Президент Шавкат Мирзиёев 14 июнь куни соғлиқни сақлаш ва коммунал хизмат соҳаларидаги лойиҳалар тақдимоти билан танишди.
Давлатимиз раҳбари Тошкент вилояти ва пойтахтимиз туманларида бўлганида, шунингдек, 28 май куни ўтган видеоселектор йиғилишида коммунал тармоқларни янгилаш, хизмат кўрсатиш сифатини яхшилаш бўйича кўплаб вазифалар қўйган эди. Шу борада мутасадди вазирлик ва ҳокимликлар томонидан бошқарув сервис компаниялари фаолиятини такомиллаштириш бўйича таклифлар ишлаб чиқилди.
Хусусан, Тошкент вилоятида 4 минг 938 та кўп қаватли уй бор. Уларга 36 та сервис компанияси ва 369 та ширкат хизмат кўрсатади. Ширкатларнинг ярмидан кўпи оғир аҳволда. Хизматлар ўз вақтида ва сифатли бўлмагани, замонавий ёндашувлар жорий этилмагани оқибатида истеъмолчилар норози.
Тадбирда ҳудуддаги шу каби камчиликлар танқид қилинди. Лойиҳаларни қайта кўриб чиқиш, тизимни тўғри ташкил этиб, аҳолига қулайликларни ошириш бўйича топшириқлар берилди.
Мамлакатимизнинг хорижий давлатлар билан алоқаларида ҳудудлараро ҳамкорликни ривожлантиришга кенг имконият берилмоқда. Жумладан, Тошкент вилоятида Россия Федерациясининг Татаристон Республикаси билан яқин шериклик йўлга қўйилган. Тақдимотда ушбу ҳамкорлик асосида амалга ошириладиган иқтисодий ва инвестициявий лойиҳалар ҳақида маълумот берилди. Президентимиз лойиҳаларни танқидий баҳолаб, ҳамкорликни изчил кенгайтириш зарурлигини таъкидлади.
Давлатимиз раҳбари бундан бир ой олдин Республика ихтисослаштирилган онкология ва радиология илмий-амалий тиббиёт марказига бориб, бу йўналишдаги шифохоналарда шароитларни яхшилаш бўйича топшириқлар берган эди. Улардан келиб чиқиб, 27 май куни Президентнинг “Аҳолига гематология ва онкология хизматларини кўрсатиш тизимини янада такомиллаштириш тўғрисида”ги қарори қабул қилинди.
Мазкур қарорга мувофиқ, Республика онкология ва радиология тиббиёт маркази учун янги бинолар қуриш ва жиҳозлаш бўйича лойиҳа ишлаб чиқилди. Бунинг учун Тошкент тиббиёт академияси клиникасининг бўш турган ҳудудидан 5 гектардан зиёд ер ажратилган. Бинони лойиҳалаштиришда хорижий тиббиёт муассасаларининг илғор тажрибаси инобатга олинган.
Янги марказда позитрон-эмиссион томография, радиоизотоп текширишлар, занжир реакцияли анализаторлар, магнит-резонанс томография, ангиография учун замонавий ускуналар ўрнатилади. Иммунотерапия, таргет терапия, чизиқли тезлаткич ёрдамида ва стереотоксик нур терапия, радиохирургия каби янги даволаш услублари жорий этилади.
Президентимиз кўрсатмасига мувофиқ, барча ҳудудлардаги онкология шифохоналаридаги шароит, даволаш сифати ўрганилган. Бундай касалликлар бўйича энг кўп мурожаат Тошкент шаҳри ва Тошкент вилояти филиалларига тўғри келган. Яъни, уларда барча беморларнинг қарийб 37 фоизи даволанган.
Шундан келиб чиқиб, Тошкент шаҳри ва Тошкент вилояти шифохоналарини ягона муассаса сифатида бирлаштириш таклифи билдирилди. Бунинг натижасида салоҳиятли мутахассислар ва юқори технологик ускуналар бир жойда жамланиб, даволаш сифати ошади, беморлар сарсон бўлишининг олди олинади.
