Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 24 февраль куни қишлоқ ва сув хўжалиги соҳасида жорий йилда амалга ошириладиган устувор вазифалар муҳокамаси юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Қишлоқ хўжалиги – мамлакатимиз экспорт салоҳиятини ошириш, иш ўринлари ва аҳоли даромадини кўпайтиришда катта манбалардан бири ҳисобланади. Шу боис соҳага доир кўплаб ҳужжатлар қабул қилиниб, зарур шароитлар яратиб берилди. Боғдорчилик, узумчилик, мева-сабзавотчилик, шоличилик, чорвачиликни ривожлантириш, сувни тежаш, агрокорхоналарни молиявий қўллаб-қувватлаш механизмлари йўлга қўйилди.
Экинларни оқилона жойлаштириш ва илм билан етиштириш орқали бу йил ҳар бир гектардан олинадиган даромадни 5 минг долларга етказиш мақсади белгиланган.
– Экинлардан олинадиган даромадни кескин кўпайтириш ва сувдан оқилона фойдаланиш соҳадаги энг устувор вазифа бўлиши керак, – дея таъкидлади давлатимиз раҳбари.
Бунинг учун экинларни ҳар бир туманнинг ўзига хослиги, маҳаллаларда тарихан шаклланган деҳқончилик кўникмалари, сув таъминотидан келиб чиқиб жойлаштириш зарурлиги қайд этилди. Мисол учун, Мирзаобод туманидаги айрим майдонларда пахта ҳосилдорлиги 12 центнерни ташкил қилмоқда. Лекин, у ердаги маҳаллаларнинг ихтисослашуви ўрганилганда, анор етиштириш имконияти ва қайта ишлаш корхонаси борлиги аниқланган.
Худди шунингдек, Фориш ва Элликқалъа туманларида винобоп узум навларини ўстириш мумкин. Булоқбоши туманида саримсоқпиёздан яхши даромад олиш, хонадонларга имтиёзли кредит бериш орқали йилига 1 минг тонна экспортбоп узум етиштириш имконияти бор.
– Жорий йил 1 мартдан бошлаб, оилавий тадбиркорлик дастурлари доирасида боғ, ток ва иссиқхона учун аҳолига ажратиладиган кредитлар муддати 3 йилдан 7 йилгача, имтиёзли даври эса 1 йилдан 3 йилгача узайтирилади. Бу – одамларнинг истаги, ўзгаришлар учун имконият, – деди Шавкат Мирзиёев.
Лалми ва яйлов ерларни фойдаланишга киритиш, бу орқали доимий ва мавсумий иш ўринлари яратиш муҳимлиги таъкидланди.
Маълумки, ёшлар бандлигини таъминлашга қаратилган вазифаларга мувофиқ, ишсиз фуқароларга 10 сотихдан 50 сотихгача ер берилмоқда. Мутасаддиларга ушбу ерларни аҳолига яқин жойдан ажратиб, уруғ, ўғит ва техника таъминотида кўмаклашиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Йиғилишда қайд этилганидек, жорий йилда қишлоқ хўжалиги корхоналарини 702 минг тонна уруғ ва 105 миллион туп кўчат билан таъминлаш зарур.
Лекин, бу борада тизим йўлга қўйилмагани аҳолига ҳам, экспортчиларга ҳам қийинчилик туғдирмоқда. Навларнинг сифати, маҳсулотларнинг етилиш муддати ташқи бозорларда етакчи ўринларга чиқиш имконини бермаяпти.
Шу боис, энди Қишлоқ хўжалигида билим ва инновациялар миллий марказининг Мирзаев номидаги боғдорчилик, узумчилик ва виночилик илмий тадқиқот институти ҳамда унинг илмий-тажриба станцияларида давлат-хусусий шериклик асосида юқори ҳосилли, экспортбоп мева ва узум кўчатлари етиштириш йўлга қўйилади. Бунинг учун ҳар бир вилоятда камида 100 гектар майдонда ҳудудларнинг тупроқ-иқлим шароитларига мос интенсив кўчатчилик хўжаликлари ташкил этилади. Маҳаллий уруғчилик хўжаликларидан уруғ ва кўчат сотиб олинганда, бунга кетган маблағнинг 20 фоизигача қисми тўлаб берилади.
Шунингдек, муқобил энергияда ишлайдиган лимончилик иссиқхоналари қуриш харажатларининг ҳам бир қисмини қоплаб бериш тартиби жорий қилинади.
Йиғилишда пахта-тўқимачилик кластерлари самарадорлигини ошириш масалаларига ҳам тўхталиб ўтилди.
– Кластер – изланиш, инновация, дегани. Агар кластерлар эртанги кунни тасаввур қилиб ишласа, қўшимча қийматли маҳсулотларни бозорга олиб чиқиб, рақобатбардош бўлиши мумкин. Дунё тажрибасини ўрганиб, маҳсулотни кўпайтириб, таннархни камайтириш керак, – деди Президент.
Давлатимиз раҳбари ҳар доим вазифа қўяр экан, аввало, унинг маблағини ҳал этиб беради. Аграр тармоқни барқарор молиявий ресурслар билан таъминлаш учун бу йил Қишлоқ хўжалиги жамғармасига 24 триллион сўм маблағ йўналтирилмоқда. Бунда, биринчи марта, сабзавот етиштиришга Марказий банкнинг асосий ставкасида кредитлар бериш учун 300 миллиард сўм қўшимча маблағ ажратиш назарда тутилмоқда.
Шунингдек, бошоқли дон ва пахта етиштириш, пахта-тўқимачилик кластерлари ва кооперацияларига 19 ойгача кредитлар бериш учун ҳам қўшимча маблағлар талаб этилади.
Шу мақсадда, бугун Қишлоқ хўжалиги жамғармаси фаолияти ҳамда ишлаб чиқарувчиларни давлат томонидан молиявий қўллаб-қувватлаш тизимини такомиллаштириш тўғрисида Президент қарори қабул қилинди. Йиғилишда ушбу қарор мазмун-моҳияти, ижроси ҳақида сўз борди.
Давлатимиз раҳбари соҳада илм-фан ва ахборот технологияларини ривожлантириш масаласига алоҳида эътибор қаратди. Полиз ва сабзавотчиликни ривожлантиришда АҚШ, мева етиштиришда Буюк Британия, дончиликда Австрия, ўсимликлар ҳимояси бўйича Нидерландия, ўсимликлар озиқланиши ва хужайра биологияси бўйича Германия тажрибасини ўрганиш, экспертларни жалб этиш зарурлигини таъкидлади.
Қишлоқ хўжалиги вазирининг ахборот технологияларини ривожлантириш бўйича ўринбосари лавозими жорий этилди ва алоҳида тузилма ташкил этилмоқда. Ушбу тузилмага йил якунига қадар 3 миллион гектар суғориладиган ерлар мониторинги, тупроқ таркиби ва экинлар ҳақидаги маълумотларни мужассам этган ахборот тизимини йўлга қўйиш топширилди. Бу мақсадларга халқаро молия ташкилотларининг 10 миллион доллари йўналтирилади.
Шу билан бирга, Тошкент вилоятининг Юқори Чирчиқ туманида Агрохизматлар марказини ишга тушириш бўйича топшириқ берилди.
Видеоселектор йиғилишида сувдан тежаб фойдаланиш масалалари ҳам муҳокама қилинди.
Жорий йил суғориш мавсумида сув таъминоти меъёрга нисбатан 25 фоиз кам бўлиши кутилмоқда. Шу боис сув исрофига умуман йўл қўймаслик ҳаётий зарурат.
Хусусан, 430 минг гектарда сув тежовчи технологияларни жорий қилиш орқали 3 миллиард кубметр сувни иқтисод қилиш мумкин.
Бу, ўз навбатида, шундай технология ва ускунларга талабни оширади. Дастлабки ҳисоб-китобларга кўра, томчилатиб суғориш тизимлари ва қувурлар ишлаб чиқариш учун жорий йил февраль-апрель ойларида 35-40 минг тонна полиэтилен зарур. Шу боис, сув тежовчи технологиялар учун зарур бўлган полиэтилен ва полипропилен учун импорт божи 1 октябргача бекор қилингани айтилди.
Сув хўжалиги вазирлигига 3 мингдан зиёд насосларни таъмирлаш ва янгилаш, насос станцияларида электр энергияси ва сув сарфини “онлайн” мониторинг қилиш тизимини жорий этиш вазифаси қўйилди.
Йиғилишда чорвачилик, паррандачилик ва балиқчиликни ривожлантириш чора-тадбирларига ҳам тўхталиб ўтилди.
Бу йил 1 июлдан бошлаб, қўшилган қиймат солиғидан қарздорлиги бўлмаган чорвачилик, паррандачилик, қуёнчилик ва балиқчилик хўжаликларига етиштирган маҳсулоти учун бюджетдан субсидия ажратилиши таъкидланди.
Шунингдек, чорвачилик корхоналарига хомашё ва технологияларни импорт қилишда бир қатор енгилликлар берилади. Балиқ ва парранда етиштиришдаги нобудгарчиликни суғурталаш тартиби ишлаб чиқилади.
Чорвачиликда озуқа-ем масаласи долзарб. Шу боис янги ўзлаштириладиган ерлар чорва комплекслари учун тақсимлаб берилиши, 28 минг гектар лалми ва яйловларда ҳамда 173 минг гектар асосий экиндан бўшаган майдонларда омухта-ем етиштирилиши белгиланди.
Мазкур йўналишларда малакали кадрлар тайёрлаш масаласига ҳам эътибор қаратилди.
Йиғилишда муҳокама қилинган масалалар бўйича Бош вазир ўринбосарлари, вазирлар, ҳокимлар, қишлоқ хўжалиги тармоқлари раҳбарлари ахборот берди.
Менинг номимга йўлланган, Туркманистон ва Ўзбекистон ўртасидаги анъанавий қардошлик алоқалари чуқур таҳлил қилиниб, мамлакатларимиз ҳамкорлигини мустаҳкамлаш учун кенг имкониятлар мавжудлиги қайд этилган мактубингиз учун Сизга чуқур миннатдорлик билдириш шарафига муяссарман.
24.02.2021Кейингиси
Президент Шавкат Мирзиёев 25 февраль куни Тошкент вилоятида амалга ошириладиган бунёдкорлик лойиҳалари тақдимоти билан танишди.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 24 февраля состоялось видеоселекторное совещание, посвященное обсуждению приоритетных задач сельского и водного хозяйства на текущий год.
Сельское хозяйство - один из основных источников повышения экспортного потенциала страны, увеличения рабочих мест и доходов. Поэтому принято много документов в этой сфере, созданы необходимые условия. Налажены механизмы финансовой поддержки развития садоводства, виноградарства, овощеводства, рисоводства, животноводства, агропредприятий, внедрения водосберегающих технологий.
Государством поставлена цель довести в этом году доход с каждого гектара до 5 тысяч долларов за счет рационального размещения и научно обоснованного выращивания сельскохозяйственных культур.
- Резкое увеличение доходности культур и рациональное использование воды должны стать приоритетными задачами в сфере, - отметил глава государства.
Отмечалось, что для этого необходимо размещать культуры с учетом специфики каждого района, исторически сложившихся форм и способов земледелия, исходя из возможностей водоснабжения. Например, в некоторых хозяйствах Мирзаабадского района урожайность хлопчатника составляет 12 центнеров с гектара. Однако при изучении специализации местных махаллей была выявлена выгодность выращивания и переработки гранатов.
Точно так же в Фаришском и Элликкалинском районе можно выращивать виноград винных сортов. В Булакбашинском районе есть возможность получать хороший доход от чеснока, выращивать в год тысячу тонн экспортоориентированного винограда за счет выделения льготных кредитов домохозяйствам.
– С 1 марта текущего года срок кредитов, выделяемых по программам семейного бизнеса на сады, виноградники и теплицы, будет увеличен с 3 до 7 лет, а льготный период - с 1 до 3 лет. Это – желание людей, возможность для изменений, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Подчеркнута важность ввода в оборот богарных и пастбищных земель для создания постоянных и сезонных рабочих мест.
Как известно, в соответствии с задачами, направленными на обеспечение занятости молодежи, безработным гражданам предоставляется от 10 до 50 соток земли. Ответственным лицам дано указание выделить земли вблизи мест проживания населения и помочь с поставками семян, удобрений и техники.
На совещании было отмечено, что в этом году необходимо обеспечить сельхозпредприятия 702 тысячами тонн семян и 105 миллионами саженцев.
Однако отсутствие системы в этой сфере создает трудности как для населения, так и для экспортеров. Качество сортов, сроки созревания продукции не позволяют им занимать лидирующие позиции на зарубежных рынках.
В связи с этим в Научно-исследовательском институте садоводства, виноградарства и виноделия имени Мирзаева Национального центра знаний и инноваций сельского хозяйства и его научно-исследовательских и опытных станциях будет налажена заготовка высокоурожайных, ориентированных на экспорт саженцев фруктов и винограда на основе государственно-частного партнерства. Для этого в каждом регионе в соответствии с почвенно-климатическими условиями будут созданы интенсивные питомники на площади не менее 100 гектаров. При покупке семян и саженцев у местных семеноводческих хозяйств, до 20 процентов от ее стоимости будет компенсироваться государством.
Кроме того, будет введена процедура возмещения части стоимости строительства лимонных теплиц, использующих энергию из альтернативных источников.
На совещании также затронута деятельность хлопково-текстильного кластера.
- Кластер – это поиск, инновация. Если кластеры будут работать, представив себе завтрашний день, он сможет выводить на рынок продукцию с высокой добавленной стоимостью и быть конкурентоспособными. Необходимо изучать мировой опыт, увеличивать производство и снижать себестоимость, - сказал Президент.
Глава государства всегда ставя какую-либо задачу, прежде всего решает вопрос финансирования. На стабильное обеспечение аграрной отрасли финансовыми ресурсами в этом году Фонду сельского хозяйства направляется 24 триллиона сумов. При этом впервые предусматривается выделение 300 миллиардов сумов для выдачи кредитов на выращивание овощей по базовой ставке Центрального банка.
Дополнительных ресурсов требует кредитование зерноводства и хлопководства, хлопково-текстильных кластеров и коопераций.
В связи с этим сегодня Президентом подписано постановление о совершенствовании деятельности Фонда сельского хозяйства и системы государственной финансовой поддержки производителей. На совещании говорилось о сути и значимости, реализации данного документа.
Особое внимание глава государства уделил развитию науки и информационных технологий в аграрной сфере. Он подчеркнул необходимость изучения опыта США в области выращивания дынь и овощей, Великобритании - в заготовке фруктов, Австрии - в области зерноводства, Нидерландов - в области защиты растений, Германии - в сфере питания растений и клеточной биологии, привлечения экспертов из этих стран.
Вводится должность заместителя министра сельского хозяйства по развитию информационных технологий и создается отдельная структура. Данной структуре поручено создать к концу года информационную систему, которая будет проводить мониторинг 3 миллиона гектаров орошаемых земель, с базой данных о составе почвы и посевах. На эти цели будет направлено 10 миллионов долларов средств международных финансовых институтов.
Вместе с тем поставлена задача создать Центр агроуслуг в Юкоричирчикском районе Ташкентской области.
На совещании обсуждены и вопросы экономного использования воды.
Ожидается, что во время оросительного сезона в текущем году водоснабжение будет на 25 процентов меньше нормального уровня. Поэтому недопущение расточительного использования воды – жизненная необходимость.
В частности, указано на возможность экономии 3 миллиардов кубометров воды за счет внедрения водосберегающих технологий на 430 тысячах гектарах.
Это, в свою очередь, увеличивает спрос на водосберегающие технологии и оборудование. По предварительным оценкам, в феврале-апреле этого года для производства систем капельного орошения и труб потребуется 35-40 тысяч тонн полиэтилена. В связи с этим на срок до 1 октября отменена пошлина на импорт полиэтилена и полипропилена, необходимых для водосберегающих технологий.
Министерству водного хозяйства поручено отремонтировать и обновить 3 тысяч насосов, а также внедрить систему онлайн-мониторинга потребления электроэнергии и воды на насосных станциях.
На совещании также были затронуты меры по развитию животноводства, птицеводства и рыбоводства.
Отмечалось, что с 1 июля текущего года животноводческим, птицеводческим, кролиководческим и рыбоводческим хозяйствам, не имеющим задолженности по налогу на добавленную стоимость, будут выделяться субсидии за произведенную продукцию.
Кроме того, животноводческим предприятиям будет предоставлен ряд льгот при импорте сырья и технологий. Будет разработан порядок страхования от падежа в рыбоводстве и птицеводстве.
В животноводстве актуальное значение имеет вопрос кормового обеспечения. Планируется выделение заново освоенных земель под животноводческие комплексы, выращивание кормовых культур на 28 тысячах гектарах богары и пастбищ, а также на 173 тысячах гектарах земель, высвобожденных от основных культур.
Также было уделено внимание подготовке квалифицированных кадров по направлениям сельского хозяйства.
Заместители Премьер-министра, министры, хокимы, руководители отраслей сельского хозяйства представили информацию по обсужденным на совещании вопросам.
Имею честь выразить Вам глубокую благодарность за Ваше письменное послание, направленное в мой адрес, в котором Вы на основе глубокого анализа традиционно братских туркмено-узбекских связей отмечаете широкие возможности укрепления взаимодействия между нашими странами.