Ўзбекистон Республикаси Президентининг фармонларига мувофиқ, мамлакатимиз мустақиллигининг 30 йиллиги муносабати билан кўплаб ватандошларимиз фахрий унвонлар, орден ва медаллар билан тақдирланган эди.
30 август куни Кўксаройда ушбу мукофотларни топшириш маросими бўлди.
Президент Шавкат Мирзиёев йиғилганларни аввало Мустақиллик байрами билан табриклаб, уларга ўзининг юксак эҳтиромини билдирди.
– Бундай тарихий дамларда ҳар бир халқ ўз истиқлолини сарҳисоб қилади. Ўтган 30 йилда мустақил давлатимиз қурилди, ривожланди, жаҳон ҳамжамиятида ўзимизнинг ўрнимизни, йўлимизни топдик. Бугунги кунда ҳамма соҳа ва тармоқлардаги интилишларимиз, ҳар бир маҳаллага, қишлоққа, оилага кириб боришимиз ўз натижасини бераяпти, одамлар рози бўлаяпти, – деди давлатимиз раҳбари.
Ҳақиқатан, ҳар бир жабҳада ўзгаришлар юз бермоқда. “Янги Ўзбекистон” деган тушунча реал воқеликка айланмоқда. Ўзбекистон халқаро ҳамжамият томонидан пандемия шароитида иқтисодий ўсишга эришган саноқли давлатлар қаторида эътироф этилмоқда. “Обод қишлоқ”, “Обод маҳалла”, “Беш муҳим ташаббус”, “Ҳар бир оила – тадбиркор”, “Ёшлар – келажагимиз” сингари йирик дастурлар жамиятимизда ижтимоий муҳитни тубдан ўзгартирмоқда.
Президент истиқлол йилларида мустақил фикрли, замонавий дунёқарашли янги авлод вояга етганини, улар давлатимизнинг таянчи ва келажаги эканини таъкидлади.
– Мустақиллигимизнинг биринчи йилида туғилган ёшлар 30 ёшга кирди, балоғатга етди. Биз биринчи кундан ёшлар масаласини энг катта вазифа қилиб олганмиз. Агар бугунги шиддатли дунёда ёшларимиз тарбиясига катта эътибор қаратиб, уларга билим, кўмак бериб, ҳозирги замонга муносиб қилиб, йўлини топиб бермасак, кўп нарсадан орқада қолиб кетамиз. Бугун жойларда ишлаётган, ўқиётган, замонавий мутахассис бўлиб етишаётган ана шундай жўшқин ёшларимиз давлатимизга жуда катта куч-қудрат, – дея таъкидлади Шавкат Мирзиёев.
Маълумки, кейинги икки йил инсоният тарихида кутилмаган оғир давр бўлди. Халқимиз ҳам хурсандчилик кунлар билан бирга, машаққатли синовларни ҳам бошидан кечирди. Коронавирус офати бутун дунёни ташвишга солиб, жаҳон иқтисодиётига салбий таъсир кўрсатмоқда. Дунё бозорларида шафқатсиз рақобат, “савдо урушлари”, бизга қўшни ҳудудларда қарама-қаршилик ва тўқнашувлар кучайиб бормоқда.
– Бугунги мураккаб шароитда халқимиз саломатлигини асраш билан бирга иқтисодиётимизни ҳам ривожлантиришдек оғир масала кун тартибида турибди. Шу мақсадда иқтисодиёт тармоқларини, боғбону деҳқонлар, фермер ва тадбиркорларимизни қўллаб-қувватлаш, озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш учун янги-янги йўлларни излаяпмиз. Мана шундай ўта мураккаб, қалтис вазиятда биз халқимизнинг мустаҳкам иродаси, сизлар каби юртдошларимизнинг фидокорона меҳнати билан қийинчиликларни мардона енгиб ўтмоқдамиз, – деди Президент.
