Президент Шавкат Мирзиёев 22 апрель куни Қашқадарё вилояти кенгашининг навбатдан ташқари сессиясида иштирок этди.
Сўнгги йилларда вилоятда улкан ишлар амалга оширилмоқда. Ўтган йили 25 декабрда Ғузор туманида синтетик ёқилғи ишлаб чиқарадиган “Uzbekistan GTL” заводи ишга туширилди. Шўртан газ-кимё мажмуасини кенгайтириш лойиҳаси қурилиши бошланди.
Давлат дастурларига кўра, жорий йилда Қашқадарёга 1,5 триллион сўмдан зиёд маблағлар ажратилиб, жами 2 минг 800 километр муҳандислик-коммуникация тармоқлари, 160 та ижтимоий соҳа объектларини янгидан қуриш ва реконструкция қилиш ишлари олиб борилмоқда.
Президент сессиядаги нутқида бундан кейинги вазифаларга, ечимини кутаётган муаммоларга кўпроқ тўхталди.
Мисол учун, вилоят аҳолисининг атиги 43 фоизи марказлашган ичимлик сув билан таъминланган. Айниқса, Косон, Деҳқонобод, Ғузор, Қамаши туманларида сув таъминоти жуда паст. Газ, электр, ички йўллар, транспорт, қишлоқ хўжалиги, банк-кредит соҳаларида ҳам муаммолар бор.
Вилоятда 108 та тиббиёт муассасаси, 172 та мактаб, 144 та болалар боғчаси таъмирталаб аҳволда. Кўплаб боғча ва мактабларда иситиш тизими ишдан чиққан. 19 та мактабда қатнов коэффициенти юқори бўлиб, ўқувчи ўринлари етишмайди.
Шу боис, жорий йилда Қашқадарёда ижтимоий соҳа ва инфратузилмани яхшилаш учун республика бюджетидан қўшимча 360 миллиард сўм ажратилиши таъкидланди. Шунингдек, халқаро молия институтлари маблағларидан 100 миллион доллар имтиёзли маблағлар йўналтирилади.
Бугунги кунда 350 минг одам ишга муҳтожлиги, янги маҳаллабай тизим асосида уларни тадбиркорлик, ҳунармандчилик, касаначиликка жалб этиш муҳимлиги қайд этилди.
Вилоят улкан саноат салоҳиятига эга бўлса-да, ялпи ҳудудий маҳсулотда саноат улуши атиги 18 фоиз экани кўрсатиб ўтилди.
Шунинг учун 2022-2023 йилларга мўлжалланган умумий қиймати 14,7 триллион сўм бўлган 270 та саноат лойиҳалари дастури шакллантирилгани маълум қилинди.
Таллимаржон иссиқлик электр станцияси қувватини кенгайтириш, Ғузорда қуёш электр станцияси барпо этиш, Деҳқонобод ва Қамашида қурилиш материаллари кластерини ишга тушириш, Китоб туманида цемент заводи ташкил қилиш каби йирик лойиҳалар бошланган.
Куни кеча имзоланган Президент қарорида Қашқадарёдаги тадбиркорлар лойиҳаларини молиялаштиришга 45 миллион доллар йўналтирилиши белгиланган.
Қишлоқ хўжалигида 7,4 триллион сўмлик 524 та лойиҳани амалга ошириб, 286 мингта иш ўрни яратиш мумкинлиги таъкидланди.
Жумладан, 40 минг гектардан ортиқ ерлар қайта фойдаланишга киритилади. 20 минг гектарда анорзорлар барпо қилинади. Яккабоғ, Чироқчи, Қамаши, Шаҳрисабз ва Китоб туманларини сув билан таъминлаш учун “Аёқчисой” сел сув омбори қурилади. Томорқада мева-сабзавот етиштириш, чорвачилик ва ковракчилик қўллаб-қувватланади.
Ижтимоий инфратузилмани ривожлантириш, аҳоли турмуш шароитларини яхшилаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Жорий йилда Қашқадарёда 5 минг хонадонли 143 та кўп қаватли уй-жой фойдаланишга топширилади.