Малакали шифокорлар тайёрлашга қаратилган режалар ҳақида ҳам маълумот берилди. Шу мақсадда Н.И.Пирогов номидаги Россия тиббиёт университети билан ҳамкорликни кенгайтириш бўйича лойиҳа ишлаб чиқилган. Ҳамкорлик доирасида келгуси икки йилда юртимиз талабаларини Россияга ўқишга юбориш, 2023-2024 ўқув йилидан бошлаб Тошкент шаҳрида Пирогов номидаги университет филиалини очиш режалаштирилган.
Давлатимиз раҳбари лойиҳаларни маъқуллаб, уларни такомиллаштириш бўйича кўрсатмалар берди.
Шунингдек, тақдимотда тижорат банклари томонидан шакллантирилган лойиҳалар ҳам кўриб чиқилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 15 июнь куни Бирлашган Араб Амирликлари Ҳукумат ишлари бўйича вазири Муҳаммад бин Абдуллоҳ ал-Гаргавий бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.

Президент Шавкат Мирзиёев 14 июня ознакомился с презентацией проектов в сфере коммунального обслуживания и здравоохранения.
Глава государства в ходе своих поездок в Ташкентскую область и районы столицы, а также на видеоселекторном совещании 28 мая поставил ряд задач по модернизации коммунальных сетей и повышению качества обслуживания. В связи с этим ответственные министерства и хокимияты разработали предложения по совершенствованию деятельности управляющих сервисных компаний.
В частности, в Ташкентской области имеется 4 938 многоквартирных домов, которые обслуживаются 36 сервисными компаниями и 369 товариществами. Более половины товариществ находятся в тяжелом положении, потребители недовольны качеством услуг и отсутствием своевременных подходов.
На мероприятии подобные недостатки в регионе были подвергнуты резкой критике. Поручено пересмотреть проекты, наладить системную работу и предусмотреть все условия для населения.
В двусторонних отношениях нашей страны с иностранными государствами важное место занимает межрегиональное сотрудничество. В частности, тесно взаимодействуют Ташкентская область и Республика Татарстан (Российская Федерация). На презентации представлена информация о проектах экономического и инвестиционного сотрудничества двух регионов. Президент критически оценил проекты и указал на необходимость последовательного расширения партнерства.
Месяц назад глава государства посетил Республиканский специализированный научно-практический медицинский центр онкологии и радиологии и дал поручения по улучшению условий в медицинских учреждениях данного направления. 27 мая было принято постановление Президента «О дальнейшем совершенствовании системы оказания населению гематологических и онкологических услуг».
В соответствии с этим документом разработан проект строительства и оснащения новых корпусов для Республиканского медицинского центра онкологии и радиологии. Под новые сооружения выделено более 5 гектаров неиспользуемой территории клиники Ташкентской медицинской академии. При проектировании учтен передовой опыт зарубежных медицинских учреждений.
Новый центр будет оснащен современным оборудованием для позитронно-эмиссионной томографии, радиоизотопного изучения, ПЦР-анализа, магнитно-резонансной томографии, ангиографии. Будут внедрены новые методики лечения, такие как иммунотерапия, таргетная терапия, облучение линейным ускорителем и стереотаксическая световая терапия, радиохирургия.
В соответствии с поручением Президента были изучены условия и качество лечения в онкологических больницах всех регионов. Выявлено, что население чаще всего обращается за онкологической помощью в Ташкентский городской и Ташкентский областной филиалы республиканского центра. На их долю пришлось около 37 процентов всех больных.
В связи с этим предложено объединить столичный и Ташкентский областной филиалы в единое учреждение. В результате квалифицированные специалисты и высокотехнологичное оборудование будут сконцентрированы в одном месте, улучшится качество лечения.
Также представлена информация о планах по подготовке врачей. С этой целью разработан проект по расширению сотрудничества с Российским медицинским университетом имени Н.И.Пирогова. В рамках сотрудничества в следующие два года планируется отправлять узбекистанских студентов на учебу в Россию, а к 2023/2024 учебном году открыть в Ташкенте филиал данного университета.
Глава государства одобрил проекты и дал поручения по их доработке.
На презентации рассмотрены и проекты, сформированные коммерческими банками.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 15 июня принял делегацию Объединенных Арабских Эмиратов во главе с министром по делам Правительства Мухаммадом бин Абдуллой аль-Гаргави.