Давлатимиз раҳбари “Ўзбекистон Қаҳрамони” унвони билан тақдирланган илғор фермер, селекционер олим Муҳаммад Аҳмедовни, математик олим, академик Шавкат Аюповни, атоқли адабиётшунос, таржимон ва публицист Иброҳим Ғафуровни, халқ артисти Муножот Йўлчиевани алоҳида табриклади.
Фидойи шифокорларимиз ўз жонини хавф остига қўйиб, халқимиз саломатлиги учун ҳар куни, ҳар дақиқада курашмоқда. Мард ва жасур ҳарбийларимиз тинч-осойишталик йўлида садоқат билан хизмат қилмоқда. Омилкор тадбиркорлар, деҳқон ва фермерлар, ишчи-муҳандислар мамлакатимиз тараққиётига катта ҳисса қўшмоқда.
Илм-фан, таълим-тарбия, маданият, адабиёт ва санъат, спорт соҳаси вакиллари катта муваффақиятларга эришмоқда. Навқирон ёшларимиз халқимизга ҳақиқий таянч ва суянч бўлиб майдонга чиқмоқда.
Президентимиз уларни юксак мукофотлар билан қутлаб, эзгу тилакларини изҳор этди.
Шу кунларда жойларда кўплаб ватандошларимиз «Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 30 йиллиги» эсдалик нишонини қабул қилиб олмоқда. Давлатимиз раҳбари уларни ҳам халқимиз номидан самимий табриклади.
Шундан сўнг мукофотлар тантанали равишда топширилди.
Бу йил яна бир хайрли ишга қўл урилди. Президентимиз фармонига мувофиқ, мамлакатимизда маданият ва санъат, адабиёт, оммавий ахборот воситалари соҳаларини ривожлантиришга улкан ҳисса қўшган бир гуруҳ марҳум ижодкорлар мукофотланди. Маросимда бу мукофотлар уларнинг оила аъзоларига топширилди.
– Кўксингизда ярқираб, ярашиб турган фахрий унвонлар, орден ва медаллар барчангизга муборак бўлсин, – деди Шавкат Мирзиёев. – Мен ҳаммангизни яхши биламан, сизлар билан фахрланаман. Қадамларимиз баракали, натижали бўлиши учун ҳали кўп ишлашимиз керак. Ўзи, инсон учун энг катта бахт – оилавий бахт, яқинларимиз соғ-саломат, юртимиз тинч-осойишта бўлиши. Илоҳим, ҳаммангизга шундай бахт насиб этсин. Ҳар бир оилада хотиржамлик, тўйлар бўлсин!
Мукофотланганлар юксак эътибор учун давлатимиз раҳбарига миннатдорлик билдирди.
Маросимда давлат ва жамоат ташкилотлари раҳбарлари, меҳнат фахрийлари, зиёлилар, ёшлар иштирок этди.
Президент Шавкат Мирзиёев 27 август куни «Навоийазот» акциядорлик жамиятига ташриф буюрди. Бу ерда бирйўла иккита завод - азот кислотаси ҳамда аммиак ва карбамид ишлаб чиқариш корхоналарининг очилиш маросими бўлди.
27.08.2021Кейингиси
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 30 август куни Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон билан телефон орқали мулоқот қилди.

В соответствии с указами Президента Республики Узбекистан по случаю 30-летия независимости страны многие наши соотечественники были удостоены почетных званий, орденов и медалей.
Сегодня, 30 августа, в резиденции Куксарой состоялась церемония вручения этих наград.
Президент Шавкат Мирзиёев в начале своего выступления сердечно поздравил собравшихся с Днем независимости, выразил им свое глубокое почтение.
- В такие исторические моменты каждый народ подводит итоги своего развития. За последние 30 лет наша страна прошла колоссальный путь становления и развития в качестве независимого государства, мы заняли свое достойное место в мировом сообществе. Сегодня наши устремления во всех сферах и отраслях, уделяемое внимание каждой махалле, селу и семье дают свои результаты, люди ощущают это в своей жизни, - сказал глава государства.
