Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 9 март куни Эрон Ислом Республикаси Миллий хавфсизлик олий кенгаши котиби Али Шамхоний бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Ўзбекистон-Эрон муносабатларини янада кенгайтириш масалалари ва минтақавий ҳамкорликнинг муҳим жиҳатлари кўриб чиқилди.
Учрашув аввалида Али Шамхоний давлатимиз раҳбарига Эрон Президенти Иброҳим Раисийнинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Ўзбекистон етакчиси олий даражада эришилган келишувларга мувофиқ икки томонлама ҳамкорлик жадал ривожланиб бораётганини мамнуният билан қайд этди. Ўзаро савдо ҳажми ортмоқда, икки мамлакат етакчи корхоналари ва компанияларининг саноат кооперацияси кенгаймоқда. Ўтган ойда Теҳрон шаҳрида Ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги йиғилиши ва бизнес форум муваффақиятли ўтказилди. Яна бир қатор муҳим тадбирлар режалаштирилган.
Бугун Тошкент шаҳрида ўтган Хавфсизлик бўйича қўшма комиссия биринчи йиғилишининг амалий натижалари ижобий баҳоланди.
Суҳбат чоғида савдо-иқтисодий ва транспорт-коммуникация соҳаларида шериклик лойиҳалари ва дастурларини илгари суриш, минтақавий хавфсизликни таъминлаш, шу жумладан хавфи ортиб бораётган терроризм, экстремизм, трансмиллий жиноятчилик ва наркотикларнинг ноқонуний айланмаси таҳдидларига қарши курашиш масалаларида самарали ҳамкорликни давом эттиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Афғонистонда юзага келаётган вазият ҳамда ушбу мамлакатдаги гуманитар инқирозни енгиб ўтишга зарур кўмак кўрсатиш чоралари юзасидан фикр алмашилди.
7 март куни Президент Шавкат Мирзиёев раислигида видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди. Унда тармоқ ва ҳудудларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича жорий йил учун белгиланган мақсадли кўрсаткичларга эришиш борасида ҳукумат томонидан кўрилаётган чора-тадбирлар муҳокама қилинди.
Президент Шавкат Мирзиёев 9 март куни “Янги Наманган” шаҳарчасининг иккинчи босқичи лойиҳаси билан танишди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 9 марта принял делегацию Исламской Республики Иран во главе с секретарем Высшего совета национальной безопасности Али Шамхани.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения узбекско-иранских отношений и актуальные аспекты регионального взаимодействия.
В начале встречи Али Шамхани передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Ирана Иброхима Раиси.
Лидер Узбекистана с удовлетворением отметил динамичное развитие двустороннего сотрудничества в соответствии с достигнутыми договоренностями на высшем уровне. Растут объемы взаимной торговли, углубляется промышленная кооперация ведущих предприятий и компаний двух стран.
В прошлом месяце в городе Тегеране были успешно проведены очередное заседание Межправительственной комиссии и бизнес-форум. Запланирован еще целый ряд важных мероприятий.
Положительно оценены практические результаты первого заседания Совместной комиссии по безопасности, состоявшегося сегодня в городе Ташкенте.
В ходе беседы особое внимание было уделено продвижению проектов и программ партнерства в торгово-экономической и транспортно-коммуникационной сферах, продолжению эффективного сотрудничества в вопросах обеспечения региональной безопасности, в том числе противодействия растущим угрозам терроризма, экстремизма, транснациональной преступности и незаконного оборота наркотиков.
Состоялся также обмен мнениями по складывающейся ситуации в Афганистане и мерам по оказанию необходимого содействия для преодоления гуманитарного кризиса в этой стране.
7 марта под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание, на котором обсужден ход реализации правительством мер по достижению намеченных на текущий год целевых показателей социально-экономического развития отраслей и регионов.
Президент Шавкат Мирзиёев 9 марта ознакомился с проектом второго этапа строительства городка "Новый Наманган".