Маълумки, 2021 йил 20 август куни давлатимиз раҳбари тадбиркорлар билан илк бор очиқ мулоқот ўтказган эди. Бу сана мамлакатимизда “Тадбиркорлар куни” сифатида белгиланиб, бундай учрашувлар анъанавий тарзда, ҳар йили ташкил этиладиган бўлди.
Бу йил ҳам мазкур мулоқотга катта тайёргарлик кўрилмоқда. Тадбиркорлардан савол ва таклифларни йиғиш бўйича республика штаби ҳамда “колл-марказ” ташкил этилган. Унга бугунги кунгача 7 минг 200 дан ортиқ таклиф ва мурожаатлар келиб тушган. Республика штаби аъзолари уларда кўтарилган тизимли ва хусусий масалаларни ҳар куни муҳокама қилиб бормоқда. Уларнинг аксарияти жойида ҳал этилмоқда.
Йиғилишда давлатимиз раҳбари соҳадаги тизимли муаммоларга алоҳида эътибор қаратди.
Таҳлилларга кўра, хусусий мулк ҳимояси, лицензия ва рухсатномалар олишдаги бюрократия, тадбиркорлар учун кредит, ер ва бино ажратиш, солиқ маъмурчилиги ҳамда инфратузилма масалалари долзарб бўлиб турибди. Йиғилишда бу муаммоларнинг сабаблари ва уларни ҳал этиш чоралари муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари ҳар бир мурожаатни, айниқса, кичик ва ўрта бизнесни қийнаётган масалаларни алоҳида назоратга олиб, қонуний ва ижобий ечим топиш зарурлигини таъкидлади. Ҳудудларга чиқиб, тадбиркорларнинг муаммо ва таклифларини ўрганиш асосида бизнес учун шароитларни яхшилаш, тартиб-таомилларни соддалаштириш бўйича аниқ кўрсатмалар берди.
Август ойи ўртасидан бошлаб, жойларда вазирлар ва ҳокимлар иштирокида тадбиркорлар билан мулоқот ҳафталиги ўтказилиши белгиланди. Ўзбекистон Республикаси Президенти иштирокидаги учрашув бу ҳафталикнинг якуний ва асосий воқеаси бўлади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2 август куни мамлакатимизда ташриф билан бўлиб турган Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг (ЕХҲТ) Миллий озчиликлар масалалари бўйича Олий комиссари Қайрат Абдураҳмоновни қабул қилди.
02.08.2022Кейингиси
Президент Шавкат Мирзиёев 3 август куни суриштирув ва тергов органлари учун кадрлар тайёрлаш тизимини такомиллаштириш бўйича режалар тақдимоти билан танишди.

Проанилизированы обращения предпринимателей
Как известно, 20 августа 2021 года глава государства впервые провел открытый диалог с предпринимателями. Этот день определен в нашей стране Днем предпринимателей, такую встречу решено проводить ежегодно.
Ведется большая подготовка к встрече текущего года. Для сбора вопросов и предложений предпринимателей были созданы республиканский штаб и колл-центр. На сегодняшний день к ним поступило свыше 7,2 тысячи предложений и обращений. Члены республиканского штаба ежедневно обсуждают поднимаемые в обращениях системные и частные вопросы. Большая их часть решается на месте.
На совещании глава государства уделил особое внимание системным проблемам в сфере.
Согласно анализу, среди предпринимателей наибольшую актуальность имеют вопросы кредитования, выделения земли и сооружений, защиты частной собственности, бюрократии при получении лицензий и разрешений, налогового администрирования, инфраструктуры. На совещании обсуждены причины этих проблем и меры по их решению.
Президент подчеркнул необходимость взять на особый контроль каждое обращение, особенно вопросы, волнующие малый и средний бизнес. Поручено продолжить выезды в регионы, улучшение условий и упрощение процедур ведения бизнеса на основе изучения проблем и предложений предпринимателей.
Принято решение о проведении на местах в середине августа недели диалога с предпринимателями при участии министров и хокимов. Завершающим событием и кульминацией этой недели станет встреча Президента Республики Узбекистан с представителями бизнеса.