1 минг 823 километр ичимлик суви тармоқлари ҳамда 1 минг 570 километр ички йўллар қурилади, 9 мингдан зиёд аҳолининг газ таъминоти қайта тикланади.
“Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурлари доирасида бу йил 30 та маскан қиёфаси яхшиланади.
Мактабгача таълим муассасалари ва мактаблар, тиббиёт пунктлари қуриш, ёшларнинг вақтини мазмунли ташкил этиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Қарши шаҳрида халқ депутатлари Қашқадарё вилояти кенгашининг навбатдан ташқари сессияси бўлиб ўтмоқда.
22.04.2022Кейингиси
Президент Шавкат Мирзиёев Қарши шаҳридаги кичик саноат зонасида жойлашган “UzShoes” қўшма корхонаси фаолияти билан танишди.

В последние годы в регионе проводится масштабная работа. 25 декабря прошлого года в Гузарском районе был запущен завод «Uzbekistan GTL» по производству синтетического топлива. Начата реализация проекта по расширению Шуртанского газохимического комплекса.
В рамках государственных программ в этом году Кашкадарье выделено более 1,5 триллиона сумов, ведется строительство и реконструкция 2,8 тысячи километров инженерно-коммуникационных сетей и 160 объектов социальной сферы.
В своем выступлении Президент акцентировал внимание на предстоящих задачах и проблемах, требующих решения.
Так, только 43 процента населения региона имеют централизованный доступ к питьевой воде. Особенно остро строит данная проблема в Касанском, Дехканабадском, Гузарском, Камашинском районах. Есть также проблемы в сферах газо- и электроснабжения, внутренних дорог, транспорта, сельского хозяйства, банковско-кредитном секторе.
Требуется ремонт 108 медицинских учреждений, 172 школ и 144 детских садов области. Во многих детских садах и школах неисправна система отопления. Перегружены 19 школ.
В связи с этим определено, что в этом году из республиканского бюджета на улучшение социальной сферы и инфраструктуры в Кашкадарье будет выделено дополнительно 360 миллиардов сумов. Кроме того, планируется направить 100 миллионов долларов льготных кредитов от международных финансовых институтов.
Отмечалось, что на сегодняшний день 350 тысяч человек в регионе нуждаются в работе, важно привлечь их к предпринимательству, ремесленничеству и надомному труду на основе новой системы "махаллабай".
Хотя область обладает огромным промышленным потенциалом, доля промышленности в валовом региональном продукте составляет всего 18 процентов.
В связи с этим сформирована программа на 2022-2023 годы, состоящая из 270 промышленных проектов на сумму 14,7 триллиона сумов.
Уже начаты такие крупные проекты, как увеличение мощности Таллимарджанской ТЭС, строительство солнечной электростанции в Гузаре, запуск кластера строительных материалов в Дехканабаде и Камаши, цементного завода в Китабском районе.
Подписанным недавно постановлением Президента предусмотрено выделение 45 миллионов долларов на финансирование бизнес-проектов в Кашкадарье.
Указано, что в сельском хозяйстве могут быть реализованы 524 проекта на сумму 7,4 триллиона сумов с созданием 286 тысяч рабочих мест.
В частности, будет рекультивировано более 40 тысяч гектаров земель. Намечено создать гранатовые сады на 20 тысячах гектаров. Для обеспечения водой Яккабагского, Чиракчинского, Камашинского, Шахрисабзского и Китабского районов будет построено паводковое водохранилище "Аёкчисой". Получат поддержку проекты по заготовке плодоовощной продукции на приусадебных землях, животноводству и выращиванию ферулы.
Особое внимание на совещании уделено развитию социальной инфраструктуры и улучшению жилищных условий населения.
В этом году в Кашкадарье будет сдано в эксплуатацию 143 многоэтажных дома на 5 тысяч квартир.
В планах - строительство 1 823 километров сетей питьевого водоснабжения и 1 570 километров внутренних дорог, восстановление газоснабжения в домах более 9 тысяч человек.
В рамках программ «Обод кишлок» и «Обод махалля» в этом году будет благоустроен облик 30 населенных пунктов.
Даны указания по строительству дошкольных образовательных учреждений и школ, медицинских центров, содержательной организации досуга молодежи.