Президент Шавкат Мирзиёев Избоскан туманидаги “Рустамжон Замин ривожи” фермер хўжалиги даласида ғалла ҳосилини кўрди.
Хўжаликда 55 гектардан зиёд ерга буғдой экилган. Унинг ҳар гектаридан 72 центнердан зиёд ҳосил олиш кутилмоқда. Шундан 177 тонна давлат ресурслари учун сотилади, 225 тонна ўз ихтиёрида қолади.
13 гектарда ёмғирлатиб суғориш жорий қилинган. Ғалладан бўшаган майдон такрорий экин экиш учун 200 нафар аҳолига ажратиб берилмоқда.
Давлатимиз раҳбари ғалланинг нави, ҳосилдорлиги билан қизиқди.
- Ғалла ҳосилдорлигини 100 центнерга чиқариш чораларини кўриш керак. Шунда фермернинг ҳам, ишчиларининг ҳам даромади ошади. Даромади кўпайса, фермер илмга эътибор беради, янгича ишлашга ўтади, қўни-қўшнисига, ёшларга фойдаси тегади, - деди Шавкат Мирзиёев.
Шу ерда вилоят фермерлари, ёшлар вакиллари билан мулоқот бўлди.
- Бугун Андижонга келишимдан мақсад одамлар ислоҳотларнинг фойдасини сезяптими, рўзғорида ўзгариш бўлдими, халқни рози қилиш учун яна нималар қилиш керак, деган саволларга жавоб топиш, - деди Президент. - Юриб кўряпман, албатта, ўзгариш бор. Лекин бу бизни қониқтирмайди. Янада кўпроқ ишчи жойлар, маҳаллаларда шароитлар қилишимиз керак.
Учрашувда қишлоқларда саноатни ривожлантириш, тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш, хонадонларда паррандачилик, томорқачиликни кенгайтириш масалалари ҳақида сўз борди.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил поле фермерского хозяйства «Рустамжон замин ривожи» в Избасканском районе, где ознакомился с урожаем пшеницы.
Пшеница выращивается на более чем 55 гектарах хозяйства. Ожидается, что с каждого гектара будет собрано свыше 72 центнеров зерна. Хозяйство планирует реализовать 177 тонны урожая государству, 225 тонн – оставить в своем распоряжении.
На 13 гектарах внедрено орошение дождеванием. Высвобождающиеся от пшеницы участки выделаются 200 жителям для выращивания повторных культур.
Глава государства поинтересовался тем, какой сорт пшеницы выращивается, каковы показатели урожайности.
- Необходимо принять меры для доведения урожайности пшеницы до 100 центнеров. Тогда и фермер, и работники будут зарабатывать больше. Когда доход хороший, фермер начнет уделять внимание науке, работать по-новому, помогать соседям, молодежи, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Здесь же состоялась беседа с фермерами и молодежью области.
- Цель сегодняшнего моего приезда в Андижан – узнать, ощущают ли люди пользу от реформ, происходят ли изменения в их быту, что еще необходимо предпринять, чтобы люди были довольны, - сказал Президент. – Изменения есть, конечно, я это вижу. Но этого недостаточно. Нам следует создать еще больше рабочих мест, улучшить условия в махалле.
На встрече говорилось о развитии промышленности на селе, поддержке предпринимательства, расширении птицеводства и огородного хозяйства в домах.