Президент Шавкат Мирзиёев Янгиариқ туманидаги “Global Food Impeks” масъулияти чекланган жамият томонидан ташкил этилган замонавий иссиқхонани кўздан кечирди.
Мамлакатимизда қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш ва экспорт қилишга кенг шароит яратилмоқда. Жойларда гидропоника усулида иссиқхоналар қурилмоқда. Бу сифатли полиз маҳсулотлари етиштириш, кўплаб иш ўринлари яратиш имконини бераётир.
“Global Food Impeks” масъулияти чекланган жамият учун ажратилган майдон 23 гектардан зиёд. Биринчи босқичда 10 гектар ерда иссиқхона қурилган. 140 киши иш билан таъминланган.
Аҳамиятлиси шундаки, илгари бу жой шўр босган, қаровсиз ер эди. Энди шу заминнинг ҳар гектаридан йилига 300-400 минг доллар миқдорида даромад олинади.
Масалан, помидор ва бодринг кўчатлари шу йил январда ҳосилга кирди. Ўтган қисқа вақтда 480 минг долларлик экспорт қилинди. Йил охиригача 4-5 миллион долларлик маҳсулот сотиш мўлжалланган.
Жорий йилда 13 гектар майдонда иссиқхонанинг иккинчи босқичини амалга ошириш ҳамда август ойида ишга тушириш мўлжалланган. Корхона тўлиқ қувватда ишлаганда йилига 4 минг тонна помидор ва бодринг, шунингдек, қулупнай, гуллар ва бошқа маҳсулотлар етиштирилади, жами 280 та иш ўрни ташкил этилади. Маҳсулотларнинг 80 фоизини қўшни давлатлар, Россия ва Туркияга экспорт қилиш режалаштирилган.
- Қишлоқ хўжалигида илм, янгича дунёқараш пайдо бўлди. Мана, ишнинг кўзини билса, катта даромад олиш мумкинлигига мисол. Хоразмда ер шўрланган. Шундай жойларда замонавий иссиқхоналарни кўпайтириш, 100-200 гектарга етказиш керак. Ҳам одамларга ишчи жой, ҳам экспорт бўлади, - деди давлатимиз раҳбари.
Иссиқхона деталларини маҳаллийлаштириш, бозор талабидан келиб чиқиб қайта ишлашни йўлга қўйиш бўйича топшириқлар берилди.
Шу ерда вилоятда мева-сабзавотчилик, томорқачилик, чорвачилик, балиқчиликни ривожлантиришга оид лойиҳалар тақдимоти ўтказилди.
Пойтахтимиздаги “Hyatt Regency” меҳмонхонасида Озарбойжонда нашр этиладиган “Тарихий шахслар” халқаро журналининг Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг “Йил одами” деб эътироф этилиши ҳамда умуман Ўзбекистонга бағишланган махсус сони тақдимоти бўлиб ўтди.
12.03.2020Кейингиси
Давлатимиз раҳбари ўтган йил май ойида Фарғона вилоятидаги “Ипак гиламлар” корхонасида бўлганида пиллачилик кластерлари ташкил этиш бўйича кўрсатмалар берган эди.

Президент Шавкат Мирзиёев осмотрел современную теплицу общества с ограниченной ответственностью “Global Food Impeks” Янгиарыкского района.
В нашей стране создаются широкие условия для переработки и экспорта сельскохозяйственной продукции. На местах строятся теплицы на основе гидропоники. Это способствует выращиванию качественной продукции и созданию множества рабочих мест.
Для ООО “Global Food Impeks” было выделено более 23 гектаров площадей. На первом этапе создана теплица на 10 гектарах. Работой обеспечено 140 человек.
Прежде здесь была бесхозная земля с засоленной почвой. А теперь каждый гектар будет приносить в год 300-400 тысяч долларов дохода.
Так, уже в январе поспел урожай помидоров и огурцов. За минувшее короткое время экспорт компании составил 480 тысяч долларов. До конца года намечено реализовать продукцию на 4-5 миллионов долларов.
В августе нынешнего года намечено ввести в строй второй этап проекта с созданием теплицы на 13 гектарах площадей. Выйдя на полную мощность, предприятие будет способно заготавливать в год 4 тысяч тонн помидоров и огурцов, а также выращивать клубнику, цветы и другую продукцию. Будет создано в общей сложности 280 рабочих мест. Восемьдесят процентов продукции намечено экспортировать в соседние страны, Россию и Турцию.
- В сельском хозяйстве сформировался научный подход, новаторское видение. Это пример того как, работая по уму, можно получить большой доход. Необходимо увеличивать число таких современных теплиц, расширять их площадь до 100-200 гектаров. Появятся рабочие места, наладится экспорт, - отметил глава государства.
Даны поручения по локализации производства тепличных конструкций, налаживанию переработки продукции с учетом рыночного спроса.
Здесь же прошла презентация проектов по развитию плодоовощеводства, приусадебного хозяйства, животноводства и рыбоводства в Хорезмской области.
В ходе посещения предприятия "Ипак гиламлар" в Ферганской области в мае прошлого года глава государства дал указания по организации шелководческого кластера.