Пойтахтимизда биринчи Тошкент халқаро инвестиция форуми ўз ишини бошлади. Форумнинг ялпи мажлисида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев иштирок этди.
Сессияда, шунингдек, Европа тикланиш ва тараққиёт банки президенти Одиль-Рено Бассо, Осиё тараққиёт банки президенти Масацугу Асакава, Саудия Арабистони подшоҳлиги инвестициялар вазири Холид ал-Фалиҳ, Жаҳон савдо ташкилоти вице-президенти Сянчен Чжан, Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки вице-президенти Константин Лимитовский, Халқаро молия корпорацияси вице-президенти Стефани фон Фридербург қатнашадилар. Тадбирда BBC World News халқаро телеканалида янгиликлар бошловчиси сифатида танилган, ҳозирда эса Европа тикланиш ва тараққиёт банкининг коммуникация масалалари бўйича директори лавозимида фаолият юритаётган Жонатан Чарльз модераторлик қилди.
Давлатимиз раҳбари форум иштирокчиларини қутлаб, кейинги йилларда мамлакатимизда амалга оширилган ислоҳот ва янгиланишлар тўғрисида сўзлаб берди ҳамда юртимизни янада ривожлантиришнинг устувор йўналишларини белгилаб берди.
Буюк ипак йўлининг марказида жойлашган Ўзбекистон замини қадимдан Осиё, Европа ва Африка қитъаларининг карвон йўллари туташган ҳудуд сифатида машҳур бўлгани, кўп асрлар давомида дунёнинг турли минтақаларидаги савдогар, ишбилармон ва тадбиркорлар эътиборини ўзига тортиб келгани қайд этилди.
Уч минг йиллик давлатчилик тарихига эга мамлакатимиз узоқ давр мобайнида дунёнинг савдо, иқтисод, илм-фан, маданият ва санъат юксак равнақ топган марказларидан бири бўлиб хизмат қилган.
Ушбу анъаналарнинг давоми сифатида “Буюк ўтмишдан – буюк келажак сари” тамойили асосида иқтисодий-ижтимоий ривожланишимизни жадал давом эттириш ишлари олиб борилмоқда. Шу муносабат билан давлатимиз раҳбари Ўзбекистондаги ислоҳотларнинг асосий йўналишларини санаб ўтди.
Хусусан, 2017 йилда катта қадам ташланди – хорижий валютани конвертация қилиш, хорижий инвесторлар томонидан фойдани репатриация қилиш бўйича чекловлар бекор қилинди Банк ва йирик корхоналаримиз илк марта халқаро рейтинглар олиб, жаҳон молия бозорларига чиқдилар.
Халқаро ҳамжамият учун очиқлик сиёсатини таъминлаш учун 90 та хорижий давлат фуқаролари учун Ўзбекистонга визасиз кириш имконияти яратилди, яна 60 га яқин мамлакат фуқароларига эса енгиллаштирилган тартибда виза олиш имконияти берилди. Бу кўрсаткичлар бўйича мамлакатимиз минтақадаги энг очиқ давлат мақомини қўлга киритди.
Коррупцияга қарши курашиш ва инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш борасида тизимли ишлар олиб борилмоқда. 2020 йилда Ўзбекистонда Инсон ҳуқуқлари миллий стратегияси қабул қилинди ва тарихда биринчи марта мамлакатимиз Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Инсон ҳуқуқлари кенгашига аъзо бўлиб сайланди.
Фуқаролик жамиятини барпо этиш, сўз эркинлигини таъминлаш, оммавий ахборот воситаларини қўллаб-қувватлаш, меҳнат ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва инсон капиталини ривожлантиришда эришилган муваффақиятлар қайд этилди. Хусусан, сўнгги 5 йилда мамлакатимизда 21 мингдан ортиқ янги мактабгача таълим муассасалари ташкил этилиб, 200 га яқин янги мактаблар барпо этилди, 3 мингдан ортиқ мавжуд мактаблар эса реконструкция қилинди ва тўлиқ жиҳозланди. Шу ўтган қисқа даврда 82 та янги университет ва институт, жумладан, 23 та хорижий олийгоҳ ташкил этилиб, олий таълим даргоҳларининг умумий сони 159 тага етди. Натижада мактаб битирувчиларининг олий таълим билан қамров даражасини олдинги 9 фоиздан 28 фоизгача етказишга эришилди
Иқтисодиётни ислоҳ қилишда, жумладан, солиқ юкини енгиллаштириш, божхона божларини камайтириш, солиқ маъмуриятчилигини такомиллаштириш, тадбиркорликни ривожлантириш ва инвестицион муҳитни яхшилашдаги натижалар ҳам санаб ўтилди.
