Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2 август куни мамлакатимизда ташриф билан бўлиб турган Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг (ЕХҲТ) Миллий озчиликлар масалалари бўйича Олий комиссари Қайрат Абдураҳмоновни қабул қилди.
Амалий ҳамкорликни йўлга қўйиш масалалари ҳамда миллатлараро тотувлик ва барқарор тараққиётни таъминлаш соҳасида қўшма лойиҳа ва дастурларни амалга ошириш истиқболлари кўриб чиқилди.
ЕХҲТ институтлари билан устувор йўналишларда – хавфсизлик, иқтисодиёт ва экология соҳаларида, гуманитар йўналишдаги конструктив мулоқот ва сермаҳсул ҳамкорликнинг бугунги даражаси мамнуният билан қайд этилди. Ўрта муддатли истиқболда қарийб 50 та тадбирни ўтказиш назарда тутилган “йўл харитаси” биргаликда амалга оширилмоқда.
Учрашувда Олий комиссар мамлакатимизда бағрикенглик ва гуманизм маданиятини ривожлантириш, миллатлараро ва фуқаролараро англашув ва тотувликни таъминлаш, шу асосда ёш авлодни тарбиялаш бўйича олиб борилаётган сиёсатга юксак баҳо берди.
Ўзбекистоннинг Марказий Осиё минтақасида дўстлик, яхши қўшничилик ва кўп қиррали шериклик муносабатларини мустаҳкамлаш, Афғонистоннинг тинч ривожланиши ва иқтисодий тикланишига кўмаклашиш борасидаги ташаббуслари қўллаб-қувватланди.
Қатор қўшма тадбирлар – миллиатлараро тотувлик масалалари бўйича минтақавий семинар, халқаро тажриба ва ЕХҲТ тавсияларининг тақдимотини ўтказиш, шунингдек, Ўзбекистон делегациясининг миллатлараро муносабатлар муаммосига бағишланган давра суҳбатида иштирок этиши юзасидан келишувларга эришилди.
Кўп тилли таълим соҳасида, шу жумладан Марказий Осиё таълим дастури доирасида лойиҳаларни амалга ошириш ҳам кўзда тутилган.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2 август куни пойтахтимиздаги Ўзбекистон, Озарбайжон ва Туркия вазирларининг биринчи кўп томонлама учрашуви тадбирларида иштирок этаётган Озарбайжон Республикаси делегациясини қабул қилди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 2 августа принял Верховного комиссара Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) по делам национальных меньшинств Кайрата Абдрахманова, находящегося в нашей стране с визитом.
Были рассмотрены вопросы налаживания практического сотрудничества, а также перспективы реализации совместных проектов и программ в области обеспечения межнационального согласия и устойчивого развития.
С удовлетворением отмечен современный уровень конструктивного диалога и плодотворного взаимодействия с институтами ОБСЕ по приоритетным направлениям – в области безопасности, сферах экономики и экологии, гуманитарном измерении. Совместно осуществляется «дорожная карта», предусматривающая порядка 50 мероприятий на среднесрочную перспективу.
В ходе встречи Верховный комиссар дал высокую оценку осуществляемой в нашей стране политике по развитию культуры толерантности и гуманизма, обеспечению межнационального и гражданского взаимопонимания и согласия, воспитанию на этой основе молодого поколения.
Поддержаны инициативы Узбекистана по укреплению отношений дружбы, добрососедства и многопланового партнерства в регионе Центральной Азии, содействию мирному развитию и экономическому восстановлению Афганистана.
Достигнуты договоренности о проведении ряда совместных мероприятий – регионального семинара по вопросам обеспечения межнационального согласия и презентации международного опыта и рекомендаций ОБСЕ, а также участия делегации Узбекистана в «круглом столе» по проблемам межнациональных отношений.
Предусматривается также реализация проектов в области многоязычного образования, в том числе в рамках Центральноазиатской образовательной программы.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 2 августа принял делегацию Азербайджанской Республики, участвующую в проходящих сегодня в нашей столице мероприятиях первой многосторонней встречи министров Узбекистана, Азербайджана и Турции.