Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 31 август куни эрта тонгда Шаҳидлар хотираси хиёбонига ташриф буюриб, қатағон қурбонларини ёд этиш маросимида иштирок этди.
Қуръон тиловат этилиб, халқимиз озодлиги учун фидо бўлган инсонлар ҳақига дуо қилинди. Анъанага кўра, элга ош тортилди.
Хиёбондаги рамзий қабр ёнида нуронийлар, уламо ва зиёлилар билан мулоқот бўлиб ўтди.
Фидойи ва ватанпарвар боболаримизнинг ҳаёти ва меросини ўрганиш, хотирасини абадийлаштиришга катта эътибор қаратилаётгани қайд этилди. Мамлакатимиздаги тинчлик, эркинлик ва тўкинликнинг қадрига етиш, дилинг Оллоҳда, қўлинг меҳнатда бўлсин деган ғояга амал қилиб, ҳамма соҳаларни ривожлантиришга интилиш, ёшларни кенг дунёқарашли, ватанпарвар инсонлар қилиб тарбиялаш муҳимлиги таъкидланди.
Давлатимиз мустақиллигининг йигирма саккиз йиллигига бағишланган байрам тадбирлари бошланди. Президент Шавкат Мирзиёев 31 август куни Мустақиллик майдонига ташриф буюриб, озодлигимиз...

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев ранним утром 31 августа посетил аллею "Шахидлар хотираси" и принял участие в церемонии поминовения жертв репрессий.
Были прочитаны суры из Корана в память о сынах Родины, пожертвовавших жизнью ради свободы народа. По традиции, подан поминальный плов.
Рядом с символическим надгробиев на аллее прошла беседа с аксакалами, религиозными деятелями и представителями интеллигенции.
Отмечалось, что у нас в стране уделяется большое внимание изучению жизни и наследия предков-героев, увековечению их памяти. Важно ценить царящие в нашей стране мир, свободу и достаток, стремиться развивать все сферы, руководствуясь принципом "Сердце с Богом, руки в труде", воспитывать молодежь патриотичными личностями с широким кругозором.
Начались праздничные мероприятия по случаю двадцать восьмой годовщины государственной независимости нашей страны. Президент Шавкат Мирзиёев 31 августа посетил Площадь Мустакиллик и возложил цветы к Монументу независимости и гуманизма...