Натижада иқтисодиётимизга жалб қилинган йиллик хорижий инвестициялар ҳажми уч ярим баробарга ошиб, охирги 5 йилда уларнинг умумий қиймати 25 миллиард долларни ташкил этди. Бунинг ҳисобига 59 мингта инвестиция лойиҳаларининг амалга оширилиши 2,5 миллиондан ортиқ янги иш ўринлари яратилишига муносиб ҳисса қўшди.
Давлатимиз раҳбари ўз нутқида 2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистон Тараққиёт стратегиясининг асосий йўналишларига батафсил тўхталди. Булар - мамлакатда иқтисодий ва сиёсий барқарорликни таъминлаш чораларини изчил давом эттириш, ихчам ва юқори натижадор, бизнесни қўллаб-қувватлашга йўналтирилган давлат бошқари тизимини яратиш, давлатнинг иқтисодиётдаги роли ва улушини кескин қисқартириш, тадбиркорлик фаолиятини янада рағбатлантириш, инвесторлар ҳуқуқларининг ҳимоясини таъминлаш, инфратузилмани жадал ривожлантириш ва модернизация қилиш, маҳаллий хомашё негизида юқори қўшилган қийматли маҳсулот ишлаб чиқаришни рағбатлантириш, инсон капиталига сармоя киритиш, ташқи савдони либераллаштириш ва гендер тенгликни таъминлаш.
Умуман олганда, амалга ошириладиган ислоҳотлар натижасида кейинги 5 йил ичида ялпи ички маҳсулотни 100 миллиард долларга, йиллик экспорт ҳажмларини эса 30 миллиард долларга, хусусий секторнинг ялпи ички маҳсулотдаги улуши 80 фоизга етказиш кўзда тутилгани таъкидланди. Ўзбекистоннинг 2030 йилга бориб аҳолиси ўртадан юқори даромад оладиган давлатлар қаторидан жой олишига эришиш мақсад қилиб қўйилган.
Давлатимиз раҳбари инвесторлар учун энг қулай ва жозибадор шароитларни яратиш, хорижий ҳамкор ва халқаро ташкилотлар билан ўзаро манфаатли шерикликни ҳар томонлама мустаҳкамлаш борасидаги ишлар қатъий давом эттирилишини таъкидлади.
Сўзининг якунида Президентимиз иштирокчиларга форум иши муваффақиятли, ҳамкорлик эса самарали бўлишини, қўшма лойиҳаларни амалга ошириш бўйича ўзаро манфаатли келишувларга эришишни тилади.
Сессия давомида халқаро молиявий институт ва ташкилотлар раҳбарлари сўзга чиқиб, Ўзбекистоннинг ривожланиш истиқболлари юзасидан ўз фикр-мулоҳазаларини билдирдилар.
Форумнинг шўъба сессиялари ва мунозараларида Ўзбекистоннинг инвестициявий, иқтисодий ва саноат салоҳияти, минтақавий ва глобал савдо алоқаларини ривожлантириш истиқболлари, инвестицияларни жалб қилиш, савдони либераллаштириш ва миллий иқтисодиётнинг рақобатбардошлигини ошириш; мамлакатимизни индустриаллаштириш бўйича галдаги қадамлар, саноатни юқори қўшилган қийматли маҳсулот ишлаб чиқаришга йўналтириш, миллий энергетика тармоғини трансформация қилиш ва муқобил энергия манбаларига ўтиш чоралари, минтақа мамлакатларининг транспорт жиҳатидан боғлиқлигини мустаҳкамлаш ва транзит салоҳиятини ошириш масалалари муҳокама қилинади.
