Президент Шавкат Мирзиёев 9 март куни “Янги Наманган” шаҳарчасининг иккинчи босқичи лойиҳаси билан танишди.
Наманган шаҳри ҳам иқтисодиёт, ҳам нуфус жиҳатидан ўсиб бормоқда. Сўнгги беш йилда шаҳар аҳолиси 152 минг нафарга кўпайган. Шу даврда 300 дан зиёд кўп қаватли уйлар қурилиб, қарийб 65 минг фуқаро янги хонадонга эга бўлган.
Жумладан, “Янги Наманган” шаҳарчаси лойиҳасининг биринчи босқичида 330 гектар майдонда 8 минг 500 хонадонли 184 та уй-жой барпо этилди. Шунингдек, 145 гектар майдонда кичик саноат зоналари ташкил этилиб, 10 минг янги иш ўринлари яратилди.
Бугунги кунда Наманган шаҳрида 30 минг фуқаронинг уй-жойга эҳтиёжи бор. Келгуси йилларда шаҳар аҳолиси йилига 25 минг нафарга кўпайиши кутилмоқда.
Шу боис, Шавкат Мирзиёев сайловолди дастурида Наманган шаҳрини “бир миллионлик шаҳар”га айлантириш ва “Янги Наманган” шаҳарчасини кенгайтиришни айтган эди.
Тақдимотда ушбу шаҳарчанинг иккинчи босқичи бош режаси кўриб чиқилди.
Унга кўра, 272 гектар майдонда 20 минг хонадонга эга 171 та кўп қаватли уй қурилиши режалаштирилган.
Давлатимиз раҳбари уйларнинг сифати, инфратузилмаси қандай бўлиши билан қизиқди. Мутасаддиларга ҳозир кўп қаватли уйларда яшаётган одамлар ва талабгорлар билан учрашиб, уларнинг таклифларини олиш, шу асосида лойиҳани танқидий қайта кўриб чиқиб, батафсил режалаштириш бўйича топшириқ берди.
Ҳудудда уйларни ва муҳандислик-коммуникация тармоқларини тўғри жойлаштириш, биноларда миллий ҳунармандчилигимизга хос безаклардан фойдаланиш муҳимлиги таъкидланди.
Шаҳарча ҳудудида иш ўринлари ташкил этиш, хизмат кўрсатишни ривожлантириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Лойиҳага кўра, бу ерда “Янги Ўзбекистон” боғини барпо этиш ҳам режалаштирилган.
Президентимиз боғ учун дарахт кўчатларини ҳозирдан етиштириш, кўп қаватли уйлар олдида ва йўл бўйларида ҳам дарахтлар экиш зарурлигини таъкидлади.
Наманган вилоятида кичик саноат зоналари инфратузилмасини яхшилаш, ички йўллар ва ичимлик суви тармоқларини таъмирлаш масалаларига ҳам эътибор қаратилди. Мутасаддиларга ҳоким ёрдамчиси, ёшлар етакчиси ва хотин-қизлар фаоли ишини ташкил этиш, маҳаллаларда спорт майдончалари, маиший хизмат мажмуалари қуриш бўйича топшириқлар берилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 9 март куни Эрон Ислом Республикаси Миллий хавфсизлик олий кенгаши котиби Али Шамхоний бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.

Президент Шавкат Мирзиёев 9 марта ознакомился с проектом второго этапа строительства городка "Новый Наманган".
Наманган демонстрирует как экономический, так и демографический рост. За последние годы площадь города расширилась на 3,6 тысячи гектаров, его население за последние пять лет увеличилось на 152 тысячи человек. За этот период было построено более 300 многоквартирных домов, квартиры приобрели около 65 тысяч человек.
В частности, в рамках первого этапа проекта «Новый Наманган» на площади 330 гектаров построено 184 дома на 8,5 тысячи квартир. Кроме того, на 145 гектарах организованы малые промышленные зоны, в которых создано 10 тысяч новых рабочих мест.
Сегодня в жилье нуждаются 30 тысяч человек, а в ближайшие годы ожидается увеличение населения города на 25 тысяч человек ежегодно.
В своей предвыборной программе Шавкат Мирзиёев определил планы по превращению Намангана в город-миллионник и расширению проекта «Новый Наманган».
Сегодня на презентации рассмотрен генеральный план второй фазы строительства городка. Он предусматривает строительство 171 дома на 20 тысяч квартир на площади в 272 гектара.
Глава государства поинтересовался инфраструктурой городка, обратил внимание на качество будущих домов. Ответственным лицам поручено встретиться с жителями многоквартирных домов и нуждающимися в жилье людьми, изучить их предложения, и на этой основе критически пересмотреть и тщательно доработать проект.
Подчеркнута важность рационального размещения жилой застройки и инженерно-коммуникационных сетей, использования в декоративно-отделочных работах традиций национального зодчества.
Дано указание по созданию рабочих мест и развитию сферы услуг в городке.
Проектом предусмотрено также создание парка «Новый Узбекистан».
Президент подчеркнул необходимость уже сейчас заготовить саженцы деревьев для парка, провести озеленение на территории жилых массивов и вдоль дорог.
Отдельное внимание уделено улучшению инфраструктуры малых промышленных зон, ремонту внутренних дорог и сетей питьевого водоснабжения в Наманганской области. Ответственным лицам поручено организовать работу помощников хокимов, лидеров молодежи и активисток, построить в махаллях спортивные площадки и комплексы бытового обслуживания.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 9 марта принял делегацию Исламской Республики Иран во главе с секретарем Высшего совета национальной безопасности Али Шамхани.