Президент Шавкат Мирзиёев Давлат солиқ қўмитасида соҳани такомиллаштириш бўйича навбатдаги вазифалар юзасидан йиғилиш ўтказди.
Сўнгги йилларда мамлакатимиз солиқ маъмуриятчилиги тубдан ислоҳ қилинмоқда. 2019 йил декабрда янги таҳрирдаги Солиқ кодекси қабул қилиниб, тўғридан-тўғри қўлланувчи нормалар жорий этилди. Солиқлар сони 13 тадан 9 тага камайтирилди. Мулк солиғи ставкаси 5 фоиздан 1,5 фоизга, қўшилган қиймат солиғи 20 фоиздан 15 фоизга туширилди. Иш ҳақига нисбатан солиқ юки қарийб 2 баравар камайтирилди.
Буларнинг натижасида тадбиркорларнинг ислоҳотларга ишончи ортиб, солиқ тушумлари 4 баравар кўпайди. Қўшилган қиймат солиғи тўловчилар сони 6 мингдан 152 мингтага етди.
Тараққиёт стратегиясида бу борадаги ислоҳотларни давом эттириб, солиқ маъмуриятчилигини соддалаштириш вазифалари белгиланган.
- Биз инсон қадрини улуғлашни эълон қилдик, халқимизни рози қилишга ҳаракат қилаяпмиз. Халқимиз қачон рози бўлади? Солиқ кам бўлиб, даромади ошса, - деди Шавкат Мирзиёев.
Хусусан, 2026 йил бориб иқтисодиётга солиқ юкини 25 фоизгача камайтириш мақсад қилинган. Шунингдек, 2023 йилдан қўшилган қиймат солиғини 12 фоизгача тушириш, кейинчалик ер ва мулк солиқларини бирлаштириш мўлжалланган.
Йиғилиш аввалида мутасаддилар бажарилган ишлар тўғрисида ахборот берди.
Давлатимиз раҳбари солиқ идоралари фаолиятини яхшилаш, бунинг учун ахборот технологияларини кенг жорий этиш зарурлигини таъкидлади.
Бунинг натижасида жараёнлар тўлиқ автоматлаштирилади, «яширин иқтисодиёт» ҳажмини камайтириш учун солиқ тўсиқлари бартараф этилади, кадрлар салоҳияти мустаҳкамланади.
Давлатимиз раҳбари дунёдаги тез ўзгарувчан, мураккаб вазиятда солиқ тушумлари барқарорлигини таъминлаш, тадбиркорларга кўмак бериш зарурлигини алоҳида таъкидлади.
- Мен бу ерга солиқ тўловчиларнинг вакили бўлиб келдим, - деди Президент. - Бизга ҳозир тушум ошиши асосийси эмас. Биринчи навбатда, тизимни тўғри қилиб, билмаганларга ўргатиб, солиқ юкини камайтириб, тадбиркорларнинг эмин-эркин, ҳалол ишлашини йўлга қўйишимиз керак. Солиқчилар жазоловчи эмас, кўмакчи бўлиши керак.
Айтиб ўтилганидек, айрим ҳолларда тадбиркорлар янги дастур ва талабларни тушунмагани сабабли кўплаб саволлар ҳам пайдо бўлмоқда. Шунинг учун “Солиқчи – кўмакчи” тамойили асосида уларга янгича ишлашни ўргатиш, электрон хизматлар қамровини ошириш зарурлиги таъкидланди. Солиқ қўмитасига барча ҳудудларда тадбиркорлар билан мулоқотлар ўтказиш, оммавий ахборот воситалари орқали халққа ҳисобот бериб бориш вазифаси қўйилди.
Солиқ тизими давлат корхоналарини трансформация қилишда фаол иштирок этиши, уларга таннархни пасайтириш ва молиявий барқарорлик бўйича йўл-йўриқ кўрсатиши кераклиги айтилди.
Маълумки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 4 ноябрдаги қарорига мувофиқ, Давлат солиқ қўмитаси ҳузурида Фискал институт ташкил этилган эди. Давлатимиз раҳбари у ерда кадрлар тайёрлаш сифатига эътибор қаратди. Солиқ идоралари ходимларини тизимда жорий қилинаётган янги IT-дастурлар бўйича ўқитиш, шунингдек, хорижда мутахассислар малакасини ошириш муҳимлиги қайд этилди.
Солиқ идораларини коррупциядан холи тизимга айлантириш бўйича топшириқлар берилди.
Президент Шавкат Мирзиёев 16 март куни Давлат солиқ қўмитасининг Маълумотларни қайта ишлаш марказини бориб кўрди.

Президент Шавкат Мирзиёев провел в Государственном налоговом комитете совещание по очередным задачам совершенствования налоговой сферы.
В последние годы в стране активно реформируется налоговое администрирование. В декабре 2019 года была принята новая редакция Налогового кодекса, в который введены нормы прямого действия. Количество видов налогов сокращено с 13 до 9. Ставка налога на имущество снижена с 5 до 1,5 процента, а налога на добавленную стоимость - с 20 до 15 процентов. Налоговая нагрузка на заработную плату снижена почти в 2 раза.
В результате доверие предпринимателей к реформам укрепилось, а налоговые поступления выросли в четыре раза. Количество плательщиков НДС увеличилось с 6 до 152 тысяч.
В новой Стратегии развития поставлены задачи по продолжению этих реформ, а также дальнейшему снижению налоговой нагрузки на экономику и упрощению налоговых процедур.
- Мы провозгласили принцип возвышения чести и достоинства человека, работаем над повышением благосостояния народа. Когда наш народ будет доволен? Когда налогов станет меньше, а доходы вырастут, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В частности, к 2026 году планируется снизить налоговую нагрузку на экономику до 25 процентов. Также предусматривается снижение ставки налога на добавленную стоимость до 12 процентов с 2023 года, в дальнейшем - объединение земельного налога и налога на имущество.
В начале совещания ответственные лица доложили о проделанной работе.
Глава государства подчеркнул необходимость совершенствования работы налоговых органов, для чего необходимо широко внедрять информационные технологии.
Это будет способствовать полной автоматизации бизнес-процессов, устранению налоговых барьеров, сокращению «теневой экономики», укреплению кадрового потенциала.
Президент указал на необходимость обеспечения стабильности налоговых поступлений и поддержки предпринимателей в нынешней быстро меняющейся, сложной ситуации в мире.
- Я пришел сюда как представитель налогоплательщиков, - сказал Президент. – Рост поступлений – это не главное. Нам необходимо в первую очередь правильно наладить систему, научить, снизить налоговую нагрузку, обеспечить предпринимателям условия для свободной, честной работы. Налоговики должны быть не наказателями, а помощниками.
Отмечалось, в некоторых случаях у предпринимателей возникает много вопросов еще и потому, что они не понимают, как работать с новыми программами и требованиями. В связи с этим отмечено, что на основе принципа «Налоговик - помощник» необходимо разъяснять бизнесу, как работать по новым правилам, расширить охват предпринимателей электронными услугами. Налоговому комитету поручено провести встречи с предпринимателями во всех регионах, а также отчитываться перед народом через средства массовой информации.
Налоговая система должна активно участвовать в трансформации государственных предприятий, ориентируя их на снижение издержек и финансовую стабильность, отмечено на совещании.
Как известно, в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 4 ноября 2020 года при Государственном налоговом комитете создан Фискальный институт. Глава государства обратил внимание на недостаточный уровень подготовки кадров. Отмечена важность обучения налоговиков по внедряемым в систему новым IT-решениям, а также повышения квалификации специалистов за рубежом.
Определены задачи по преобразованию налоговых органов в систему, свободную от коррупции.
Президент Шавкат Мирзиёев 16 марта ознакомился с деятельностью Центра обработки данных Государственного налогового комитета.