Ковиддан кейинги даврда иқтисодий фаолликни тиклаш ва унинг жадал ривожланишини рағбатлантириш, камбағалликни қисқартириш, пул-кредит сиёсатини тартибга солиш, бизнесни қўллаб-қувватлаш, банк соҳаси ва молия бозорини ривожлантиришга ҳам алоҳида эътибор қаратилади.
Форум дастури доирасида Ўзбекистон Республикаси ва Саудия Арабистони Подшоҳлиги ўртасидаги Савдо, иқтисодиёт, фан ва технологиялар, маданият, спорт ва ёшлар масалалари бўйича ҳукуматлараро комиссиянинг 5-йиғилиши, “Саноат кооперацияси. Янги имкониятлар” мавзусидаги Ўзбекистон-Хитой инвестиция форуми ҳамда халқаро молиявий институтлар, хорижий ҳукумат молиявий ташкилотлари раҳбарлари ва тараққиёт бўйича ҳамкорлар иштирокида Ўзбекистон бўйича мамлакат платформаси бўлиб ўтади.
Тошкент халқаро инвестиция форуми 26 март куни ўз ишини якунлайди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 23 март куни Татаристон Президенти Рустам Минниханов бошчилигидаги Россия Федерацияси делегациясини қабул қилди.
23.03.2022Кейингиси
Тошкент халқаро инвестиция форуми доирасида яна бир муҳим воқеа – Сурхондарё вилояти Ангор туманида янги иссиқлик электр станцияси қурилишига бағишланган маросим бўлди.

В сессии также приняли участие президент Европейского банка реконструкции и развития Одиль-Рено Бассо, президент Азиатского банка развития Масацугу Асакава, министр инвестиций Королевства Саудовская Аравия Халид аль-Фалих, вице-президент Всемирной торговой организации Сянчен Чжан, вице-президент Азиатского банка инфраструктурных инвестиций Константин Лимитовский, вице-президент Международной финансовой корпорации Стефани фон Фридербург. Модератором заседания выступил директор по коммуникациям Европейского банка реконструкции и развития Джонатан Чарльз, получивший известность как ведущий новостей на международном телеканале BBC World News.
Глава государства поприветствовал участников форума и выступил со вступительной речью, рассказав о реформах и преобразованиях в стране, проведенных в последние несколько лет, а также обозначил приоритетные направления ее дальнейшего развития.
Президент отметил, что на протяжении многих веков Узбекистан, располагаясь на территории древнего Мавераннахра в центре Великого Шелкового пути, привлекал внимание торговцев, бизнесменов и предпринимателей из разных регионов мира, издревле славясь как территория, где пересекаются караванные пути через континенты Азии, Европы и Африки.
Узбекская земля, имеющая 3-тысячелетнюю историю государственности долгое время являлась центром, где активно развивались торговля, экономика, наука, культура и искусство.
В продолжение этих традиций, на основе принципа «От великого прошлого к великому будущему», в нашей стране ведется интенсивная работа по продолжению экономического и социального развития. В связи с этим главой государства были перечислены ключевые направления реформ в Узбекистане.
В частности, в 2017 году был сделан большой шаг – отменены ограничения на конвертацию иностранной валюты и репатриацию прибыли иностранными инвесторами. Впервые узбекские банки и крупные предприятия получили международные рейтинги и вышли на мировые финансовые рынки.
В целях обеспечения открытости для международного сообщества Узбекистан ввел безвизовый доступ для граждан 90 иностранных государств, при этом гражданам еще 60 стран была предоставлена возможность получить визу в упрощенном порядке. По данным показателям мы достигли статуса самого открытого государства в регионе.
Проводится системная работа в сферах борьбы с коррупцией и обеспечения защиты прав и свобод граждан. В 2020 году в Узбекистане была принята Национальная стратегия в области прав человека, и впервые в истории наша страна была избрана членом Совета ООН по правам человека.
