Президент Шавкат Мирзиёев 15 июль куни Имом Бухорий қабрини зиёрат қилди. Қуръон тиловат қилиниб, дуо ўқилди.
Маълумки, бу улуғ бобомиз мақбараси ислом олами учун табаррук зиёратгоҳлардан бири. Бугунги кунда мажмуа шунга муносиб қилиб қайта қурилмоқда. Қарийб 10 минг намозхонга мўлжалланган масжид, тўртта минора, айвонлар барпо этилмоқда. Мажмуа ёнида меҳмонхоналар, автотураргоҳ, автобекат, ошхоналар, савдо расталари, таҳоратхоналар қурилади.
Давлатимиз раҳбари шу борадаги ишларни кўздан кечирди, зиёратчиларга барча қулайликларни яратиш бўйича кўрсатмалар берди.
– Иншооллоҳ, бу мажмуа очилганидан кейин зиёратчилар янада кўпаяди. Айниқса, нуронийлар кўп келади. Улар учун барча қулайликларни инобатга олиш керак. Бу жой нафақат диний ва маърифий, балки улкан маданий марказ ҳам бўлиши зарур. Шу боис энг яхши гулчиларни олиб келиб, мажмуани қишин-ёзин гулзор қилиб қўйиш керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Буткул янгича қиёфа касб этаётган мажмуа зиёрат туризмининг йирик марказларидан бирига айланиши учун барча имкониятлар мавжудлиги, улардан самарали фойдаланиш зарурлиги таъкидланди.
Президентимиз Самарқанд туманида барпо этилаётган Туризм марказини ҳам бориб кўрди.
Бу ерда 8 та меҳмонхона, конгресс холл, «Абадий шаҳар» карвонсаройи қурилмоқда. Эшкак эшиш канали тартибга келтирилиб, атрофда боғ яратилмоқда.
Умуман, ушбу мажмуа туризм соҳасидаги барча халқаро стандартларга мослиги, энг замонавий хизмат кўрсатиш салоҳияти билан нафақат Самарқанд вилояти ва мамлакатимиз, балки бутун минтақада туризм индустриясини янги босқичга кўтаради.
Давлатимиз раҳбари бу ерда йирик халқаро анжуманлар ўтказиш учун замонавий шароитлар яратиш, халқимизнинг маданияти, маърифати, миллий таомларини намоён этиш бўйича тавсиялар берди.

Президент Шавкат Мирзиёев 15 июля посетил мавзолей Имама Бухари. Были прочитаны суры из Корана и дуа.
Мавзолей нашего великого предка является одной из главных святынь исламского мира. Сегодня комплекс перестраивается так, чтобы соответствовать этому высокому званию. Возводятся мечеть почти на 10 тысяч молящихся, четыре башни, айваны. Рядом с комплексом будут построены гостиницы, автомобильная стоянка и автобусная станция, пункты общественного питания и торговли.
Глава государства осмотрел ход работ, дал указания по созданию всех удобств для паломников.
– Даст Бог, после открытия этого комплекса число паломников станет еще больше. Особенно представителей старшего поколения. Необходимо предусмотреть все удобства для них. Это место должно быть не только религиозным и просветительским, но и культурным центром. Нужно привлечь лучших цветоводов и сделать так, чтобы на протяжении всего года в комплексе был цветник, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Подчеркнуто, что комплекс, приобретающий совершенно новый облик, имеет все возможности для превращения в крупный центр паломнического туризма, необходимо эффективно воспользоваться ими.
Президент посетил также строящийся в Самаркандском районе Туристический центр.
Здесь идет строительство 8 отелей, конгресс-холла, каваран-сарая "Вечный город". Благоустраивается гребной канал, вдоль которого создается парк.
В целом данный центр своим соответствием всем мировым стандартам в сфере туризма, потенциалом для оказания самых современных услуг выведет на новый уровень туристическую индустрию не только Самаркандской области и нашей страны, но и всего региона.
Глава государства дал рекомендации по созданию современных условий для проведения здесь крупных международных форумов, демонстрации и продвижению культуры, просвещенности, национальной кухни нашего народа.