Маълумки, дунёда озиқ-овқат танқислиги кучайиб бормоқда. Экспортга қўйилаётган чекловлар ва транспорт-логистикадаги узилишлар муаммоларни янада чуқурлаштирмоқда. Таҳлилларга кўра, жорий йилда дунёда озиқ-овқат маҳсулотлари нархи камида 20 фоизга ўсиши прогноз қилинмоқда.
Мамлакатимизда аҳоли даромадининг 40-50 фоизи озиқ-овқатга сарфланади. Шу боис бундай маҳсулотларни кўпайтириб, нарх-навонинг аҳоли рўзғорига таъсирини юмшатиш чоралари кўрилмоқда.
Хусусан, йил бошида 80 минг гектар пахта ва ғалла майдонлари қисқартирилиб, аҳоли учун ажратилди. Одамларга уруғ, кўчат ва ўғитдан ёрдамлашиш бўйича “Томорқа хизмати” йўлга қўйилди. Томорқаларда маҳсулот етиштириш учун жорий йилнинг ўзида 400 миллиард сўм имтиёзли кредитлар берилди.
Бундай имкониятлар натижасида маҳсулот кўпайиб, нархлар тартибга тушмоқда. Сўнгги бир ойда ички бозорда помидор нархи ўртача 3 бараварга, бодринг 10 фоизга, картошка 30 фоизга, сабзи 15 фоизга арзонлади. Бундан ташқари, 6 ойда 821 минг тонна ёки ўтган йилгига нисбатан 102 минг тонна кўп мева-сабзавот экспорт қилинди.
Яна бир муҳим томони, ушбу ажратилган ерларда 785 минг аҳолининг бандлиги таъминланди.
Йиғилишда туман ва маҳаллалардаги ижобий тажрибалар билан бирга камчиликлар ҳам очиқча муҳокама қилинди.
Жумладан, 80 минг гектар ердан 16 минг гектари аҳолидан узоқ ва суғориш қийин жойда бўлгани сабабли эгасини топмагани айтилди. Шу боис ҳокимларга бундай ерларни аҳоли учун қулай майдонларга алмаштириш топширилди.
Давлатимиз раҳбари аҳоли таклифлари асосида янги имкониятларни белгилаб берди. Йил якунигача яна 20 минг гектар, келгуси йилда 100 минг гектар экин майдони аҳоли учун ажратилиши таъкидланди. Шунда жами 200 минг гектар бўлади.
– Бу жуда катта имконият. Бу орқали қўшимча 1 миллион 200 минг аҳолини банд қилиш учун шароит яратилмоқда. Энг асосийси, агар туман ҳокими, ҳоким ёрдамчиси бу масалага ҳисоб-китоб билан ёндашса, озиқ-овқат ва ишсизлар масаласини бемалол ҳал қилса бўлади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Маҳсулот етиштириш ва сотишда аҳолига кўмаклашиш учун маҳаллаларга ҳосилдор уруғ ва кўчат етказиш, кичик ҳажмли музлаткичлар ўрнатиш, иссиқхоналарни кўпайтириш бўйича топшириқлар берилди.
Бугунги кунда 64 та туманда аҳоли ўз томорқасида 3 марта ҳосил олмоқда. Ҳосил яхши бўлса, битта оила 60-100 миллион сўмгача даромад қилиши мумкин.
Давлатимиз раҳбари бундай ишларни бошқа туманларда ҳам рағбатлантириш кераклигини таъкидлади.
Хусусан, сув таъминоти оғир маҳаллаларда катта қудуқ қазиш харажатлари учун ажратиладиган субсидия миқдори 150 миллион сўмгача оширилиши белгиланди. Кичик қудуқлар учун Қорақалпоғистонда 5 метрдан, қолган ҳудудларда 10 метрдан ортиқ чуқурликнинг ҳар бир метрига 100 минг сўмдан субсидия берилади.
Қудуқ қазишга гидрогеологик хулосалар 2025 йилга қадар бепул берилади. Сув тежовчи технологиялар жорий этиш бўйича бериладиган субсидиялар деҳқон хўжаликлари учун ҳам татбиқ этилади.
Хўжаликларга халал бераётган яна бир муаммо шундаки, юртимизда 2 миллион 600 мингта хонадоннинг кадастр ҳужжатлари йўқ. Уларнинг эгалари томорқа учун кредит, субсидия ҳамда уйини кенгайтиришга ипотекадан фойдалана олмаётгани ҳақида Халқ қабулхоналарига кўплаб мурожаатлар тушмоқда.