Действительно, происходят широкомасштабные изменения. Понятие «новый Узбекистан» становится реальностью. Узбекистан признается международным сообществом как одна из немногих стран, добивающихся экономического роста в условиях пандемии. Такие крупные программы, как «Обод кишлок», «Обод махалла», «Пять важных инициатив», «Каждая семья - предприниматель», «Молодежь - наше будущее» коренным образом меняют социальную обстановку в нашем обществе.
Президент отметил, что за годы независимости выросло новое современно мыслящее поколение, строящее будущее нашей страны.
- Людям, родившимся в первый год нашей независимости, в этом году исполняется 30 лет – самого расцвета своей жизни. С первых дней мы поставили вопросы молодежи во главу угла. Если не будем уделять должного внимания воспитанию нашей молодежи в нынешних условиях стремительно меняющегося мира, не дадим им современных знаний, не поддержим их, то во многом останемся позади. Сегодня наша энергичная молодежь, учащаяся и трудящаяся на местах, вступающая в ряды современных специалистов, является большой силой для нашего государства, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Как известно, последние два года являются сложным периодом для человечества. Тяжелые испытания не обошли стороной и наш народ. Коронавирусный кризис охватил весь мир и оказывает негативное влияние на глобальную экономику. На мировом рынке царит жесткая конкуренция, идут торговые войны, усиливаются столкновения и противостояния в соседних регионах.
- В сегодняшней сложной обстановке, наряду с охраной здоровья наших людей, на повестке дня стоят вопросы развития нашей экономики. С этой целью мы ищем новые пути поддержки отраслей, фермеров и предпринимателей, чтобы обеспечить продовольственную безопасность. В такой сложной, очень тревожной ситуации мы благодаря твердой воле нашего народа, самоотверженному труду таких, как вы, наших соотечественников мужественно преодолеваем любые трудности, - сказал Президент.
Глава государства отдельно поздравил удостоенных звания “Ўзбекистон Қаҳрамони”, героев Узбекистана - передового фермера и ученого-селекционера Мухаммада Ахмедова, математика, академика Шавката Аюпова, выдающегося литературоведа, переводчика и публициста Иброхима Гафурова, народную артистку Муножот Йулчиеву.
Также отмечены заслуги наших самоотверженных медицинских работников, ежедневно, ежеминутно стоящих на страже здоровья нашего народа. Доблестных военных, преданно несущих службу по защите мирной и спокойной жизни страны. Предпринимателей, фермеров, инженеров и работников, вносящих большой вклад в развитие Родины.
Больших успехов достигают деятели науки, образования, культуры, литературы и искусства, спортсмены. Наша молодежь становится реальной опорой народа.
Глава государства поздравил их с высокими наградами и выразил наилучшие пожелания.
В эти дни на местах многие наши соотечественники награждаются памятным знаком в честь 30-летия независимости Республики Узбекистан. Президент от имени нашего народа поздравил удостоенных этой награды.
Затем состоялось торжественное вручение наград.
В этом году присуждение наград имеет важную особенность. Указом Президента посмертно награждена группа деятелей, внесших огромный вклад в развитие культуры и искусства, литературы и журналистики в нашей стране. На церемонии эти ордена и медали вручены членам их семей.
- Поздравляю всех вас с этими сияющими на вашей груди знаками почетных званий, орденами и медалями, которые очень вам идут, - сказал Шавкат Мирзиёев. - Я хорошо знаю и горжусь всеми вами. Нам предстоит еще много сделать, чтобы наши шаги были плодотворными и результативными. Благополучие семьи, здоровье близких, мир и спокойствие в стране - само по себе большое счастье. Желаю, чтобы все эти блага сопутствовали вам. Пусть в каждой семье царят спокойствие и праздничное настроение!
Награжденные поблагодарили главу государства за оказанное высокое внимание.
В церемонии приняли участие руководители государственных и общественных организаций, ветераны труда, представители интеллигенции и молодежь.