Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 4 май куни Қирғиз Республикаси Президенти Сооронбай Жээнбеков билан телефон орқали мулоқот қилди.
Давлат раҳбарлари мамлакатларимиз ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлашнинг долзарб масалаларини муҳокама қилдилар.
Ўзбекистон ва Қирғизистон ҳукуматларининг коронавирус пандемиясига қарши курашда яқиндан ҳамкорлик қилаётгани мамнуният билан қайд этилди. Мамлакатларимизда ушбу хавфли касаллик тарқалишининг, аввало, савдо-иқтисодий алоқаларга салбий оқибатларини камайтириш борасида кўрилаётган чора-тадбирлар қўллаб-қувватланди.
Туркий тиллий давлатлар ҳамкорлик кенгашининг навбатдан ташқари саммитида қабул қилинган қарорларга мувофиқ соғлиқни сақлаш ва транспорт вазирликлари раҳбарларининг ташкил этилган кўп томонлама маслаҳатлашувлари натижалари юксак баҳоланди.
Президентлар Ўзбекистонда Сардоба сув омборидаги фавқулодда ҳодиса оқибатларини бартараф этиш билан боғлиқ масалаларни ҳам кўриб чиқдилар.
Мулоқот якунида ўзаро товар айирбошлашнинг юқори суръатини сақлаш, иқтисодиётнинг турли тармоқларида кооперацияни кенгайтириш, устувор инвестиция ва инфратузилма, шу жумладан минтақавий аҳамиятдаги лойиҳаларни илгари суришга қаратилган биргаликдаги ишларни фаол давом эттиришга келишиб олинди.
Суҳбат чоғида қатор халқаро масалаларга ҳам тўхталиб ўтилди.
Вазирлар Маҳкамаси томонидан Ҳукуматимиз томонидан «2020 – 2030 йилларда Ўзбекистон Республикасини электр энергия билан таъминлаш концепцияси» қабул қилинди.
04.05.2020Кейингиси
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 4 май куни ёқилғи-энергетика тармоғида самарадорликни ошириш, энергия сарфини оптималлаштириш масалалари юзасидан йиғилиш ўтказди. Мамлакатимизда иқтисодиётни кескин ривожлантириш бўйича катта мақсадлар белгиланган.

4 мая Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел телефонный разговор с Президентом Кыргызской Республики Сооронбаем Жээнбековым.
Главы государств обсудили актуальные вопросы дальнейшего укрепления двусторонних отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
С удовлетворением отмечено тесное взаимодействие правительств Узбекистана и Кыргызстана в борьбе с пандемией коронавируса. Поддержаны принимаемые в странах меры по минимизации негативных последствий распространения этого опасного заболевания, прежде всего для развития торгово-экономических связей.
Высоко оценены плодотворные результаты многосторонних консультаций руководителей министерств здравоохранения и транспорта во исполнение решений внеочередного саммита Совета сотрудничества тюркоязычных государств.
Президенты рассмотрели также вопросы, связанные с ликвидацией в нашей стране последствий чрезвычайного происшествия на Сардобинском водохранилище.
По итогам телефонного разговора достигнуты договоренности о продолжении активной совместной работы, направленной на поддержание высокой динамики товарооборота, расширение кооперации в разных отраслях экономики, продвижение приоритетных инвестиционных и инфраструктурных проектов, в том числе регионального значения.
В ходе беседы также затронут ряд вопросов международного характера.
Правительством утверждена «Концепция обеспечения Республики Узбекистан электрической энергией на 2020-2030 годы».
04.05.2020Следующее
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 4 мая провел совещание по вопросам повышения эффективности в топливно-энергетической отрасли и оптимизации энергопотребления. Наша страна поставила перед собой большие цели в интенсивном развитии экономики. Это требует ввода новых энергетических мощностей, эффективного использования имеющихся ресурсов.