Юқори даражадаги музокаралар давомида ўзаро манфаатли соҳаларда кўп қиррали ҳамкорликни янада чуқурлаштириш ва кенгайтириш бўйича кенг қамровли масалалар муҳокама қилинди.
Томонлар икки давлат ўртасидаги ўзаро дўстлик, яхши қўшничилик, ўзаро ишонч алоқаларини мустаҳкамлаш ва икки давлатнинг янада яиқинлаашуввида муҳим асос вазифасини бажарувчи маданий-гуманитар соҳадаги шерикликка алоҳида эътибор қаратди. Давлатимиз раҳбари таъкидлаганидек: “Корея давлати биздан анча олисда жойлашган бўлса-да, халқларимизнинг урф-одат ва қадриятлари, маънавий олами ва дунёқараши бир-бирига ўхшашдир”.
Маълумки, МДҲнинг барча давлатлари ичида энг кўп сонли корейс диаспораси Ўзбекистонда бўлиб, уларнинг сони 200 мингдан ошади. Улар кўп миллатли халқимизнинг ажралмас қисми ҳисобланиб, жамият ва давлат ҳаётининг барча жабҳаларида фаол иштирок этиб келмоқда.
Корейс миллати вакилларининг ижтимоий-маданий ўзига хослигини сақлаб қолиш, маданияти, анъаналари, урф-одатлари, санъати ва тилини асраб-авайлаш ва оммалаштириши учун барча шароитлар муҳайё қилинган. 1991 йилдан бошлаб Ўзбекистон корейс маданияти марказлари уюшмаси фаолият кўрсатмоқда, 2019 йилда Тошкентда Корея маданияти ва санъати уйи очилди.
Томонлар 2027 йилда корейс диаспорасининг 90 йиллигини нишонлаш мақсадида Маданият уйи биносида музей ва кутубхона очишга келишиб олди.
Икки давлатнинг бой ва ноёб маданий-тарихий мероси билан яқиндан танишиш мақсадида 2025 йилни “Ўзбекистон ва Жанубий Корея ўртасидаги ўзаро алмашинувлар йили” деб эълон қилиш тўғрисида келишувга эришилди. Хусусан, маданият ҳафталиклари, ёшлар, таълим, тиллар ва спорт форумлари, санъат ва ҳунармандчилик кўргазмалари, туризм ярмаркалари ташкил этилади. Ушбу чора-тадбирлар мамлакатлар ўртасида туризм оқимини кенгайтириш имконини беради, бу эса ўз навбатида иқтисодий фойда келтирибгина қолмай, икки томонлама муносабатларни янада мустаҳкамлайди.
Шу билан бирга, Ўзбекистон ва Жанубий Корея давлат раҳбарлари томонидан таълим соҳасидаги қўшма дастурларни амалга оширишга алоҳида урғу берилди.
Сўнгги йилларда таълим соҳаси мамлакатимиз учун мутахассисларни тайёрлашда дунёнинг энг яхши тажрибаси ва илғор андозалари асосида ҳамкорликни ривожлантириш имконини берувчи муҳим йўналишлардан бири ҳисобланмоқда. Ўзбекистон олийгоҳлари Кореянинг 45 дан зиёд университетлари ва илмий таълим муассасалари билан алоқа қилиб келмоқда. Республикамизда Кореядаги нуфузли университетларнинг 4 та филиали: Тошкентдаги Инҳа, Пучон, Аджу ҳамда Фарғонадаги Корея халқаро университети филиаллари муваффақиятли фаолият олиб бормоқда. Ўз навбатида, Жанубий Кореяда 11 минг нафардан зиёд ўзбек талабалари таҳсил олмоқда.
Мамлакатимизда Корея илм-фан ва технологиялар институти (KAIST) модели асосида институт ташкил этишга доир таклифлар ҳам муҳокама қилинди. Бугунги кунда мазкур институт муҳандислик ва нанотехнологиялар соҳасида мутахассислар тайёрлайди. Дунёнинг энг яхши инновацион университетлари рейтинги «QS World University Rankings»га кўра, KAIST дунё бўйича 41-ўринни эгаллайди. Ўзбекистонда шундай таълим муассасасининг ташкил этилиши ҳозирги вақтда фаннинг энг талаб юқори бўлган йўналишлари ва ихтисосликлари бўйича кадрлар тайёрлаш имконини беради.
