Президент Шавкат Мирзиёев Қўрғонтепа туманидаги «Khantex Group» масъулияти чекланган жамияти томонидан ташкил этилган пахта-тўқимачилик кластери фаолияти билан танишди.
Андижон вилоятига ўтган йили май ойидаги ташриф чоғида жамият томонидан тўқимачилик маҳсулотлари ишлаб чиқариш лойиҳаси тақдим этилган эди. Бугунга келиб бу режалар тўла амалга оширилди. Улкан йигирув цехи биноси қурилиб, Швейцариянинг «Ритер» компаниясидан замонавий ускуналар келтириб ўрнатилди. Ҳудудда яшовчи 400 нафарга яқин аҳоли доимий иш жойига эга бўлди.
Бу ҳали дастлабки ишлар. Кейинги босқичларда мато тўқиш, уни бўяш, тайёр кийим-кечаклар ва сочиқлар ишлаб чиқариш режалаштирилган. Лойиҳанинг умумий қиймати қарийб 58 миллион евро бўлиб, корхона тўлиқ қувват билан ишлай бошлагач, йилига 9 минг тоннадан зиёд ип-калава, қарийб 6 миллион погона метр газлама, 10 миллион донадан ортиқ тикув-трикотаж маҳсулотлари ишлаб чиқарилади. 1500 та иш ўрни яратилади. Экспорт ҳажмини 40 миллион долларга етказиш мўлжалланган.
Шунингдек, кластер негизида 2 минг тонна ёғ, 7,5 минг тонна шрот, 5,4 минг тонна шелуха ишлаб чиқариш қувватига эга замонавий ёғ-экстракция заводи ҳамда чорва комплекси ташкил этиш бўйича ишлар бошлаб юборилган. Агротехника ишлари учун «John Deere» ва «Case» компанияларининг 13 турдаги қишлоқ хўжалиги техникаси келтирилган.
Давлатимиз раҳбари кластернинг йигирув цехини кириб кўрди.
- Шу пайтгача жойларда турли корхоналарни ташкил этиш бўйича ишладик. Энди сифатга эътибор бериш, даромадини ошириш учун шароит яратиш керак, - деди Шавкат Мирзиёев.
Шу ерда Андижон вилоятида қишлоқ хўжалигини ривожлантириш, паррандачилик, балиқчилик, асаларичилик, пиллачилик ва томорқачилик орқали аҳоли фаровонлигини оширишга қаратилган режалар, Ўзбекистоннинг Беларусдаги элчихонаси томонидан ишлаб чиқилган лойиҳалар муҳокама қилинди.

Создаются предприятия, теперь внимание - качеству
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью хлопково-текстильного кластера, организованного обществом с ограниченной ответственностью «Khantex Group» Кургантепинского района.
В ходе поездки главы государства в Андижанскую область в мае прошлого года компания представила проект по производству текстильной продукции. Намеченные планы полностью выполнены. Возведен большой прядильный цех, в котором установлено современное оборудование от швейцарской компании "Rieter". Постоянную работу получили около 400 местных жителей.
На следующих этапах проекта планируется наладить изготовление и покраску ткани, производство готовой одежды и полотенец. Общая стоимость проекта - 58 миллионов евро. С выходом предприятия на полную мощность в год будут производиться более 9 тысяч тонн пряжи, почти 6 миллионов погонных метров ткани, свыше 10 миллионов единиц швейно-трикотажных изделий. Будет создано 1,5 тысячи рабочих мест. Экспорт намечено довести до 40 миллионов долларов.
Кроме того, начата работа по созданию в составе кластера современного маслоэкстракционного завода годовой мощностью 2 тысячи тонн масла, 7,5 тысячи тонн шрота и 5,4 тысячи тонн шелухи, а также животноводческого комплекса. Для агротехнических работ закуплена сельскохозяйственная техника 13 видов производства американских компаний «John Deerе» и «Case».
Глава государства ознакомился с прядильным цехом кластера.
- До настоящего времени мы работали над созданием различных предприятий на местах. Теперь необходимо уделить внимание качеству, создать условия для роста доходов, - отметил Шавкат Мирзиёев.
Здесь же рассмотрены планы по развитию сельского хозяйства в Андижанской области, повышению благосостояния населения через птицеводство, рыбоводство, пчеловодство, шелководство и огородное хозяйство, а также проекты, разработанные посольством Узбекистана в Беларуси.