Были отмечены успехи, достигнутые в построении гражданского общества, обеспечения свободы слова, поддержки деятельности средств массовой информации, обеспечении защиты трудовых прав и развитию человеческого капитала. В частности, было озвучено, что в стране за последние 5 лет создано более 21 тысячи новых образовательных учреждений для школьников, построено около 200 новых школ, реконструировано и полностью оборудовано около 3 тысяч школ. За тот же короткий период было создано 82 новых университета и института, в том числе 23 зарубежных университета, а общее число высших учебных заведений достигло 159. В результате уровень охвата выпускников школ высшим образованием увеличился с прежних 9 до 28 процентов.
Перечислялись также достижения в реформировании экономической сферы: облегчение налоговой нагрузки, снижение таможенных пошлин, совершенствование налогового администрирования, системные меры по развитию предпринимательства и улучшение инвестиционного климата.
В результате предпринятых мер объем ежегодных иностранных инвестиций, привлекаемых в экономику страны, увеличился втрое. Их совокупный объем за последние 5 лет составил 25 миллиардов долларов. При этом было реализовано порядка 59 тысяч инвестиционных проектов, за счет чего было создано более 2,5 млн новых рабочих мест.
В ходе выступления Глава государства также подробно остановился на ключевых приоритетах «Стратегии развития Нового Узбекистана» на 2022-2026 годы, в числе которых последовательное продолжение мер по обеспечению экономической и политической стабильности, создание компактной и высокоэффективной системы государственного управления, ориентированной на поддержку бизнеса, сокращение доли государства в экономике, дальнейшее стимулирование предпринимательской деятельности, обеспечение защиты прав инвесторов, ускоренное развитие и модернизация инфраструктуры, стимулирование производства продукции с высокой добавленной стоимостью на базе местного сырья, инвестиции в человеческий капитал, либерализация внешней торговли и обеспечение гендерного равенства.
Было озвучено, что в результате реформ в течение следующих 5 лет валовый внутренний продукт достигнет отметки в 100 миллиардов долларов, а ежегодные объемы экспорта увеличатся в 2 раза и превысят показатель в 30 миллиардов долларов. При этом доля частного сектора в ВВП будет доведена до 80 процентов. К 2030 году Узбекистан обещает стать страной с доходами граждан выше среднего уровня.
Главой государства была подчеркнута приверженность дальнейшей последовательной работе по созданию максимально комфортных и привлекательных условий для инвесторов и всестороннего углубления взаимовыгодного партнерства с зарубежными партнерами и международными организациями.
В завершение Президент пожелал участникам продуктивной работы на Форуме, активного взаимодействия и достижения новых взаимовыгодных договоренностей по реализации совместных проектов.
В ходе заседания также выступили руководители международных финансовых институтов и финансовых организаций, высказав свою точку зрения о перспективах развития Узбекистана.
На полях панельных сессий и дискуссий Форума будут обсуждаться инвестиционный, торгово-экономический и промышленный потенциал Узбекистана, перспективы развития региональных и глобальных торговых связей, механизмы привлечения инвестиций, либерализации торговли и повышения конкурентоспособности национальной экономики, дальнейшие шаги по индустриализации страны и ориентирования промышленности на выпуск продукции с высокой добавленной стоимостью, меры по трансформации отечественной энергетики и переходу на альтернативные источники энергии, вопросы укрепления транспортной взаимосвязанности стран региона и повышение их транзитного потенциала.
Отдельное внимание будет уделено восстановлению и стимулированию ускоренного развития экономической активности в постковидный период, сокращению бедности, регулированию денежно-кредитной политики, поддержке бизнеса, развитию банковской сферы и финансового рынка.
В рамках программы Форума также состоится 5-е заседание Межправительственной комиссии в сфере торговли, экономики, науки и технологий, культуры, спорта и молодежи между Республикой Узбекистан и Королевством Саудовская Аравия, Узбекско-Китайский инвестиционный форум «Промышленная кооперация. Новые возможности», а также Страновая платформа по Узбекистану, в которой примут участие руководители международных финансовых институтов, иностранных правительственных финансовых организаций и партнеров по развитию.