Шунингдек, Корея давлат бошқаруви институти ва Инсон ресурсларини ривожлантириш миллий институти билан ҳамкорликда Тошкентдаги Давлат бошқаруви академияси қошида Рақамли технологиялар ва сунъий интеллект соҳасидаги Марказ очиш лойиҳаси ишлаб чиқилмоқда. Сунъий идрок асосида рақамли технологияларни ривожлантириш Жанубий Кореяни иқтисодий ривожлантириш бўйича амалга оширилаётган кенг кўламли режасида устувор йўналиш - “4.0.Ўсишнинг янги стратегияси” сифатида белгиланган. Мамлакатимиз ҳам бу соҳага алоҳида этибор қаратиб, 2020 йилда “Рақамли Ўзбекистон-2030” стратегиясини қабул қилди. Бу каби Марказнинг ташкил этилиши ҳар икки давлатнинг интилишларига ҳамоҳангдир, чунки бу мазкур соҳада муутахассислар тайёрлашда тажриба ва кўникмалар алмашишга ёрдам беради.
Соғлиқни сақлаш соҳаси Ш.М.Мирзиёев ва Юн Сок Ёль ўртасидаги музокаралар давомида муҳокама қилинган яна бир муҳим йўналиш бўлди. Жанубий Корея тиббий марказлар ташкил этиш, тиббиёт ходимларининг малакасини ошириш, миллий тиббиёт муассасаларини замонавий асбоб-ускуналар билан жиҳозлаш, она ва бола саломатлигини муҳофаза қилиш, ирсий касалликларни даволашда тажриба алмашиш ва бошқа йўналишларда муҳим аҳамият касб этмоқда.
Масалан, 2020 йилда Кореянинг EDSF жамғармаси кўмагида Тошкентда кўп тармоқли болалар шифохонаси қурилиши якунланди. Университет, касалхона, онкоклиника ва фармацевтика кластерини қамраб олган қўшма тиббиёт кластерини амалга ошириш ишлари жадал суръатлар билан давом этмоқда. Музокаралар якунида томонлар “Фарма Парк” фармкластери лойиҳасининг иккинчи босқичини амалга ошириш ва тиббиёт ходимларининг Жанубий Кореяда малака ошириши бўйича узоқ муддатли дастурни йўлга қўйишга келишиб олди.
Хулоса қилиб айтганда, Юн Сок Ёлнинг Ўзбекистонга ташрифи Ўзбекистон ва Корея мууносабатларини янада ривожлантиришда муҳим воқеълик бўлди ва икки давлатнинг алоҳида стратегик шерикликни амалий мазмун билан бойитишга барқарор интилишларини намоён қилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги СМТИ бош илмий ходими
Ўзбекистон-Туркия: ҳар томонлама стратегик шерикликнинг янги босқичи
Халқаро муносабатларда икки томонлама саммитлар кўпинча мамлакатлар ўртасидаги алоқалар жараёнига сезиларли таъсир кўрсатадиган бурилиш нуқтаси бўлиб хизмат қилади.
11.06.2024Кейингиси
Ўзбекистон ва Жанубий Корея раҳбарлари юқори технологик шерикликни янада ривожлантиришга умид билдирди
13-15 июнь кунлари Корея Республикаси Президентининг Ўзбекистонга илк ташрифи амалга оширилди. Жанубий Корея раҳбарининг ташриф дастури ниҳоятда мазмунли бўлиб, олий даражадаги музокаралар, Тошкент Технопаркига ташриф ва қўшма бизнес-форумда иштирок этишни ўз ичига олди.

13-15 июня т.г. состоялся государственный визит Президента Республики Корея Юн Сок Ёля в Узбекистан, который придал новый мощный импульс развитию узбекско-корейских отношений особого стратегического партнерства. На сегодня Узбекистан является единственной страной в Центральной Азии, имеющей столь высокий уровень сотрудничества с Южной Кореей.
В ходе переговоров на высшем уровне обсужден широкий круг вопросов по дальнейшему углублению и расширению многопланового взаимодействия в сферах, представляющих взаимный интерес.
Особое внимание стороны уделили партнерству в культурно-гуманитарной сфере, выступающей важным фундаментом в укреплении уз дружбы, добрососедства, взаимопонимания и сближения двух государств. Как заявил глава нашего государства: «Хотя Узбекистан с Южной Кореей разделяет значительное расстояние, у наших народов схожие обычаи и ценности, менталитет и мировоззрение».
Как известно, из всех стран СНГ самая многочисленная корейская диаспора проживает в Узбекистане, которая насчитывает более 200 тысяч человек. Они являются неотъемлемой частью нашего многонационального народа и активно участвуют во всех сферах жизнедеятельности общества и государства.
