Тадбирда сўзга чиққан Президент ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти директори ўринбосари Бобур Усмонов мазкур тадбир давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёевнинг 2021 йил 17 сентябрь куни ШҲТга аъзо давлатлар раҳбарлари кенгаши Душанбе саммитида илгари сурилган ташаббусини амалга ошириш доирасида ўтказилаётганини таъкидлади.
Ўша учрашувда Ўзбекистон Президенти ШҲТ маконида тинчлик ва барқарорликка эришиш бўйича саъй-ҳаракатни фаоллаштиришни устувор йўналиш сифатида белгилаш, мавжуд вазият мунтазам муҳокама қилинишини таъминлаш, жумладан, ахборот майдонидаги чақириқ ва таҳдидларга қарши биргаликда курашишга келишиш муҳимлигини қайд этган эди.
- Шу муносабат билан давлатимиз раҳбари ШҲТ доирасида ахборот хавсизлиги бўйича экспертлар форуми ташкил этишни таклиф қилди, - деди СМТИ директори ўринбосари. - Бу кибер макондаги замонавий таҳдид ва чақириқларга муносиб жавоб бериш юзасидан мувофиқлаштирилган чора-тадбирлар ишлаб чиқиш имконини беради.
Бобур Усмоновнинг сўзларига кўра, ШҲТга аъзо давлатлар ахборот хавфсизлигини таъминлашда муҳим салоҳиятга эга. Зеро, 2021 йил Глобал кибер хавфсизлик индексига мувофиқ, Россия ва Ҳиндистон кучли ўнликка кирган. Мазкур рўйхат соҳага доир ҳуқуқий, техник ва ташкилий чора-тадбирлар, шунингдек, мамлакатнинг ривожланиш салоҳияти, бошқа давлатлар билан ҳамкорлигини ифодалайди.

Выступая на мероприятии, заместитель директора ИСМИ Бобур Усманов подчеркнул, что данное мероприятие организуется в рамках практической реализации инициативы Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, выдвинутой на Душанбинском саммите Совета глав государств-членов ШОС 17 сентября 2021 года.
На заседании Президент Узбекистана подчеркивая ключевые приоритеты активизации усилий по обеспечению мира и стабильности на пространстве ШОС, отметил важность обеспечения регулярного обсуждения текущей ситуации, согласования совместных мер противодействия вызовам и угрозам, в том числе в информационном поле.
«В этой связи глава нашего государства предложил провести экспертный Форум ШОС по информационной безопасности. Это позволит вырабатывать согласованные меры по адекватному реагированию на современные угрозы и вызовы в киберпространстве», - отметил заместитель директора ИСМИ.
По словам Бобура Усманова, государства-члены ШОС обладают существенным потенциалом в обеспечении информационной безопасности. «Согласно Глобальному индексу кибербезопасности за 2021 год, Россия и Индия входят в первую десятку, а Китай и Казахстан находятся среди 40 стран. Индекс учитывает правовые, технические и организационные меры, а также потенциал развития и сотрудничество с другими государствами», - заявил он.
Об этом заявил заместитель директора ИСМИ Бобур Усманов в ходе пресс-конференции, посвященной проведению предстоящего 6 сентября т.г. в Ташкенте научно-экспертного форума ШОС по информационной безопасности.