Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти директорининг биринчи ўринбосари Акромжон Неъматов: Афғонистонда инфратузилмавий лойиҳаларни амалга ошириш ушбу мамлакатнинг Марказий ва Жанубий Осиё ўзаро боғлиқлигидаги тарихий ролини тиклайди
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти  директорининг биринчи ўринбосари Акромжон Неъматов кеча «2021 йил августидан кейинги Марказий Осиёда минтақавий хавфсизлик масалалари» мавзусидаги халқаро анжуманда Афғонистонни минтақавий савдо-иқтисодий алоқаларга янада фаол жалб этиш муҳимлигини таъкидлади.
Шу муносабат билан, Марказий ва Жанубий Осиёнинг ўзаро боғлиқлигини таъминлашда асосий бўғин сифатида ушбу мамлакатнинг тарихий ролини қайтариш учун мўлжалланган йирик инфратузилма лойиҳаларини амалга ошириш устувор вазифа бўлиши керак, дея таъкидлади эксперт.
Акромжон Неъматовнинг сўзларига кўра, бунга эришида Марказий Осиё минтақасида мутлақо янги сиёсий ишонч ва ўзаро манфаатли ҳамкорлик муҳити вужудга келгани, Жанубий Осиё мамлакатлари билан стратегик шериклик даражасининг ошгани ёрдам бермоқда. Ўзбекистоннинг конструктив ва прагматик ташқи сиёсати туфайли Марказий Осиёдаги вазият тубдан ўзгарди, минтақада хавфсизлик ва барқарор ривожланиш муаммоларини биргаликда ҳал этиш, Евроосиёнинг улкан минтақаси фаровонлигининг калити бўла оладиган трансминтақавий лойиҳаларни амалга ошириш учун қулай шарт-шароитлар яратилмоқда.
СМТИ вакили таъкидлаганидек, Мозори-Шариф–Кобул–Пешовар, Термиз-Мозори-Шариф–Ҳирот–Чохбаҳор темир йўллари, Туркманистон–Афғонистон–Покистон–Ҳиндистон газ қувури, Сурхон–Пули–Ҳумри электр узатиш тармоғининг қурилиши улкан сиёсий ва иқтисодий истиқболга эга. Ушбу лойиҳалар аҳоли учун муқобил даромад манбаларини яратади ва натижада ижтимоий масалаларни ҳал қилишга ёрдам беради. Бундан ташқари, бу Афғонистондаги тинчлик жараёнига йирик сармоя ҳам бўлади.
Шу билан бирга, «таклиф этилаётган лойиҳалар улкан иқтисодий манфаатлар манбаини ифодалайди, улар томонларнинг Афғонистонда хавфсизликни ўрнатишга қизиқишини оширади, бу лойиҳалар минтақани барқарорлаштиришга қодир», - дея хулоса қилди Акромжон Неъматов.
Эслатиб ўтамиз, тадбир 14 декабрь куни Марказий Осиё халқаро институти томонидан А.Горчаков номидаги жамоатчилик дипломатиясини қўллаб-қувватлаш жамғармаси ва  «Марказий Осиё мактаби» илмий-таълим дастури билан ҳамкорликда ташкил этилди. Унда Марказий Осиё мамлакатлари, Россия ва Озарбайжондан 90 нафарга яқин мутахассис ва олим, илмий тадқиқотчи ва талабалар қатнашди.

Первый заместитель директора Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан Акрамжон Неъматов на международной конференции на тему «Проблемы региональной безопасности Центральной Азии после августа 2021 года» подчеркнул важность более активного вовлечения Афганистана в региональные торгово-экономические связи.
В этой связи, отметил эксперт, приоритетом должна стать реализация крупных инфраструктурных проектов, призванных вернуть этой стране ее утраченную историческую роль в качестве ключевого звена в обеспечении взаимосвязанности Центральной и Южной Азии.
Этому, по мнению Акрамжона Неъматова, способствует абсолютно новая политическая атмосфера доверия и взаимовыгодного сотрудничества в центрально-азиатском регионе, возросший уровень стратегического партнёрства со странами Южной Азии. Благодаря конструктивному и прагматичному внешнеполитическому курсу Узбекистана ситуация в Центральной Азии принципиально изменилась, в регионе создаются благоприятные условия для совместного решения проблем безопасности и устойчивого развития, практической реализации трансрегиональных проектов, способных стать залогом процветания обширного региона Евразии.
Как подчеркнул представитель ИСМИ, огромные политико-экономические перспективы имеет строительство железных дорог «Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар», «Мазари-Шариф – Герат – Чохбахар», газопровода «Туркменистан – Афганистан – Пакистан – Индия», линии электропередач «Сурхан – Пули-Хумри», которая должна стать составной частью проекта КАСА. Эти проекты создадут альтернативные источники заработка для населения и, как следствие, поспособствуют искоренению социальной подоплёки конфликта. Более того, это станет значимой инвестицией в мирный процесс в Афганистане.
Вместе с тем, «предлагаемые проекты представляют собой источник огромной экономической выгоды, они повысят заинтересованность сторон в установлении безопасности в Афганистане, данные проекты способны стабилизировать регион больше, чем любая политическая сделка», заключил Акрамжон Неъматов.
Напомним, что мероприятие организовано 14 декабря т.г. Международным институтом Центральной Азии (МИЦА) совместно с Российским Фондом поддержки публичной дипломатии имени А. Горчакова и научно-образовательной программой Фонда «Школа по Центральной Азии». В нем приняли участие около 90 экспертов и учёных, соискателей и студентов из стран Центральной Азии, России и Азербайджана.
Оптимизация тарифов на транзит узбекских грузов по территории Азербайджана привела к росту грузоперевозок по маршруту «Узбекистан-Туркменистан-Азербайджан-Турция»
Сегодня состоялся вебинар на тему: «25 лет узбекско-азербайджанским отношениям: достижения и перспективы». Выступая на мероприятии, директор Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан Элдор Арипов подчеркнул...