2021 йил 31 август куни истиқлолимизнинг ўттиз йиллигига бағишлаб бунёд этилган “Янги Ўзбекистон” боғи ва Мустақиллик монументининг тантанали очилиш маросими бўлди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев нутқ сўзлади.
- Бугун барчамиз, кўпмиллатли бутун халқимиз жонажон Ватанимиз мустақиллигининг ўттиз йиллик қутлуғ байрамининг қувончи ва шукуҳи билан яшамоқдамиз. Азал-азалдан обод шаҳар ва қишлоқлар, боғу роғлар, бетакрор маданий обидалар бунёдкори сифатида шуҳрат қозонган меҳнаткаш ва олижаноб халқимиз пандемия ва глобал иқтисодий инқироз таъсирига қарамасдан, ушбу тарихий санани муносиб меҳнат зафарлари, улкан ютуқ ва ғалабалар билан кутиб олмоқда, - деди давлатимиз раҳбари.
Ушбу боққа жорий йил 1 май куни илк кўчатлар экилган эди. Тарихчи олимлар, ижодкор зиёлилар, нуронийлар ва ёшлар билан маслаҳатлашиб, “Янги Ўзбекистон” мажмуасининг ғоявий ва меъморий ечимларига алоҳида эътибор қаратилди.
Агар юқоридан назар ташланса, боғнинг шакли улкан дарахтнинг бешта шохига ўхшайди. Бу Ҳаракатлар стратегиясининг бешта устувор йўналишини рамзий маънода ифода этади.
Бу гўзал боғда пойтахтимиз аҳолиси, барча ҳудудларимиз ва хориждан келадиган меҳмонлар яйраб дам олиши, оиласи, фарзандлари билан бирга мазмунли ҳордиқ чиқариши учун барча замонавий шароитлар яратилмоқда. Сунъий кўл, спорт майдончалари, болалар ўйингоҳлари, амфитеатр, фавворалар, савдо ва хизмат кўрсатиш объектлари, ҳунармандчилик дўконлари ташкил этилмоқда.
Боғнинг марказий қисмида муҳташам бадиий обида – Мустақиллик монументи барпо этилди.
- Биз бугун Ватанимиз мустақиллигининг 30 йиллик байрамини кенг нишонлаяпмиз. Лекин аслида, Ўзбекистон ҳудудидаги миллий давлатчилик тарихи 3 минг йилдан зиёд даврни ташкил этади. Бу жаҳон фанида эътироф этилган илмий ҳақиқатдир. Ушбу монументни яратишда мана шу концептуал ғояни ёрқин ифода этишга ҳаракат қилдик, - деди Шавкат Мирзиёев.
Маълумки, эл-юртимиз ўзининг қадимий ўтмиши давомида шонли воқеаларни, турли синов ва қийинчиликларни, зафарли даврлар билан бирга, фожиали кунларни ҳам бошидан кечирган. Мустақиллик монументида булар бадиий акс эттирилган.
- Ўтмишдаги ютуқ ва ғалабаларидан куч-қувват олиб, хато ва мағлубиятларидан хулоса ва сабоқ чиқариб яшайдиган халқ ўзининг тараққиёт йўли ва келажагини тўғри белгилай олади. Шу сабабли, биз ушбу ёдгорлик тимсолида Ўзбекистонимизнинг қадимги тарихидан бошлаб то бугунги кунга қадар юз берган энг муҳим воқеаларни муҳрлашга қарор қилдик, - деди Президентимиз.
Мажмуада буюк саркарда ва жаҳонгирлар, аллома ва мутафаккирлар, жадид боболаримизнинг ўлмас сиймолари акс эттирилган. Ўзбекистоннинг собиқ мустабид тузум давридаги оғир ва машаққатли ҳаёти, қатағон сиёсати, халқимизнинг Иккинчи жаҳон урушида кўрсатган жасорат ва матонати таъсирчан лавҳаларда ифодаланган.
Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Абдуғаниевич Каримов раҳбарлигида халқимизнинг миллий мустақилликка эришиш йўлини акс эттиришга алоҳида эътибор қаратилган.
Ёдгорлик юртимизда янги Ўзбекистонни – учинчи Ренессанс пойдеворини яратиш ғояси билан уйғун ҳолда барпо қилингани айниқса аҳамиятлидир. Унда миллий давлатчилигимизнинг рамзи бўлган Соҳибқирон Амир Темур салтанатининг мовий гумбази, юлдузлар оламига қараб юксалган Мирзо Улуғбек расадхонаси, дунё илм-фани ва цивилизациясига беқиёс ҳисса қўшган улуғ мутафаккир боболаримизнинг энг нодир илмий кашфиётлари ўзининг бор маҳобати ва шукуҳи билан кўз олдимизда яққол намоён бўлиб турибди.
Тинчлик ва эркинлик, эзгулик ва фаровонлик тимсоли бўлган, кўкда мағрур парвоз қилаётган Ҳумо қуши тасвири монументнинг энг юқори қисмида – бамисоли унинг гултожи бўлиб ўрин эгаллаган.
