Президент Шавкат Мирзиёев ҳудудларнинг ижтимоий-иқтисодий ривожи билан танишиш мақсадида 10 февраль куни Жиззах вилоятига ташриф буюрди.
Сафар дастуридаги биринчи манзил Пахтакор туманидаги «Пахтакор элита уруғчилиги» фермер хўжалиги бўлди. Хўжалик майдони 100 гектар бўлиб, шундан 80 гектарида пахта ва ғалла, қолган қисмида соя, саримсоқпиёз, беда экилган.
Давлатимиз раҳбари ўтган йили октябрда Сирдарё вилоятида бўлганида дала четларидаги ерлардан самарали фойдаланиш, фермер ва ишчиларга қулайлик яратиш учун дала уйлари қуриш зарурлигини айтган эди. Бунинг ижроси ва самараси мазкур фермер хўжалигида намоён. Дала четига тут, узум, полиз ва дуккакли маҳсулотлар экилган, асалари уялари қўйилган. Енгил конструкциялардан дала уйи қурилган, унинг томида қуёш панеллари ўрнатилган.
Президентимиз ушбу уйни кириб кўрди, фермер оиласи билан суҳбатлашди.
Қишлоқ хўжалиги соҳаси мутасаддилари ва пахта-тўқимачилик кластерлари раҳбарлари билан мулоқотда ҳосилдорликни ошириш, аҳоли бандлигини таъминлаш бўйича кўрсатмалар берилди.
- Биз нимага бойлигимиз бўлган ерни кластерларга бердик? Халққа нафи тегиши учун. Энди кластерлар ислоҳотларга муносиб бўлиб, давлат сиёсатини амалга ошириши керак. Қишлоқ хўжалигини саноатлаштириш, корхоналар очиш ва касаначилик орқали ўз ҳудудида ишсизликни камайтириши зарур, - деди Шавкат Мирзиёев.
Маълумки, юртимизда ишсиз фуқароларга деҳқончилик учун ерлар ажратилмоқда. Жиззах вилоятида бу орқали 13 мингдан зиёд ёшларнинг бандлигини таъминлаш мўлжалланган.
- Бир пайтлар 1 гектар ерни халққа бериш мумкин эмасди. Ҳозир 200 минг гектар ажратдик. Нима учун? Одамларга даромад манбаи бўлиши учун. Энди «қарсак икки қўлдан чиқиши» керак, - деди давлат раҳбари.
Фермерларнинг манфаатдорлигини таъминлаш, маҳаллаларнинг «ўсиш нуқталари»ни қўллаб-қувватлаш бўйича кўрсатмалар берилди.

Президент Шавкат Мирзиёев 10 февраля прибыл в Джизакскую область с целью ознакомления с социально-экономическим развитием регионов.
Первым пунктом в программе поездки стало фермерское хозяйство "Пахтакор элита уругчилиги" в Пахтакорском районе. Площадь хозяйства составляет 100 гектаров, из них 80 гектаров засеяны хлопчатником и зерном, на остальной части выращиваются соя, чеснок и люцерна.
В ходе поездки в Сырдарьинскую область в октябре прошлого года глава государства дал поручения по эффективному использованию земель по периметру полей и строительству полевых домиков для удобства фермеров и рабочих. Результаты этой работы можно увидеть в этом хозяйстве. По краям поля высажены шелковица, виноград, бахчевые и бобовые культуры. Построен полевой домик из легких конструкций, на его крыше установлены солнечные панели.
Президент посетил этот дом и побеседовал с семьей фермера.
В разговоре с ответственными лицами сельскохозяйственного сектора и руководителями хлопково-текстильных кластеров даны указания по повышению урожайности, обеспечению занятости населения.
- Почему мы отдали наше богатство - землю - кластерам? Чтобы она использовалась во благо народа. Отныне кластеры должны соответствовать реформам и реализовывать государственную политику по снижению безработицы в своем регионе за счет индустриализации сельского хозяйства, открытия предприятий и поддержки надомного труда, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Как известно, в нашей стране безработным гражданам раздаются земельные участки для ведения сельского хозяйства. Эта мера призвана обеспечить работой более 13 тысяч молодых людей в Джизакской области.
- В свое время невозможно было выделить людям хотя бы один гектар земли. А сейчас мы выделили 200 тысяч гектаров. Почему? Чтобы земля была источником дохода для людей. Теперь результат зависит от слаженной работы обеих сторон, — сказал глава государства.