Қолаверса, кадастри бўлмагани учун ер солиғи 3 карра миқдорда ҳисобланмоқда.
Адлия вазирлигига кадастри йўқ хонадонлар масаласини узил-кесил ҳал қилиш учун алоҳида қонун лойиҳаси ишлаб чиқиш топширилди. Янги қонун қабул қилингунига қадар, бу уйларга уч карра оширилган солиқ қўллаш тўхтатиб турилади.
Йиғилишда қишлоқ хўжалиги соҳасидаги масалаларга ҳам тўхталиб ўтилди.
Ҳокимликларга июль ойи якунигача 820 минг гектар майдонда такрорий экинларни жойлаштириб, 11 миллион тонна маҳсулот етиштириш, келгуси йилгача етарли захира яратиш вазифаси қўйилди.
Маълумки, бу йилдан ғаллани етиштириш ва харид қилишни молиялаштириш бўйича янги тизим йўлга қўйилди. Фермерларга жозибадор нархлар таклиф этилгани ўз натижасини берди. Июлда биржага 88 минг тонна буғдой чиқарилгани ҳисобига, 1 тонна буғдойнинг ўртача нархи 30 фоизга арзонлашди.
Давлат ресурсига 1 миллион 842 минг тонна дон харид қилинди. Фермер ва кластерлар томонидан дон корхоналарига 574 минг тонна ғалла сақлаш учун қўйилди.
Мутасаддиларга бу ғаллани биржага мунтазам чиқариб бориш ҳамда 1 октябргача фермер ва кластерлар билан тўлиқ ҳисоб-китоб қилиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Президентимиз давлат идораларининг самарадорлиги ва ижро масъулиятини ошириш ҳақида гапирди.
– Самарқанд вилоятидаги ўрганишлар кўп камчиликларимизни кўрсатди. Олдимизда ҳали энг қийин ва оғир ислоҳотлар турибди. Ҳамма ўзгариши, иш услубини ҳам ўзгартириши керак, – деди давлатимиз раҳбари.
Вазирлар Маҳкамаси, вазирлик ва ҳокимликлар ўз тузилмаси ва иш услубларини ўзгартириши зарурлиги таъкидланди. Адлия вазирлигига қонунчиликни ихчамлаштириш, аҳоли ва тадбиркорларга қулайликларни ошириш бўйича кўрсатма берилди.
Ҳисоб палатасига маблағлар сарфи, айниқса, қурилишни молиялаштириш, субсидия ва компенсация ажратиш жараёнларини рақамлаштириш вазифаси қўйилди.
Йиғилишда муҳокама қилинган масалалар юзасидан Бош вазир ўринбосарлари, ҳокимлар, маҳалла раислари ахборот берди.
Президент Шавкат Мирзиёев 15 июль куни Имом Бухорий қабрини зиёрат қилди. Қуръон тиловат қилиниб, дуо ўқилди.
15.07.2022Кейингиси
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаровнинг таклифига биноан 21 июль куни Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг навбатдаги Маслаҳат учрашувида иштирок этиш учун Қирғизистоннинг Чўлпонота шаҳрига ташриф буюради.

В мире усиливаются риски продовольственной безопасности. Ограничения на экспорт и разрыв транспортно-логистических цепочек усугубляют проблему. Согласно анализу, в этом году ожидается рост цен на продукты питания в мире не менее чем на 20 процентов.
В нашей стране 40-50 процентов расходов населения приходятся на продукты питания. Поэтому принимаются меры по смягчению влияния роста цен на жизнь населения за счет увеличения производства.
В частности, с начала года населению выделено 80 тысяч гектаров посевных земель, высвобожденных после сокращения хлопковых и зерновых площадей. Налажена инфраструктура «Томорка хизмати» для обеспечения населения семенами, рассадой и удобрениями. Только в этом году на выращивание сельскохозяйственных культур на приусадебных землях предоставлено 400 миллиардов сумов льготных кредитов.
В результате таких возможностей производство увеличивается, а цены нормализуются. За последний месяц стоимость помидоров на внутреннем рынке снизилась в 3 раза, огурцов - на 10 процентов, картофеля - на 30 процентов, моркови - на 15 процентов. Кроме того, за 6 месяцев экспортировано 821 тысяча тонн фруктов и овощей, что на 102 тысячи тонн больше, чем в прошлом году.
