Давлатимиз раҳбари элчининг Ўзбекистон-Хитой дўстлик ва ҳар томонлама стратегик шериклик муносабатларини мустаҳкамлашдаги сермаҳсул ишлари ва фаол саъй-ҳаракатларини мамнуният билан қайд этди.
Ўтган йилнинг сентябрь ойида ХХР Раиси Си Цзиньпиннинг Ўзбекистонга давлат ташрифи муваффақиятли ўтди.
Кейинги бир неча йилда товар айирбошлаш икки баробар кўпайди, қўшма лойиҳа ва корхоналар сони уч баробарга ошди. Йирик инвестиция ва инфратузилма лойиҳалари амалга оширилмоқда. “Хитой-Қирғизистон-Ўзбекистон” темир йўлини қуриш лойиҳасини илгари суриш бўйича амалий ҳамкорлик бошланди.
Маданий-гуманитар алмашинувлар кенгаймоқда, таълим, соғлиқни сақлаш, археология, туризм ва бошқа йўналишларда муҳим дастурлар рўёбга чиқарилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг фармони билан икки томонлама муносабатларда бугунги даражага эришилишига қўшган шахсий ҳиссаси учун элчи Цзян Янь мамлакатимизнинг юксак давлат мукофоти – “Дўстлик” ордени билан тақдирланди.
6 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған билан телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
06.02.2023Кейингиси
Президент Шавкат Мирзиёев ҳузурида 6 февраль куни энергия таъминоти соҳасида назорат тизимини тартибга солиш чора-тадбирлари юзасидан йиғилиш бўлиб ўтди.

Глава нашего государства с удовлетворением отметил плодотворную работу и активные усилия посла по укреплению узбекско-китайских отношений дружбы и всестороннего стратегического партнёрства.
В сентябре прошлого года успешно прошел государственный визит Председателя КНР Си Цзиньпина в Узбекистан.
За последние несколько лет товарооборот увеличился в два раза, число совместных проектов и предприятий выросло в три раза. Реализуются крупные инвестиционные и инфраструктурные проекты. Начато практическое взаимодействие по продвижению проекта строительства железной дороги «Китай–Кыргызстан–Узбекистан».
Расширяются культурно-гуманитарные обмены, осуществляются важные программы в области образования, здравоохранения, археологии, туризма и других направлениях.
За личный вклад в достижение современного уровня двустороннего сотрудничества указом Президента Республики Узбекистан посол Цзян Янь награждена высокой государственной наградой нашей страны – орденом «Дўстлик».
6 февраля состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом.