климата, декарбонизации за счет альтернативной, солнечной и ветряной энергетики, развития «умного» сельского хозяйства и водосбережения, - заявил глава нашего государства.
Президент Узбекистана выразил готовность провести на базе Международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь» в Самарканде научно-практическую конференцию по развитию туристической индустрии ШОС в рамках юбилейной сессии Генассамблеи Всемирной туристской организации в октябре 2023 года.
Глава государства отдельно остановился на актуальности проведения скоординированной политики в целях полноценного раскрытия богатейшего культурно-гуманитарного потенциала ШОС. В этой связи предложено внедрить практику формирования ежегодного Календаря интенсивного культурного обмена и подготовить Программу мероприятий по расширению молодёжного обмена – «ШОС – пространство креативных идей и инициатив будущего».
Выделив усилия по активизации деятельности Региональной антитеррористической структуры ШОС, лидер нашей страны выступил за продолжение практики выездных заседаний Совета РАТС, позволяющих этой структуре повысить компетентность в вопросах оперативного реагирования на современные угрозы безопасности.
Еще одним важным вопросом выделена непростая ситуация в Афганистане.
Президент подчеркнул, что государства Шанхайской организации сотрудничества, которые являются непосредственными соседями Афганистана, больше всего заинтересованы в нахождении долгосрочного политического решения.
В этой связи предложено возобновить совместную работу и консультации в формате Контактной группы «ШОС – Афганистан».
По итогам мероприятия главы государств-членов ШОС подписали следующие документы:
- Нью-Делийская декларация Совета глав государств-членов ШОС;
- Решение об утверждении Стратегии экономического развития в регионе ШОС до 2030 года;
- Решение о завершении процедуры приема Исламской Республики Иран в члены ШОС и предоставлении ей статуса государства-члена ШОС;
- Решение о подписании Меморандума об обязательствах Республики Беларусь в целях получения статуса государства-члена ШОС.
Кроме того, приняты 10 документов, направленных на дальнейшее наращивание экономического взаимодействия и цифровой трансформации, обеспечение региональной безопасности и расширение культурно-гуманитарных связей.
Председательство в ШОС перешло Республике Казахстан.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Премьер-министра Республики Индия Нарендры Моди 4 июля примет участие в очередном заседании Совета глав государств Шанхайской организации сотрудничества, которое пройдет в формате видеоконференции.