Для представителей корейской национальности созданы все условия для поддержания их социокультурной идентичности, сохранения и популяризации культуры, традиций, обычаев, искусства и языка. С 1991 года свою деятельность осуществляет Ассоциация корейских культурных центров Узбекистана, в 2019 году в Ташкенте открыт Дом корейской культуры и искусства. К празднованию в 2027 году 90-летия проживания корейской диаспоры стороны договорились открыть в здании Дома культуры музей и библиотеку.
С целью ознакомления с богатейшим и уникальным культурно-историческим наследием двух стран была достигнута договоренность объявить 2025 год «Годом взаимных обменов Узбекистана и Южной Кореи». В частности, будут организованы недели культуры, молодежные, образовательные, языковые и спортивные форумы, выставки искусства и ремесленничества, туристические ярмарки. Данная мера позволит увеличить туристические потоки между странами, что принесет обеим экономическую выгоду и еще больше укрепит двусторонние отношения.
Наряду с этим, особое внимание главы Узбекистана и Южной Кореи уделили реализации совместных программ в области образования.
В последние годы образовательная сфера выступает «якорным» направлением, позволяющим наращивать сотрудничество в подготовке кадров для нашей страны на основе лучших мировых практик и передовых стандартов. Вузы Узбекистана поддерживают контакты с более 45 университетами и научно-образовательными ведомствами Кореи. В республике успешно функционирует 4 филиала ведущих корейских вузов: Инха, Пучон, Аджу в Ташкенте и Корейского международного университета в Фергане. В свою очередь, в Южной Корее обучаются свыше 11 тысяч узбекских студентов.
Были обсуждены предложения по созданию в нашей стране института на основе модели Корейского института науки и технологий (KAIST). Сегодня он является ведущим учебным и исследовательским вузом Южной Кореи, который готовит специалистов в сфере инженерии и нанотехнологий. Согласно рейтингу лучших инновационных университетов мира «QS World University Rankings», KAIST занимает 41-е место в мире. Открытие аналогичного образовательного учреждения в Узбекистане позволит осуществлять подготовку кадров по самым востребованным на сегодняшний день направлениям науки и специальностям.
Также прорабатывается открытие в партнерстве с Корейским институтом госуправления и Национальным институтом человеческих ресурсов Центра обучения цифровым технологиям и искусственному интеллекту при Академии госуправления в Ташкенте. Развитие цифровых технологий на основе искусственного интеллекта обозначено в качестве приоритетного направления реализуемого масштабного плана экономического развития Южной Кореи - «Новой стратегии роста 4.0». Наша страна также придает этой сфере особое значение, приняв в 2020 году Стратегию «Цифровой Узбекистан - 2030». Создание подобного Центра отвечает устремлениям обеих государств, поскольку это будет способствовать обмену опытом и навыками в подготовке специалистов в данной сфере.
Еще одним важным направлением, обсужденным в ходе переговоров Ш.Мирзиёева c Юн Сок Ёлем стала сфера здравоохранения. Южная Корея оказывает большое содействие Узбекистану в создании медицинских центров, повышении квалификации медицинских кадров, оснащении национальных медучреждений современным оборудованием, обмене опытом по охране здоровья матери и ребенка, наследственных заболеваний и др.
Так, в 2020 г. при содействии корейского Фонда EDSF завершено строительство современной многопрофильной детской клиники в Ташкенте. Полным ходом идет реализация совместного медицинского кластера, включающего создание университета, больницы, онкоклиники
и фармацевтического кластера. По итогам переговоров стороны договорились реализовать второй этап проекта фармкластера «Фарма Парк» и запустить долгосрочную программу по повышению квалификации медработников
в ведущих клиниках Южной Кореи.
Подытоживая, можно с уверенностью отметить, что визит Юн Сок Ёля в Узбекистан стал важной вехой в углублении узбекско-корейских отношений и продемонстрировал устойчивое стремление двух стран наполнить особое стратегическое партнерство еще большим практическим содержан
В международных отношениях двусторонние саммиты часто служат поворотными моментами, которые могут существенно повлиять на траекторию развития связей между странами.
11.06.2024Следующее
13-15 июня т.г. состоялся первый визит президента Республики Корея Юн Сок Ёля в Узбекистан. Программа пребывания южнокорейского лидера была весьма содержательна и включала в себя переговоры на высшем уровне...