Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 15 июнь куни Бирлашган Араб Амирликлари Ҳукумат ишлари бўйича вазири Муҳаммад бин Абдуллоҳ ал-Гаргавий бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Кўп қиррали Ўзбекистон-БАА муносабатларини янада кенгайтириш ва амалий ҳамкорликни ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари олий даражадаги келишувларнинг амалга оширилиши натижасида мамлакатларимизнинг ўзаро манфаатли ва самарали ҳамкорлигида эришилган бугунги даражани юқори баҳолади.
Муҳаммад ал-Гаргавий, ўз навбатида, давлатимиз раҳбарига БАА Президенти Шайх Халифа Ол Наҳаён, Абу-Даби Амирлиги валиаҳди, БАА Қуролли Кучлари Олий Бош қўмондони ўринбосари Шайх Муҳаммад Ол Наҳаён ва БАА Бош вазири, Дубай амирлиги ҳокими Шайх Муҳаммад Ол Мактумнинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Учрашувда муқобил энергетикани ривожлантириш ва энергетика объектларини модернизация қилиш, замонавий агросаноат кластерларини ташкил этиш, тадбиркорликка оид ташаббусларни қўллаб-қувватлаш учун инвестиция компанияси фаолиятини йўлга қўйиш бўйича лойиҳалар ҳамда қатор муҳим ижтимоий дастурлар изчил амалга оширилаётгани алоҳида қайд этилди.
Давлат бошқаруви тизими самарадорлигини ошириш ва малакали мутахассислар тайёрлаш, бугун Тошкент шаҳрида очилган Ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар акселератори офисининг фаолиятини ташкил этиш борасида биргаликдаги ишларни давом эттириш муҳим экани таъкидланди.
Вазир Муҳаммад ал-Гаргавий БАА инвесторларининг мамлакатимиздаги фаолиятига кўрсатилаётган ҳар томонлама кўмак учун, шунингдек, Ўзбекистон «Дубай Экспо 2021» бутунжаҳон кўргазмасини қўллаб-қувватлаётгани ва унда иштирок этишга тайёрлиги учун самимий миннатдорлик билдирди.
Амирликлар томони Ўзбекистон Президентининг Оролбўйи минтақасида экологик инновациялар ва технологиялар ҳудудини яратиш ташаббусини амалга ошириш доирасида янги лойиҳавий таклифини тақдим этди.
Учрашув якунида Амирликларнинг давлат бошқаруви соҳасидаги, узоқ муддатли янгиланишлар дастурини шакллантириш ва инновацион тараққиёт йўлига ўтиш борасидаги илғор тажрибасини кенг жорий қилишга қаратилган қўшма “йўл харитаси”ни қабул қилиш юзасидан келишувга эришилди.
Президент Шавкат Мирзиёев 14 июнь куни соғлиқни сақлаш ва коммунал хизмат соҳаларидаги лойиҳалар тақдимоти билан танишди.

Рассмотрены пути расширения инновационного сотрудничества между Узбекистаном и ОАЭ
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 15 июня принял делегацию Объединенных Арабских Эмиратов во главе с министром по делам Правительства Мухаммадом бин Абдуллой аль-Гаргави.
Были обсуждены вопросы дальнейшего углубления узбекско-эмиратских многоплановых отношений и развития практического взаимодействия.
Глава нашего государства дал высокую оценку нынешнему уровню обоюдовыгодного и плодотворного сотрудничества двух стран, достигнутому благодаря реализации договоренностей на высшем уровне.
В свою очередь, Мухаммад аль-Гаргави передал лидеру нашей страны приветствия и наилучшие пожелания от имени Президента ОАЭ Шейха Халифа аль-Нахаяна, Наследного принца Абу-Даби, заместителя Верховного главнокомандующего Вооруженными силами Шейха Мухаммеда аль-Нахаяна и Премьер-министра страны, Эмира Дубая Шейха Мухаммеда аль-Мактума.
В ходе встречи особо отмечен прогресс в реализации проектов по развитию альтернативной энергетики и модернизации энергетических объектов, созданию современных агропромышленных кластеров, запуску инвестиционной компании для поддержки бизнес-инициатив, а также в осуществлении ряда значимых социальных программ.
Подчеркнута важность продолжения совместной работы в области повышения эффективности системы государственного управления и подготовки квалифицированных специалистов, организации деятельности офиса Акселератора социально-экономических реформ, открывшегося сегодня в городе Ташкенте.
Министр Мухаммад аль-Гаргави выразил искреннюю благодарность за всемерное содействие деятельности эмиратских инвесторов в республике, за поддержку и участие Узбекистана во Всемирной выставке «Дубай Экспо 2021».
Эмиратской стороной также представлено новое проектное предложение в рамках реализации инициативы Президента Узбекистана по созданию зоны экологических инноваций и технологий в регионе Приаралья.
По итогам встречи достигнута договоренность о принятии совместной «дорожной карты», направленной на широкое внедрение передового опыта Эмиратов в сфере государственного управления, формирования долгосрочной программы преобразований и перехода на инновационный путь развития.