Президент Шавкат Мирзиёев Қарши шаҳридаги кичик саноат зонасида жойлашган “UzShoes” қўшма корхонаси фаолияти билан танишди.
Маълумки, Қашқадарёда чарм хомашёси кўп. Давлатимиз раҳбари вилоятга аввалги ташрифи чоғида бу имкониятдан фойдаланиб, чарм маҳсулотларини қайта ишлашни йўлга қўйиш бўйича кўрсатма берган эди. Шундан сўнг ҳудудда 4 та лойиҳа ишга туширилди.
Хусусан, “UzShoes” корхонаси беларуслик ишбилармонлар билан ҳамкорликда 6 миллион доллар эвазига ташкил этилди. Корхонага Германия, Италия ва Австриядан ускуна ва жиҳозлар келтириб ўрнатилди. 350 та иш ўрни яратилди.
Корхона йилига 500 минг жуфт пойабзал ишлаб чиқариш қувватига эга. Бугунги кунда эркаклар, аёллар ва болалар учун 10 турдаги чарм пойабзаллар тайёрланмоқда. Сифатли ва чиройли бу маҳсулотлар импорт ўрнини бемалол босади.
Шу билан бирга, Қаршида тикилган пойабзаллар Европа мамлакатларидаги 100 дан ортиқ савдо дўконларида сотилмоқда. Шунингдек, қўшни давлатлар ва Ҳиндистон билан келишувларга эришилган.
Давлатимиз раҳбари пойабзалларни тайёрлаш жараёнини кўздан кечирди, шу ерда ишлаётган хотин-қизлар билан суҳбатлашди.
Шунингдек, Президент Қарши шаҳрида спорт таълими бўйича тақдимот билан танишди. Спортни ривожлантириш вазири ёшлар ўртасида оммавий спортни ривожлантириш чора-тадбирлари бўйича 1 апрель куни ўтказилган йиғилишдаги вазифалар ижроси тўғрисида ҳисобот берди. Мутасаддиларга чет эллик мутахассисларни жалб этиб, селекция ишлари ва ўқув дастурини тўғри шакллантириш бўйича кўрсатмалар берди.
Шу билан Президент Шавкат Мирзиёев Қашқадарё вилоятига ташрифини якунлаб, Тошкентга қайтиб келди.
Президент Шавкат Мирзиёев 22 апрель куни Қашқадарё вилояти кенгашининг навбатдан ташқари сессиясида иштирок этди.
22.04.2022Кейингиси
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Франция Республикаси Президенти Эммануэль Макронни ушбу мамлакатда бўлиб ўтган Президент сайловида ғалаба қозонгани билан табриклади.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью совместного предприятия "UzShoes" в малой промышленной зоне города Карши.
В Кашкадарье много кожаного сырья. В ходе предыдущего визита в регион глава государства поручил использовать эту возможность для производства изделий из кожи. После этого в регионе было запущено 4 проекта.
В частности, предприятие "UzShoes" создано в сотрудничестве с белорусскими деловыми людьми с привлечением инвестиций на 6 миллионов долларов. Здесь установлено оборудование из Германии, Италии и Австрии, создано 350 рабочих мест.
Производственная мощность компании составляет 500 тысяч пар обуви в год. Сегодня изготавливается кожаная обувь 10 видов для мужчин, женщин и детей. Своими качественными и дизайнерскими характеристиками эта продукция без труда замещает импорт.
Вместе с тем обувь каршинского производства продается более чем в 100 магазинах европейских стран. Достигнуты договоренности с соседними странами и Индией.
Глава государства осмотрел процесс изготовления обуви и побеседовал с работающими здесь женщинами.
Состоялась также презентация проекта по спортивному образованию. Министр по развитию спорта отчитался о ходе реализации задач, поставленных главой государства на совещании по развитию массового спорта среди молодежи 1 апреля. Ответственным лицам поручено привлечь зарубежных специалистов, правильно наладить селекцию и учебный процесс.
На этом поездка Президента Шавката Мирзиёева в Кашкадарьинскую область завершилась, он вернулся в Ташкент.
Президент Шавкат Мирзиёев 22 апреля принял участие во внеочередной сессии Кашкадарьинского областного кенгаша.
22.04.2022Следующее
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев поздравил Президента Французской Республики Эммануэля Макрона с победой на президентских выборах, состоявшихся в этой стране.