- Мустақиллик монументи она Ватанимиз, мард ва жасур, тинчликсевар ва меҳнаткаш, қаҳрамон халқимиз шарафига бунёд этилган буюк обида сифатида қад ростлади. Монумент пойига битилган: “Халқимиз тарихида эзгу из қолдирган барча аждодларимиз доимо қалбимизда”, деган чуқур маъноли сўзлар ота-боболаримиз хотирасига бугунги авлодларнинг юксак ҳурмат ва эҳтиромини англатади, - деди Шавкат Мирзиёев.
Маросимда нуронийлар, фан ва маданият намояндалари сўзга чиқиб, барчани ушбу воқеа билан табриклади.
Президент Шавкат Мирзиёев жамоатчилик вакиллари билан бирга Мустақиллик монументини очди. Мажмуа пойига гуллар қўйилди.
Президент Шавкат Мирзиёев 31 август куни эрта тонгда Шаҳидлар хотираси хиёбонига ташриф буюрди.
31.08.2021Кейингиси
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг “Янги Ўзбекистон” боғи ва Мустақиллик монументи очилишига бағишланган тантанали маросимдаги нутқи

На мероприятии выступил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
- Сегодня все мы, весь наш многонациональный народ, с огромной радостью и ликованием встречаем тридцатую годовщину независимости нашей дорогой Родины. Наш трудолюбивый и благородный народ, издревле славившийся своим мастерством в возведении городов и сел, создании садов и парков, неповторимых памятников культуры, несмотря на пандемию и глобальный экономический кризис, встречает эту историческую дату с достойными трудовыми победами, огромными успехами и достижениями, - сказал глава государства.
Первые деревья в парке были высажены 1 мая текущего года. Особое внимание было уделено идеологическому содержанию и архитектурным решениям комплекса “Янги Узбекистон”, в этом процессе учтены мнения историков, творческой интеллигенции, представителей старшего поколения и молодежи.
Если смотреть сверху, то парк своей формой напоминает гигантское дерево, от которого отходят пять ветвей. Это символизирует пять приоритетных направлений Стратегии действий.
В этом прекрасном саду создаются все современные условия для того, чтобы жители столицы, Ташкентской области, гости из всех наших регионов, из-за рубежа могли содержательно отдохнуть с семьей и детьми. Здесь созданы и создаются искусственное озеро, спортивные и детские площадки, амфитеатр, фонтаны, объекты торговли и обслуживания, ремесленные магазины.
В центральной части парка расположился величественный образец монументального искусства - монумент Независимости.
- Сегодня мы широко отмечаем 30-летие независимости нашей страны. Но на самом деле история национальной государственности на территории Узбекистана насчитывает более 3 тысяч лет. Это общепризнанный в мире научный факт. При создании данного монумента мы постарались отразить в нем эту концептуальную идею, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Как известно, наша страна за свою древнюю историю пережила немало памятных событий, различных испытаний и невзгод, как моменты триумфа, так и трагические периоды. Это нашло свое художественное отражение в монументе Независимости.
- Нация, которая черпает силы из побед и успехов прошлого, извлекает уроки из своих ошибок и поражений, способно правильно обозначить свой путь развития и ориентиры на будущее. Поэтому мы решили запечатлеть в этом монументе важнейшие события, произошедшие с древних времен до новейшей истории Узбекистана, - отметил Президент.
В комплексе отражены богатое и уникальное наследие нашего народа, бессмертные образы наших великих полководцев и воинов, ученых и мыслителей, просветителей-джадидов. Полная испытаний жизнь Узбекистана при бывшем тоталитарном режиме, политика репрессий, мужество и стойкость нашего народа во Второй мировой войне выразительно отображены на барельефах монумента.
Особый акцент сделан на пройденном нашим народом пути к национальной независимости под руководством Первого Президента Ислама Абдуганиевича Каримова.
Уникальный памятник гармонирует с идеей построения в нашей стране нового Узбекистана и фундамента третьего Ренессанса. Перед глазами в своем полном великолепии и величии предстают голубой купол, символизирующий государство Сахибкирана Амира Темура и через него - нашу национальную государственность, обсерватория Мирзо Улугбека на фоне звездного неба, важнейшие научные открытия наших великих ученых, внесших неоценимый вклад в мировую науку и цивилизацию.
Монумент венчает образ раскинувшей крылья гордой птицы Хумо, символизирующей мир и свободу, добро и благополучие.
- Монумент Независимости является великим памятником, воздвигнутым во славу нашей Родины, нашего мужественного и отважного, миролюбивого и трудолюбивого народа-героя. У подножия монумента высечены слова: «Вечная память о предках, оставивших яркий след в истории народа, всегда будет жить в наших сердцах», которые выражают глубокое уважение нынешних поколений к памяти предков, - сказал Шавкат Мирзиёев.
На церемонии выступили представители старшего поколения, деятели науки и культуры, они поздравили всех с этим знаменательным событием.
Президент Шавкат Мирзиёев вместе с представителями общественности открыли монумент Независимости. Возложены цветы к подножию памятника.
Ранним утром 31 августа Президент Шавкат Мирзиёев посетил аллею "Шахидлар хотираси".
31.08.2021Следующее
Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на торжественной церемонии открытия парка «Янги Узбекистон» и монумента Независимости