Давлатимиз раҳбари Тошкент шаҳридаги Технопаркда ишга туширилган янги корхоналарни бориб кўрди.
Бу ерда умумий қиймати 365 миллион доллардан зиёд бўлган 17 та лойиҳа жойлаштирилган бўлиб, шундан 6 таси ўтган йили фойдаланишга топширилган эди. Бу йил бошида яна 4 та корхонада қурилиш-монтаж ишлари битказилди. Айни кунларда синов режимида маҳсулот тайёрланмоқда.
Президент ушбу корхоналарда ўрнатилган технологиялар, ишлаб чиқариладиган маҳсулотларни кўздан кечирди.
- Бу корхоналарнинг, албатта, иқтисодий аҳамияти катта. Лекин мени кўпроқ қувонтирадигани ёшларимизнинг малакаси, ишончи. Ҳозирги ёшлар ўқиган пайтларда бунақа станоклар йўқ эди. Шу ишларни 15 йил олдин бошлаганимизда болаларимизнинг билими, савияси бугун умуман бошқача бўларди, - деди Шавкат Мирзиёев.
Фурнитура ва аксессуарлар лойиҳасининг қиймати 20 миллион доллар. Бунинг эвазига бино мукаммал таъмирланиб, Туркиядан замонавий ускуналар келтириб ўрнатилган. 450 та иш ўрни яратилган. Корхона эшик ва ромлар учун йилига 6 миллион дона фурнитура ва аксессуар ишлаб чиқариш қувватига эга. Бу 10 миллион долларлик импорт ўрнини тўлдириш, 3 миллион долларлик экспорт имкониятини беради.
Яна бир корхонада 5 хил модификациядаги панелли иситиш радиаторлари ишлаб чиқарилади. Унинг қиймати 19 миллион доллардан зиёд, қуввати йилига 640 минг дона. Европа технологияси асосида тайёрланадиган бундай радиаторларга ички бозорда ҳам, ташқи борода ҳам талаб бор. Шундан келиб чиқиб, 6 миллион долларлик импорт ўрнини босиш, 8 миллион долларликдан кўпроқ экспорт қилиш мўлжалланган. 250 киши иш билан таъминланган.
Алюмин композит панеллар корхонаси ҳам иқтисодий самарадор. Унда тайёрланадиган 432 минг дона маҳсулот 10 миллион долларлик импорт ўрнини тўлдириш, 3 миллион долларлик экспортни таъминлаш имконини беради. Бунинг учун 2 миллион доллар эвазига Хитой технологияси ўрнатилган. 80 та иш ўрни яратилган.
Металл конструкциялар ишлаб чиқариш лойиҳасининг қиймати 29 миллион доллар. Шунга яраша, импорт ўрнини босиш даражаси ҳам нисбатан юқори – 16 миллион доллар. Шунингдек, 1,5 миллион долларлик экспорт ҳам режалаштирилган. Корхонага Италия технологияси ўрнатилган бўлиб, 3 хил сендвич панеллар ҳамда 2 турдаги қора ва енгил металл конструкциялар ишлаб чиқарилади. Бу ерда 350 киши ишлайди.
Янги ишга тушаётган корхоналарда маҳаллийлаштириш даражаси 35-40 фоизни ташкил этади.
Технопаркда барча лойиҳалар ишга тушгандан кейин жорий йил якунида 5 триллион 700 миллиард сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилади, 105 миллион долларлик экспорт қилинади. 7 мингга яқин киши иш билан таъминланади.
Давлатимиз раҳбари шу билангина чекланмасдан, янги лойиҳалар ишлаб чиқиш, қўшилган қиймат яратадиган маҳсулотларга эътибор қаратиш зарурлигини таъкидлади.
Президент Шавкат Мирзиёев 23 апрель куни “Ҳудудий электр тармоқлари” акциядорлик жамиятининг Электр энергиясини ҳисобга олишни автоматлаштириш маркази фаолияти билан танишди.

Здесь размещено 17 проектов на сумму более 365 миллионов долларов, шесть из которых были запущены в прошлом году. В начале этого года строительно-монтажные работы завершены еще на 4 предприятиях. В настоящее время начато тестовое производство.
Президент ознакомился с внедренными на этих предприятиях технологиями и производимой ими продукцией.
- Конечно, эти предприятия имеют большое экономическое значение. Но что меня больше радует, так это квалификация и уверенность нашей молодежи. Когда нынешняя молодежь еще только училась, таких станков не было. Если бы мы начали эту работу 15 лет назад, уровень образования наших детей сегодня был бы совсем другим, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Стоимость проекта по выпуску фурнитуры и аксессуаров составляет 20 миллионов долларов. Предприятие оснащено современным оборудованием из Турции, создано 450 рабочих мест. Производственная мощность компании составляет 6 миллионов единиц фурнитуры и аксессуаров для дверей и рам в го. Это обеспечит замещение импорта на 3 миллиона долларов и возможность экспорта на 3 миллиона долларов.
Другое предприятие производит панельные радиаторы отопления 5 различных модификаций. Проект обошелся в более чем 19 миллионов долларов. Предприятие способно выпускать в год 640 тысяч радиаторов по европейской технологии. Они востребованы как на внутреннем рынке, так и за рубежом. В результате планируется заместить импорт на 6 миллионов долларов и экспортировать продукцию более чем на 8 миллионов долларов. Здесь работают 250 человек.
Предприятие по производству алюминиевых композитных панелей также является рентабельным. Его мощность - 432 тысячи штук в год - позволит заместить 10 миллионов долларов импорта и обеспечить 3 миллиона долларов экспорта. Установлено китайское оборудование на 2 миллиона долларов, создано 80 рабочих мест.
Стоимость проекта по производству металлоконструкций - 29 миллионов долларов. Заявленный показатель импортозамещения - 16 миллионов долларов. Планируется также экспорт на сумму 1,5 миллиона долларов. Предприятие оснащено итальянской технологией и производит 3 вида сэндвич-панелей и 2 вида металлоконструкций. Здесь трудятся 350 человек.
Уровень локализации на новых предприятиях - 35-40 процентов.
После запуска всех проектов в Технопарке до конца этого года будет произведено продукции на 5,7 триллиона сумов, а на экспорт будет направлено товаров на 105 миллионов долларов. Намечено обеспечить работой около 7 тысяч человек.
Глава государства призвал не ограничиваться этими предприятиями и разрабатывать новые проекты, уделять внимание выпуску продукции с добавленной стоимостью.
Президент Шавкат Мирзиёев посетил махаллю Парвоз Яшнабадского района и ознакомился с условиями жизни населения.