Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 24 июль куни Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров билан телефон орқали мулоқот қилди.
Президент Садир Жапаров давлатимиз раҳбарини таваллуд куни билан дилдан табриклаб, биродар Ўзбекистон халқига фаровонлик ва равнақ тилакларини изҳор этди.
Икки томонлама кун тартиби ва минтақавий ҳамкорликка доир долзарб масалалар муҳокама қилинди.
Жорий йилнинг 11-12 март кунлари Тошкент шаҳрида ўтган олий даражадаги Ўзбекистон-Қирғизистон саммити давомида эришилган келишувларни амалга ошириш муҳим экани қайд этилди. Энергетика, траснпорт, машинасозлик, фармацевтика ва бошқа тармоқлардаги қўшма лойиҳаларни жадал илгари суришга алоҳида эътибор қаратилди.
Яқинда ўтказилган Марказий ва Жанубий Осиёнинг боғлиқлигини кучайтириш масалалари бўйича халқаро конференциянинг минтақамизда хавфсизлик, барқарорлик ва изчил тараққиётни таъминлашдаги муҳим ўрни қайд этилди.
Шунингдек, бўлажак тадбирлар режаси, шу жумладан 6 август куни Туркманистонда Марказий Осиё мамлакатлари етакчиларининг Маслаҳат учрашувини ўтказиш масаласи кўриб чиқилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 24 июль куни Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин билан телефон орқали мулоқот қилди.

24 июля Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел телефонный разговор с Президентом Кыргызской Республики Садыром Жапаровым.
Президент Садыр Жапаров сердечно поздравил лидера нашей страны с днем рождения, выразив искренние пожелания благополучия и процветания братскому народу Узбекистана.
Были обсуждены актуальные вопросы двусторонней повестки и регионального взаимодействия.
Подчеркнута важность практического выполнения договоренностей, достигнутых в ходе узбекско-кыргызского саммита на высшем уровне 11-12 марта этого года в городе Ташкенте. Особое внимание уделено скорейшему продвижению совместных проектов в области энергетики, транспорта, машиностроения, фармацевтики и других отраслях.
Отмечена важная роль проведенной Международной конференции по вопросам усиления взаимосвязанности Центральной и Южной Азии в обеспечении безопасности, стабильности и устойчивого развития в нашем регионе.
Рассмотрен также график предстоящих мероприятий, включая проведение Консультативной встречи лидеров стран Центральной Азии 6 августа в Туркменистане.
24 июля Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел телефонный разговор с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным.