Президент Шавкат Мирзиёев аҳоли ҳаёти ва саноат лойиҳалари билан танишиш мақсадида 12 август куни Бекобод шаҳрига келди.
Бу ернинг иқтисодий-ижтимоий ривожида Ўзбекистон металлургия комбинатининг ўрни катта. Унинг таркибида ўнлаб корхоналар, ижтимоий муассасалар бор. Комбинатда 11 минг киши ишлайди.
Шу боис унинг фаолиятини кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Сўнгги йилларда қатор инвестиция лойиҳалари амалга оширилиб, янги цехлар ишга туширилди, борлари модернизация қилинди.
Улардан бири - навли прокат мажмуаси. Қарийб 5 миллион долларлик лойиҳа эвазига бу ерга хориждан термо-мустаҳкамлаш линияси келтирилиб, жорий йил февралда ишга туширилди. Бу орқали йилига 500 минг тонна A500-A800 маркали арматура ишлаб чиқариш қуввати яратилди.
Давлатимиз раҳбари комбинатга ташрифи чоғида ушбу мажмуани кириб кўрди, лойиҳанинг иқтисодий самарадорлиги билан қизиқди.
Аввало, термо-мустаҳкамлаш жараёнида кимёвий моддалар тежалгани ҳисобига арматура таннархи камайган. Йилига 300 миллион долларлик импорт ўрнини тўлдириш ҳисоб-китоб қилинган.
Яна бир муҳим жиҳати, бу арматура халқаро DIN стандарти сертификатини қўлга киритган. Энди ушбу маҳсулотни Европага экспорт қилиш режалаштирилган.
Президент комбинатдаги яна бир муҳим лойиҳа - Қуюв прокат мажмуасининг қурилиш майдонида бўлди.
672 миллион евролик ушбу лойиҳа натижасида йилига 1 миллион тонна пўлат листлар ишлаб чиқариш йўлга қўйилади. Мазкур лойиҳа ишга тушгач, комбинат қувватлари 2 бараварга ошади.
Бугунги кунда мажмуа учун темир йўл ва автомобиль йўли қурилиши якунланиб, темир-бетон конструкциялари ўрнатилмоқда. Италиянинг «Danieli» компанияси томонидан зарур ускуналар келтирилмоқда. Уни 2024 йилда ишга тушириш режалаштирилган.
Давлатимиз раҳбари буни жадаллаштириш ва корхонани кафолатланган хомашё билан таъминлаш зарурлигини таъкидлади.
- Ўз вақтида бу комбинат учун 800-900 минг тонна иккиламчи қора металлни қайта ишлаш етарли эди. Лекин бугунги кунда иқтисодиётимизда қора металлга бўлган талаб 4 миллион тонна. Унинг ҳам 50 фоизи импорт ҳисобидан қопланмоқда. Шунинг учун бу корхонани тезроқ ишга туширсак, иқтисодиётимизга катта манфаат беради, - деди Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз раҳбари ушбу лойиҳада иштирок этаётган Туркиянинг «Renaissance Heavy Industries» ва Италиянинг «Danieli» компаниялари раҳбарлари билан ҳам суҳбатлашди.
Давлатимиз раҳбари 10 август куни Тошкент шаҳрининг Яшнобод туманида ташкил этилган ипотека марказини бориб кўрди.
10.08.2022Кейингиси
Ўзбекистон металлургия комбинатида 12 август куни ушбу соҳани ривожлантириш масалалари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.

Президент Шавкат Мирзиёев для ознакомления с условиями жизни населения и работой объектов промышленности 12 августа прибыл в город Бекабад.
В социально-экономическом развитии города важное место занимает Узбекский металлургический комбинат, в составе которого действуют десятки предприятий и социальных учреждений. Комбинат обеспечивает работой 11 тысяч человек.
Поэтому особое внимание уделяется расширению деятельности комбината. В последние годы был реализован ряд инвестиционных проектов, введены в строй новые и модернизированы существующие цехи.
В их числе – комплекс сортового проката. В рамках проекта почти на 5 миллионов долларов здесь установлена и в феврале текущего года запущена линия термического упрочнения. В результате создана возможность выпуска 500 тысяч тонн арматуры марок A500-A800 в год.
В ходе посещения комбината глава государства осмотрел данный комплекс, поинтересовался техническими и экономическими показателями проекта.
Так, себестоимость производства арматуры снизилась за счет экономии химических компонентов благодаря внедрению технологии термического упрочнения. По подсчетам, будет достигнуто замещение импорта на сумму 300 миллионов долларов в год.
Важно и то, что арматура сертифицирована по международному стандарту DIN. Данную продукцию планируется экспортировать в Европу.
Президент ознакомился с еще одним важным проектом – строительством литейно-прокатного комплекса.
Проект стоимостью 672 миллиона евро позволит наладить производство 1 миллиона стальных листов в год. В результате мощности комбината увеличатся в 2 раза.
К настоящему времени завершены работы по прокладке железной и автомобильной дорог к комплексу, устанавливаются железобетонные конструкции. Необходимое оборудование будет установлено итальянской компанией «Danieli». Комплекс планируется ввести в строй в 2024 году.
Глава государства указал на необходимость ускорить реализацию проекта и обеспечить гарантированный доступ к сырью.
- В свое время комбинату было достаточно переработать 800-900 тысяч тонн вторичного черного металла. Но сегодня наша экономика нуждается в 4 миллионах тонн черного металла, 50 процентов этого объема обеспечивается за счет импорта. Именно поэтому, чем быстрее мы запустим предприятие, тем большую пользу получит наша экономика, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства побеседовал с руководителями участвующих в проекте компаний «Renaissance Heavy Industries» (Турция) и «Danieli» (Италия).
Глава государства 10 августа посетил ипотечный центр, организованный в Яшнабадском районе города Ташкента.