Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 17 август куни расмий ташриф билан мамлакатимизда бўлиб турган Қозоғистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – ташқи ишлар вазири Мурат Нуртлеуни қабул қилди.
Ўзбекистон билан Қозоғистон ўртасидаги дўстлик, стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада мустаҳкамлаш, янги амалий мазмун билан бойитиш масалалари кўриб чиқилди.
Суҳбат аввалида ташқи ишлар вазири Мурат Нуртлеу давлатимиз раҳбарига Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаевнинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Ўзбекистон етакчиси кейинги йилларда икки томонлама ҳамкорликда юксак даражага эришилгани, жумладан, парламентлар, ҳукуматлар, ҳудудий маъмуриятлар, жамоатчилик ва тадбиркорлар даражасида сермаҳсул мулоқотлар амалга оширилаётганини катта мамнуният билан қайд этди.
Қўшма Ҳукуматлараро комиссия ва Ишчи гуруҳ самарали фаолият юритмоқда. Товар айирбошлаш ҳажми кўпайиб, икки мамлакат етакчи корхоналари ўртасидаги кооперация кўлами кенгаймоқда. Маданий-гуманитар тадбирлар мунтазам ўтказиб борилмоқда.
Учрашувда сиёсий мулоқотларни янада фаоллаштириш, иқтисодиётнинг стратегик тармоқларидаги лойиҳаларни жадаллаштириш, гуманитар алмашинув дастурларини кенгайтириш ҳамда Марказий Осиё минтақасида яхши қўшничилик ва шерикликни мустаҳкамлаш чораларини кўришга алоҳида эътибор қаратилди.
Президент Шавкат Мирзиёев 16 август куни транспорт, энергетика ва саноат соҳаларидаги лойиҳалар тақдимоти билан танишди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 17 августа принял заместителя Премьер-министра – министра иностранных дел Республики Казахстан Мурата Нуртлеу, находящегося в нашей стране с официальным визитом.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-казахстанских отношений дружбы, стратегического партнерства и союзничества, их наполнения новым практическим содержанием.
В начале беседы министр иностранных дел Мурат Нуртлеу передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева.
Лидер Узбекистана с глубоким удовлетворением отметил достигнутый в последние годы высокий уровень двустороннего сотрудничества, в том числе осуществляемые плодотворные контакты на уровне парламентов, правительств, региональных администраций, общественности и бизнеса.
Эффективно действуют совместные Межправительственная комиссия и Рабочая группа. Устойчиво растут объемы товарооборота и масштабы кооперации ведущих предприятий наших стран. Регулярно проводятся культурно-гуманитарные мероприятия.
В ходе встречи особое внимание было уделено дальнейшей интенсификации политических контактов, принятию мер по ускорению проектов в стратегических отраслях экономики, расширению программ гуманитарного обмена, а также укреплению добрососедства и партнерства в регионе Центральной Азии.
Президент Шавкат Мирзиёев 16 августа ознакомился с презентацией проектов в области транспорта, энергетики и промышленности.