Жорий йил 18 май куни Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеяси 75-сессиясининг навбатдаги ялпи мажлиси бўлиб ўтди.
Тадбир кун тартибига биринчи масала сифатида Ўзбекистон томонидан таклиф этилган Оролбўйи минтақасини экологик инновациялар ва технологиялар ҳудудига айлантириш тўғрисидаги резолюция лойиҳасини кўриб чиқиш киритилган эди.
Ушбу резолюцияни ишлаб чиқиш ва қабул қилиш ташаббуси Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан 2020 йил сентябрь ойида БМТ Бош Ассамблеясининг 75-сессиясида илгари сурилган.
Ҳужжат БМТга аъзо барча давлатлар томонидан бир овоздан маъқулланди.
Ҳужжатга дунёнинг турли минтақаларидаги 60 га яқин давлат, шу жумладан Россия, Хитой, Қозоғистон, Тожикистон, Туркманистон, Афғонистон, Туркия, Япония, Покистон, Эрон Ҳиндистон, Миср, Малайзия, Сингапур, Вьетнам, Бангладеш, Иордания, Ўмон, Озарбайжон, Беларусь, Грузия, Венгрия, Руминия, Жазоир, Парагвай ва бошқа мамлакатлар ҳаммуаллифлик қилишди.
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 18 май куни соғлиқни сақлаш соҳасидаги ислоҳотлар самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари муҳокамаси юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилди.

18 мая этого года состоялось очередное пленарное заседание 75-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций.
В повестку дня мероприятия первым вопросом было включено рассмотрение предложенного Узбекистаном проекта резолюции об объявлении региона Приаралья зоной экологических инноваций и технологий.
Инициатива о разработке и принятии резолюции была выдвинута Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым в ходе 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в сентябре 2020 года.
Документ был одобрен государствами-членами ООН единогласно.
Его соавторами стали около 60 государств из различных регионов мира, в том числе Россия, Китай, Казахстан, Таджикистан, Туркменистан, Афганистан, Турция, Япония, Пакистан, Иран, Индия, Египет, Малайзия, Сингапур, Вьетнам, Бангладеш, Иордания, Оман, Азербайджан, Беларусь, Грузия, Венгрия, Румыния, Алжир, Парагвай и другие.