Бектемир тумани фаоллари билан учрашувдан сўнг давлатимиз раҳбари мамлакатимизда ишлаб чиқарилиши лойиҳалаштирилган махсус автомобилларни кўздан кечирди.
Ўзбекистон Президентининг 2019 йил январда Германияга расмий ташрифи чоғида «Ўзавтосаноат» АЖ ва «Volkswagen» концерни ўртасида ҳамкорлик шартномаси имзоланган эди. Унга мувофиқ, Жиззах автомобиль заводида 3 хил модификациядаги Volkswagen Caddy минивенини ишлаб чиқариш режалаштирилган. Етти ўринли бу автомобиль турли соҳаларга ихтисослаштириш учун жуда мос келади. Шунингдек, Isuzu заводида ҳам қулай платформа мавжуд.
Маълумки, мамлакатимизда енгил автомобиллар, юк машинлари ва махсус техникалар ишлаб чиқарилиб, айнан шу йўналишдаги сегмент бўш эди. Қўшни давлатларда ҳам бундай автомобилларга эҳтиёж бор.
Шу мақсадда тажриба тариқасида Volkswagen, Škoda ва Isuzu линиясида махсус машиналар намуналари тайёрланди.
Шавкат Мирзиёев бундай янги йўналиш импорт ўрнини тўлдириш ва экспортни кенгайтиришда муҳим эканини таъкидлаб, керакли кўрсатмалар берди.
Ушбу машиналар жорий йилнинг тўртинчи чорагида Жиззах автомобиль заводида йиғила бошлайди. 2022 йилдан ишлаб чиқаришнинг тўлиқ циклини ўзлаштириш режалаштирилган.
Бектемир тумани Тошкент шаҳри саноатининг 10 фоизини таъминлайди. Жорий йилнинг ўтган даврида бу ерда саноат маҳсулоти 9 фоизга, хизмат кўрсатиш 8 фоизга, экспорт 11 фоизга ўсган.

После встречи с активом Бектемирского района глава государства осмотрел специальные автомобили, которые планируется производить в Узбекистане.
В ходе официального визита Президента Узбекистана в Германию в январе 2019 года было подписано соглашение о сотрудничестве между АК "Узавтосаноат" и концерном "Volkswagen". Соглашением предусмотрена организация на Джизакском автомобильном заводе производства минивэнов Volkswagen Caddy в 3 модификациях. Это семиместное транспортное средство очень подходит для переоснащения под различные нужды. Для этих целей будет использоваться и платформа "Isuzu".
В Узбекистане налажено производство легковых и грузовых автомобилей. Представленные модели призваны заполнить незанятый сегмент автомобилей специального назначения. На такие машины высок спрос и в соседних странах.
В связи с этим подготовлены опытные образцы специальных автомобилей на шасси разработки «Volkswagen», «Škoda» и «Isuzu».
Шавкат Мирзиёев подчеркнул важность освоения нового сегмента для замещения импорта и наращивания экспорта, а также дал необходимые указания ответственным лицам.
Начало сборки представленных автомобилей намечен на IV квартал текущего года на Джизакском автозаводе. В 2022 году планируется освоить полный цикл производства.
Бектемирский район обеспечивает 10 процентов промышленного производства города Ташкента. С начала текущего года выпуск промышленных товаров в районе вырос на 9 процентов, оказание услуг - на 8 процентов...