Президент Шавкат Мирзиёев 9 сентябрь куни Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партиясининг X съездида иштирок этди.
Унда шу йил 24 октябрь куни бўлиб ўтадиган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида қатнашиш учун партиядан номзод кўрсатиш масаласи муҳокама қилинди.
Анжуман қатнашчилари бу сайлов муҳим сиёсий воқеа экани, Президентликка кенг билим ва катта тажрибага эга, азму шижоатли ва қатъиятли, етакчи шахс номзодини илгари суриш зарурлигини қайд этди.
Партия электорати фикрларини инобатга олган ҳолда, Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партиясининг Съезди Ўзбекистон Республикаси Президентлигига бутун фаолиятини халқимиз фаровонлигига бағишлаб келаётган, бугунги мураккаб даврда мамлакатимизни ривожлантиришга қодир бўлган, ўзининг инсоний фазилатлари ва раҳбарлик қобилияти билан юртдошларимиз ҳурмати ва меҳрини қозонган Шавкат Миромонович Мирзиёев номзодини кўрсатиш тўғрисида қарор қабул қилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти лавозимига номзод Шавкат Мирзиёев ўз сайловолди дастурининг асосий йўналишлари ҳақида маъруза қилди.
Сўзга чиққанлар номзоднинг кўп йиллик раҳбарлик тажрибасига эга экани, мамлакатимизни ривожлантириш ва халқимиз фаровонлигини ошириш йўлида улкан хизматлар қилганини таъкидлашди.
Охирги беш йилда Шавкат Мирзиёевнинг ташаббуси ва саъй-ҳаракатлари билан тарихий аҳамиятга эга маъмурий, ҳуқуқий ва иқтисодий ислоҳотлар амалга оширилди. Халқ ҳокимияти мустаҳкамланиб, давлат органларининг ҳисобдорлиги таъминланди.
Шу даврда мамлакатимиз иқтисодиёти 24 фоизга, саноат 34 фоиз, экспорт ҳажми 1,5 баробарга, хорижий инвестициялар ҳажми эса 3 баробарга ошди. Ялпи ички маҳсулотимиз 60 миллиард долларга етди. Ўртача ойлик иш ҳақи 2,2 марта кўпайди.
Партия электоратининг салмоқли қисми бўлган тадбиркорлар ва ишбилармонлар учун янада кенг имкониятлар яратилди. Ҳудудларни ривожлантириш, саноат ва хизматлар кўламини кенгайтириш чоралари кўрилди.
Буларнинг барчаси, пировард натижада, юз минглаб янги иш ўринлари яратилиши, халқимиз фаровонлиги ошишига хизмат қилаётгани таъкидланди.
Инсон манфаати ислоҳотларнинг бош мақсадига айланди. Ижтимоий йўналтирилган дастурлар амалга оширилди. Илм-фан, таълим-тарбия, соғлиқни сақлаш, маданият ва санъат, оммавий ахборот воситалари, спорт соҳаларини ривожлантиришга ҳам катта эътибор қаратилгани қайд этилди.
Бундай янгиланиш ва ривожланишни муваффақиятли давом эттириш учун Шавкат Мирзиёевни Ўзбекистон Республикаси Президенти этиб сайлаш энг тўғри йўл эканлиги тўғрисида якдил фикр билдирилди.
Съездда кўриб чиқилган масалалар юзасидан тегишли қарорлар қабул қилинди.
8 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон билан телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.

Президент Шавкат Мирзиёев 9 сентября принял участие в X съезде Движения предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократической партии Узбекистана.
На съезде рассмотрен вопрос о выдвижении от партии кандидата для участия на Президентские выборах, которые пройдут 24 октября.
Участники съезда отметили, что предстоящие выборы - важное политическое событие, поэтому необходимо выдвинуть от партии целеустремленного и решительного кандидата с глубокими знаниями и большим опытом, настоящего лидера.
Принимая во внимание мнение электората, съезд Движения предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократической партии принял решение выдвинуть в качестве кандидата в Президенты Республики Узбекистан Шавката Миромоновича Мирзиёева, посвятившего всю свою деятельность делу процветания нашего народа, способного обеспечить дальнейшее развитие страны в нынешнее сложное время, снискавшего уважение и любовь соотечественников своими образцовыми человеческими качествами и лидерскими способностями.
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выступил с речью об основных направлениях своей предвыборной программы.
Выступившие затем делегаты отметили многолетний опыт кандидата в деятельности на руководящих должностях, его большой вклад в развитие страны и повышение благосостояния народа.
За последние пять лет благодаря инициативам и усилиям Шавката Мирзиёева осуществлены исторические реформы в административной, судебно-правовой, социальной и экономической сферах. Усилено народовластие и обеспечена подотчетность государственных органов.
За этот период экономика страны выросла на 24 процента, промышленность - на 34 процента, объем экспорта увеличился в 1,5 раза, иностранных инвестиций - в 3 раза. Валовой внутренний продукт достиг 60 миллиардов долларов. Среднемесячная заработная плата увеличилась в 2,2 раза.
Еще более широкие возможности созданы для предпринимателей и деловых людей, которые составляют значительную часть электората партии. Приняты меры по развитию регионов, расширению масштабов промышленного производства и оказанию услуг.
Подчеркнуто, что все это способствует созданию сотен тысяч новых рабочих мест и повысит благосостояние нашего народа.
Как отметили делегаты, интересы народа стали главной целью реформ. Реализованы масштабные социальные программы. Большое внимание уделено развитию науки, образования, здравоохранения, культуры и искусства, СМИ и спорта.
Участники пришли к единому мнению, что избрание Шавката Мирзиёева Президентом Республики Узбекистан – самый верный путь к успешному продолжению этих преобразований и прогресса.
По рассмотренным на съезде вопросам приняты соответствующие решения.
8 сентября состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном.