9 август куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг тадбиркорлар билан учрашувига тайёргарликнинг бориши бўйича йиғилиш ўтказилди.
Бугунги кунга қадар тадбиркорлардан 13 минг 500 дан ортиқ таклиф ва мулоҳазалар келиб тушган. Бу борада тузилган республика штаби аъзолари уларни бирма-бир ўрганиб, ҳар куни муҳокама қилиб бормоқда. Тадбиркорлар кўтарган 12 мингдан зиёд шахсий масалаларнинг ярмидан кўпи ҳозирги кунгача ҳал этилган.
Жорий йилнинг етти ойида ажратилган кредитлар ҳажми ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 35 фоизга ўсиб, 92 триллион сўмни ташкил қилгани таъкидланди. Шунга қарамай, тижорат кредитлари бўйича фоиз ставкалари ва муддати қисқалиги тадбиркорлар учун энг долзарб масала экани аён бўлмоқда. Мурожаатларнинг 42 фоизи шу соҳага оид.
Президентимиз иқтисодиётга узоқ муддатли ресурсларни олиб келиш, долларлашув даражасини камайтириш бўйича кўрсатмалар берди.
Иккинчи долзарб масала ер ва бино ажратиш билан боғлиқ. Бундай мурожаатлар 21 фоизни ташкил этган. Тадбиркорларга бу борада имкониятларни кенгайтириш учун ҳудудларга ишчи гуруҳлар юбориб, жорий йил 1 сентябрдан аукцион савдоларига чиқариладиган ер майдонлари ва бинолар рўйхатини шакллантириш вазифаси қўйилди.
Хусусий мулкни ҳуқуқий ҳимоя қилиш, лицензия ва рухсатномалар олиш бўйича мингга яқин мурожаатлар келиб тушгани бу йўналишда тизимли муаммолар сақланиб қолганини кўрсатмоқда. Шунингдек, мурожаатлардан инфратузилмага уланиш борасида ҳам кўплаб муаммолар борлиги маълум бўлмоқда.
Солиқ ва божхона соҳалари, имтиёз ва преференциялардан фойдаланишга оид масалалар ҳам таҳлил қилинди.
Давлатимиз раҳбари ҳар бир мурожаатни алоҳида назоратга олиб, уларга тўлиқ ечим топиш бўйича мутасаддиларга кўрсатмалар берди.
Президент Шавкат Мирзиёев 9 август куни истеъмолчиларни нефть ва газ ресурслари билан барқарор таъминлаш масалалари бўйича йиғилиш ўтказди.

9 августа состоялось совещание о ходе подготовки ко встрече Президента Республики Узбекистан с предпринимателями.
На сегодняшний день от предпринимателей поступило более 13,5 тысячи предложений и мнений. Каждое из них ежедневно изучается членами соответствующего республиканского штаба. Из более чем 12 тысяч индивидуальных вопросов, поднятых предпринимателями, к настоящему времени решено более половины.
Отмечалось, что объем выданных кредитов за первые семь месяцев текущего года увеличился на 35 процентов по сравнению с аналогичным периодом прошлого года и составил 92 триллиона сумов. Тем не менее, судя по обращениям, наиболее актуальной проблемой предпринимателей остаются процентные ставки и короткие сроки кредитов. На сферу кредитования приходится 42 процента обращений.
Президент дал указания по привлечению в экономику долгосрочных ресурсов и снижению уровня ее долларизации.
Второй по актуальности вопрос - доступ к земле и зданиям. Таких обращений - 21 процент. Поручено направить в регионы рабочие группы для расширения возможностей предпринимателей в этой сфере и сформировать перечень земельных участков и зданий, которые будут выставлены на аукцион с 1 сентября текущего года.
Поступление около тысячи обращений по вопросам правовой защиты частной собственности, получения лицензий и разрешений свидетельствует о том, что в этих сферах сохраняются системные проблемы. Изучение обращений показывает также наличие множества проблем с подключением к инфраструктуре.
Также проанализированы вопросы, касающиеся налоговой и таможенной сфер, использования льгот и преференций.
Глава государства дал ответственным лицам указание взять под контроль и проследить за решением каждого обращения.
Президент Шавкат Мирзиёев 9 августа провел совещание по вопросам стабильного обеспечения потребителей нефтью и газом.