Важно и то, что на выделенных землях была обеспечена занятость 785 тысяч человек.
На совещании наряду с положительным опытом районов и махаллей открыто обсуждены недостатки.
В частности, указано, что 16 тысяч гектаров из 80 тысяч гектаров земли не удалось распределить из-за отдаленности от населенных пунктов и ограниченного доступа к воде. Хокимам поручено заменить эти участки на удобные для населения.
Глава государства определил новые возможности на основе предложений населения. Отмечалось, что до конца года населению будет выделено еще 20 тысяч гектаров, а в следующем году - 100 тысяч гектаров посевных земель. Общая площадь наделов достигнет 200 тысяч гектаров.
- Это очень большая возможность. Появятся условия для обеспечения занятости дополнительно 1,2 миллиона человек. Самое главное, если хоким района, помощник хокима подойдут к этому вопросу с расчетом, то можно легко решить вопрос продовольствия и безработных, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В целях помощи населению в производстве и реализации продукции даны поручения по доставке в районы высокоурожайных семян и саженцев, установке небольших морозильников, увеличении количества теплиц.
Сегодня жители 64 районов выращивают на своих приусадебных землях 3 урожая в год. При хорошем урожае одна семья может заработать до 60-100 миллионов сумов.
Глава государства подчеркнул, что такую работу следует стимулировать и в других районах.
В частности, решено увеличить размер субсидии на сооружение крупных колодцев в районах с затрудненным водоснабжением до 150 миллионов сумов. На небольшие скважины будет предоставляться субсидия в размере 100 тысяч сумов за каждый метр глубины колодца после 5 метров в Каракалпакстане, и более 10 метров в других регионах.
Гидрогеологические заключения по бурению скважин будут предоставляться бесплатно до 2025 года. Субсидии на внедрение водосберегающих технологий решено распространить и на фермерские хозяйства.
Еще одна проблема, которая мешает домохозяйствам, это то, что 2,6 миллиона домов в нашей стране не имеют кадастровых документов. В народные приемные поступают многочисленные обращения о том, что их владельцы не могут воспользоваться кредитами, субсидиями и ипотечными кредитами на расширение жилья.
Кроме того, из-за отсутствия кадастра земельный налог рассчитывается по ставке, повышенной в 3 раза.
Перед Министерством юстиции поставлена задача разработать отдельный законопроект для окончательного решения вопроса домов без кадастра. До принятия нового закона начисление налога на эти дома по тройной ставке будет приостановлено.
На совещании затронуты вопросы сельского хозяйства.
Перед хокимиятами поставлена задача принять меры по размещению до конца июля повторных культур на 820 тысячах гектаров площадей и заготовке 11 миллиона тонн продукции, подготовить продовольственный резерв до конца года.
Как известно, в этом году запущена новая система финансирования выращивания и закупки зерна. Предложение привлекательных цен для фермеров дало свои результаты. В связи с тем, что в июле на биржу было выставлено 88 тысяч тонн пшеницы, средняя цена 1 тонны пшеницы снизилась на 30 процентов.
В государственный ресурс закуплено 1 миллион 842 тысячи тонн зерна. Фермеры и кластеры сдали на хранение в зерновые предприятия 574 тысячи тонн зерна.
Ответственным лицам поручено регулярно выставлять это зерно на биржу и до 1 октября произвести полный расчет с фермерами и кластерами.
Президент остановился на повышении эффективности и исполнительной дисциплины государственных органов.
- Исследования в Самаркандской области выявили многие наши недостатки. Самые трудные и тяжелые реформы еще впереди. Каждый должен измениться, изменить свои методы работы, - сказал глава нашего государства.
Подчеркнуто, что Кабинету Министров, министерствам и ведомствам необходимо изменить свою структуру и методы работы. Министерству юстиции поручено оптимизировать законодательство и повысить удобство для жителей и предпринимателей.
Перед Счетной палатой поставлена задача цифровизировать процессы, связанные с расходованием средств, особенно финансированием строительства, выделением субсидий и компенсаций.
По обсужденным на совещании вопросам представили информацию заместители Премьер-министра, хокимы, председатели махаллей.
Президент Шавкат Мирзиёев 15 июля посетил мавзолей Имама Бухари. Были прочитаны суры из Корана и дуа.